Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Blu-ray soitin jossa hyvä mediatoistin Samba-tuella?

Discussion in 'Blu-ray sekä UHD -laitteet' started by Jogge, Jun 4, 2011.

  1. Jogge

    Jogge Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 30, 2002
    Messages:
    609
    Likes Received:
    10
    Hakusessa olisi soitin joka voisi toimia myös mediatoistimena. NAS on 1 Gbit verkossa kiinni ja sieltä löytyy mm. AVCHD muodossa kotivideot, .mkv elokuvia ja .flac musiikkia. Soittimen pitäisi tukea näitä ja osata myös .srt tekstitykset.
     
  2. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Onkohan missään soittimessa?

    DLNA on päivän sana.
     
  3. Jogge

    Jogge Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 30, 2002
    Messages:
    609
    Likes Received:
    10
    Avfoorumilla oli juttua LG:n soittimista, että niistä löytisi Samba tuki, mutta varmempaa tietoa kaipailisin. Olohuoneeseen ei haluaisi lisää laitteita näytille ja vanhan DVD soittimen voisi vaihtaa Blu-ray soittimeen jossa mediatoistin niin saisi kätevästi "kaksi kärpästä yhdellä iskulla".
     
  4. Maxi

    Maxi HT-hörhö mallia 101 Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2002
    Messages:
    2,626
    Likes Received:
    10
    Oppo BDP-93EU sopisi muuten noihin vaatimuksiin, mutta:
    x Samba-tuki (ja yleensäkin NAS-tuki) tulee UPnP/DLNA:n kautta (useimmissa laitteissa pitäisi olla tuo clientti)
    x 93:ssa eivät toimi ulkoiset subit UPnP/DLNA:n kautta

    Jälkimmäinen ongelma hoituu muksaamalla subit mukaan mediatiedostoihin (vaatii tosin hieman työtä). USB:n/eSATA:n kautta toimivat myös ulkoiset subit (jos nimi sama kuin toistettavan median).

    Tässä hyvä wiki 93:n ominaisuuksista (mm. tuo verkko- ja mediatuki).

    Ei myöskään saa unohtaa, että Oppon saa voi ostaa moddattuna (tai asentaa mod-piirin itse) jolloin DVD:n ja blu-rayn typerät aluekoodirajoitukset voi unohtaa.
     
    Last edited: Jun 6, 2011
  5. Jogge

    Jogge Tunnettu jäsen

    Joined:
    Aug 30, 2002
    Messages:
    609
    Likes Received:
    10
    Oppo menee hieman budjetista yli ja DLNA:n kautta ei kai erilliset .srt tekstit toimi yleensä, siksi Samba tuki olisi "must".
    "Ongelman" ratkaisu ainakin nyt alkuun on se että tilasin Ac Ryan merkkisen mediatoistimen. Laitekasa kasvaa siis taas yhdellä laitteella ja onhan kokemus osoittanut että erillislaitteet ovat käytännössä toimivimpia.