Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Amphion ION vs. Usher s520 II

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by steelduck, Nov 11, 2010.

  1. steelduck

    steelduck Käyttäjä

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    188
    Likes Received:
    0
    Terve

    Onko kukaan vertaillut näitä kahta päittäin. Pitäisi hankkia kolme kaiutinta eteen subbarin kaveriksi ja nämä ovat loppusuoralla.

    Kävin verkkokaupassa kuuntelemassa, mutta siellä ei taustamelun ja äänenpaine-eron takia pystynyt kunnolla vertailemaan.

    Kaiuttimet tulisivat vielä :hitme:kirjahyllyyn... (huoh).
     
  2. samsung

    samsung Tuttu kasvo Tukijoukot

    Joined:
    Oct 8, 2000
    Messages:
    382
    Likes Received:
    0
    Jos kävit Helsingin verkkokaupassa niin Mareksille ei ole ihan mahdoton matka. Siellä voi kuunnella molempia paremmassa ympäristössä. Tein itse saman vertailun ja päädyin Genelec:iin. :hitme:
     
  3. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 9, 2006
    Messages:
    4,232
    Likes Received:
    1
    Jos tunget kaiuttimet kirjahyllyyn ei paljon väliä mitä ostat.
     
  4. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Joined:
    Jul 18, 2001
    Messages:
    2,607
    Likes Received:
    0
    Mistäköhän tämäkin legenda on saanut alkunsa? Kun valitsee taajuusvasteeltaan sopivan tai säädettävän kaiuttimen ja näkee hiukan vaivaa kaiuttimen ympäristön rakentamisessa niin kirjahyllysjoituksessakin on mahdollista päästä oikein hyvään lopputulokseen.
     
  5. steelduck

    steelduck Käyttäjä

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    188
    Likes Received:
    0
    Joo. Olen tasan tietoinen, että kirjahylly on huono paikka laittaa kaiuttimet, mutta jos muuta vaihtoehhtoa ei ole niin siihen pitää tyytyä. Olen myös tasan tietoinen, että se ei ole sama mitä sinne laittaa, joten moiset kommentit voi jättää kirjoittamatta.

    Hain mareksilta kotikuunteluun ionit ja ihan kivasti niillä leffoja katselee. En ole vielä ehtinyt paljoa verrata nykyisiin miragen m90 kaiuttimiin, mutta huomenna ehdin.

    Mukaan tuli piruuttain myös pienet Dalit kokeiltavaksi...