Kolme kertaa oon leffan kattonu, enkä oo tulkinnu sitä noin. Mun mielestä, se oli vaan siks semmonen se "esine", ettei vihulaiset päässy hyötymään siitä ollenkaan. Mene ja tiedä.. Täytyy varmaan kattoa se vielä kerran sillä silmällä...
Ei ooo kiva tieto jos se muka todellakin olisi ollut koko leffan läpi sokea. Se vie pohjan järkevältä elokuvalta muuten. Myös huonosti denzel näytteli sokeaa jos sitä näytteli ja sokeahan ei pysty näyttelemään näkevää silmät paljastavat. Siinä rutger hauer leffassahan muistaakseni vaikka lapsena sen näinkin, rutger näytteli ihan hyvin sokeaa vaikka oikeasti näkeekin.Sillä muistaakseni oli just sellainen katse jos muistan oikein kun siitä on aikakin 20v aikaa kun näin sen. Mutta eli on kyllä täydellisesti epäonnistunut jos siinä oli muka sokea.
Ihan selkeästihän tuo koko leffan läpi alleviivataan sitä sokeutta. Jopa kommenttiraidalla tekijät puhuvat, että halusivat imitoida Zatoichia tällä tavalla.
Mutta näppärästihän tuo sokea kulkee siinä ja ampuu jousella sun muuta liian näppärästi. Tuollaisen jousen käyttö vaatii jo pelkästään näkevälle niin suurta harjoitusta että osuisi lentävään lintuun että leffa ei vain enää tunnu järkevältä.
Sokeahan se oli. Viittauksia oli pitkin leffaa. Miestä vaan johdatti ns. jumalan ohjaus. Hieno leffa vaikka uskonnolliset aiheet ei olekaan lähellä omaa sydäntä.
Juurikin niin. Lisäksi vastaanväittäjät eivät ehkä ole huomioineet sitä että Eli on sokea joka parhaansa mukaan yrittää esittää näkevää - syy moiseen luulisi olevan ilmeinen. On myös todennäköistä että hän ei ole aina ollut sokea vaan sokeutui esim sodassa joten tietää miten näkevä henkilö toimii. Viittaus tähänkin mahdollisuuteen on yhdessä kohtauksessa.
Nyt kun tiesi, niin kyllähän sokeutta alleviivattiin alusta saakka. Kompuroinnit, käsien liu'uttaminen pitkin hyllyjä, katsominen väärään suuntaan jne. Ja yhä edelleen hämmentää tuo itku kirjasta, Raamattu on tärkeä kirja ja tässähän oli tuhottu kaikki muut sodan jälkeen, joten oli tärkeää säilyttää se tuleville polville aivan kuten muitakin erkkiteoksia. Mutta joo, leffa kesti toisenkin katselukerran, kolmatta en aio yrittää. 3/5
Jos sokea Denzel Washington ja sokea Rutger Hauer tappelis, niin kumpi voittais? http://www.imdb.com/title/tt0096945/