Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Blu-Ray -levyjen tulevaisuus

Discussion in 'Blu-ray & UHD -leffat' started by Rottapasi, Apr 30, 2009.

  1. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,041
    Likes Received:
    418
    Ostan mielelläni harvinaisuudet sulta euron kappale. Laita lista, niin katotaan, löytyykö muutakin kuin The Mummy ja MIBit
     
  2. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    5,013
    Likes Received:
    562
    Sitten kun mikään valmistaja ei enää tee soittimia, siinähän sitten olette levyjenne kanssa, pelkäämässä että koska se laserin servo kyssähtää lukupäästä.
    Ei sen puoleen levyt minäkin valitsisin...

    T: Vesku
     
  3. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Tämän takiahan massimiehet ovat hamstranneet Oppon soittimia varastoihinsa. :D

    Mutta jos Laserdisc-soittimiakin vielä onnistuu saamaan käsiinsä, niin eiköhän BD-soittimiakin ainakin meidän eliniän ajan.
     
  4. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,152
    Likes Received:
    391
    Jostain luin, että on tulossa, mutta aluksi ei suomiteksteillä. Ei HBO:n julkaisuna, koska ei ole HBO:n tuottama sarja.
     
  5. htavilap

    htavilap Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 22, 2007
    Messages:
    1,259
    Likes Received:
    164
    Briteissä julkaistaan kuun lopussa. Pitää sieltä tilata, jos suomijulkaisua ei kuulu. HBO:n suttustreamilta ei kiinnosta katsoa mitään.
     
  6. Hege

    Hege Jäsen

    Joined:
    Jul 21, 2017
    Messages:
    66
    Likes Received:
    8
    Eipä kyllä noista käytetyistä juuri rahaa saa. Jostain Dark Knightista just joku pari euroa. Olen suosiolla kipannut vanhoja levyjä SPR:n konttiin ilmaiseksi, kun myyntiin kuluva aika ei ole rahan arvoista. Vähän kyllä sapettaa kun satasia noihinkin on investoinut, mutta minkäs teet.
     
  7. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,632
    Likes Received:
    1,545
    Itse olen kirpparilla myynyt. Suht nopeasti menevät. Yleensä toki on muutakin tavaraa, vaatetta yms. myynnissä.
    Mutta leffat ja kirjat menevät nopeasti. Hinnaksi 1 (dvd) - 2 (bluray) euroa. Boksit 5-20 euroa.

    Varsinkin, jos noita on paljon kertynyt, niin voi saada ihan hyvän tuoton viikossakin.

    Mutta eihän nuo nyt mitään rahasampoja ole. Tosin välillä jonkun levyn arvo saattaa yllättääkin. Vaimo meni antamaan tyttären vanhat Barbie-dvd:t pois. Aika iso kokoelma oli ja olisin saanut niistä kirpparilla helposti yli 50e. Tyttärelle toki rahat, mutta nyt tuli nolla euroa.
     
  8. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,430
    Likes Received:
    1,479
    Kerrot vaan, mitkä harvinaisuudet on julkaistu UHD:nä?
     
  9. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Niin minullakin on 4 laserdisc soitinta ja niistä 3 toimii.
     
  10. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,430
    Likes Received:
    1,479
    Minulla kolme Blu-ray soitinta ja neljäs Dolby Vision soitin tulee talouteen,
     
  11. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,909
    Likes Received:
    487
    Minulla on jokaiselle blu-ray-levylle oma soitin.
     
    klmake, vemkki and TheRealThing like this.
  12. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,041
    Likes Received:
    418
    mm. Black Hawk Down
     
  13. jodorowsky

    jodorowsky Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 18, 2011
    Messages:
    1,311
    Likes Received:
    83
    Sitten löytyy myös 2 dvd soitinta ja 2 blu ray soitinta. Jos kaupasta niitä ei kohta enää saa niin näillä pärjää aika pitkälle.
     
  14. Kimsor

    Kimsor Tunnettu jäsen

    Joined:
    Oct 2, 2006
    Messages:
    522
    Likes Received:
    143
    Ei mitään hätää, Sony tekee pleikkareita ja Microsofti äxpokseja, niillä leffat toimii vaikka ei parhaita pyörittimiä olekkaan.
     
  15. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,041
    Likes Received:
    418
    MS julkaisi jo konsolin, jossa ei ole optista asemaa.
     
  16. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,430
    Likes Received:
    334
    Eikös seuraavasta konsolisukupolvesta uumoilla viimeistä, koska pelien striimaaminen korvaisi nekin? Ja PS5 taitaa vielä tulla fyysinen asemakin?
     
  17. Miku-91

    Miku-91 Tuttu kasvo

    Joined:
    Jan 27, 2010
    Messages:
    453
    Likes Received:
    113
    PS5:ssa tulee olemaan fyysinen asema, tuo on varmistettu jo onneksi. En jotenkin jaksa uskoa, että Sony olisi tuosta luopumassa ainakaan pariin konsolisukupolveen, koska pelaajissakin on yllättävän iso osa vielä niitä, jotka preferoivat fyysistä mediaa. Muistaakseni vielä toistaiseksi ainakin PS4:n pelien myynneistä suurin osa ovat fyysisiä julkaisuja.

    Microsoftin konsolit eivät ole ikinä kiinnostaneet tippaakaan, koska en vain ole ikinä pitänyt MS:n tuotteista (tietokoneillakin mennään Applen vehkeillä), tästä hyvänä varoittavana esimerkkinä on MS:n suunnitelmat ja totaalinen perseily Xbox Onen julkistuksen aikoihin 2013 E3:ssa. Tämän takia itselleni on ihan sama millaisia konsoleita sieltä päästä tulee, mutta jos Sony joskus luopuu fyysisistä peleistä, niin itsellä jää sitten tulevat konsolit kyllä ostamatta. Sama homma leffojen ja TV-sarjojen suhteen, jos ne menevät joskus kokonaan digitaaliseen jakeluun ja suoratoistoon, niin niistä maksaminen loppuu sitten siihen.
     
  18. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
    Joo, mutta onko 4k soitinta? Aika nihkeetä on, jos ei vieläkään sitä tule PS5:seen.
     
  19. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,430
    Likes Received:
    334
    Digitaalisten pelien osuus näyttää Pleikkarilla olevan vajaat neljäkymmentä pinnaa, ja tahtii vaan kiihtynee. PS6, jos sellainen joskus ilmestyy, ajoittunee vuosille 2027-28. En kyllä millään usko, että pleikkarissa on silloin enää mitään fyysistä asemaa.

    Mennään nyt hiukan alkuperäisen aiheen, mutta ainakin itselleni satunnaisena pelaajana, pelien striimaaminen olisi huomattavasti mieluisampi vaihtoehto kuin ostaa uusi konsoli ja siihen pelejä. Telkkarin/AppleTV:n/kännykän yms sovelluksesta striimi käyntiin ja pelailemaan viimeisintää Fifaa ilman mitään asennuksia tai päivityksiä ja pelata voi missä vaan nettiyhteys on riittävä.
     
  20. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,041
    Likes Received:
    418
    Eiköhän 4&2K BD-soittimia tule saamaan vielä pitkän aikaa. Valmistetaanhan vielä CD ja DVD(!)-soittimiakin.