Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

amatööri kysyy

Discussion in 'Aloittelija kysyy' started by item, Jan 31, 2012.

  1. item

    item Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    auttakaapas tyhmää
    voiko sony str dh-520 7.1 vahvistimeen liittää bose acoustimass 5 järjestelmän.
    miten kuuluu, osaako joku auttaa..

    t kiitollinen
     
  2. juh4

    juh4 Guest Guest

    Joined:
    Jan 9, 2011
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Tottakai ne liittää voi. Lykkäät vaan sinne kaiutinterminaaleihin. Samanlainen ääni varmaan on kuin normaalisti Boseissa eli ei ainakaan omaan korvaan kovin kummoinen, vaan liikaa alaääniä korostettu.

    P.S. Seuraavan kerran kun teet uuden threadin niin mieti otsikoksi jokin aihetta kuvaava teksti.
     
  3. JayKay70

    JayKay70 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 1, 2008
    Messages:
    567
    Likes Received:
    0
    ^Jep jep ja vaikka tuo Sony ei mikään muskelivahvari olekaan, niin varoisin kyllä luukuttamasta, sillä en oikein luota noihin Bosen sateliittien tehonkestoon (tai "subinkaan" sen puoleen) :rolleyes: Huomaat kyllä nopeasti mahdolliset yhteensopivuusongelmat, mutta eihän kokeilu maksa mitään.

    Suosittelisin hankkimaan "oikeat" kaiuttimet (vaikka halvatkin sellaiset) mahdollisimman pian, sillä nuo Bosen pikkupurkit/lisäbassot eivät oikeasti ole mitään äänentoiston jättiläisiä ja toteutus on useimmiten vähintäänkin mystinen ("subbari" menee yhtä alas kuin kohtuullisen laadukkaat perusjalustakaiuttimet yms) ja taajuuksia on kylmästi leikattu ja toisaalta myös korostettu. Lisäksi (ainakin maailmalla) Bose demoaa liikkeissä vain omissa erillistiloissaan omilla äänilähteillään ja levyillään ja ennen kaikkea omilla asetuksillaan... Google löytää kyllä paljon lisätietoa aiheesta.
     
  4. item

    item Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    kun sonyn takana on pistokkeet etu, keski ja takakaiuttimille, ja kaiuttimista tulee vain kahdet johdot
    :confused:
     
    Last edited: Jan 31, 2012
  5. juh4

    juh4 Guest Guest

    Joined:
    Jan 9, 2011
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Siis mitä tarkoitat että kaiuttimista tulee vain kahdet johdot? Molempiin kaiuttimiin menee kai johdot joissa on kaksi johdinta ( + ja - ) nämä laitetaan etukaiuttimien lähtöihin. Ja "subbari" tulee subwoofer audio-out liittimeen.
     
  6. item

    item Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2012
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    avusta juuri näinhän se menee.:)