Nyt olisi viimeinkin 32-tuumaisen litun hankinta edessä, mutta ei oikein tunnu löytyvän "tarpeeksi" hyvää ;/ Philipsin 9-sarjalainen näytti oikein potentiaaliselta, mutta nyt se on hävinnyt myynnistä sekä Jimm'siltä, että Gigantista, että Expansysistä. Tärkeimmät kriteerit olisivat Local Dimming-LEDit, sekä mahdollisimman laaja tiedostotuki USBn kautta. Hinnalla ei niin väliä, mutta onko tuollaista (vielä) olemassa vai jatkuuko päiväunet?
Ei taida tuossa kokoluokassa olla yhtäkään LD-LED-telkkua, ja tuskin sellaista tuleekaan. Esim. Sonyn tänä vuonna julkaistavista LD-LED-malleista pienin on 46". Jostain syystä tv-valmistajat eivät lainkaan panosta tähän taustavaloratkaisuun, kun suurin osa tällä hetkellä myytävistä LED-taustavalollisista telkuista on edge-LED-romuja. Ilmeisesti valmistajat olettavat, että suurimmalle osalle ihmisiä tv:n paksuus on tärkeämpi asia kuin sen kuvanlaatu.
Mutta jos en ihan väärin ole ymmärtänyt, niin eikö tuossa http://www.philips.fi/c/televisiot/...d-1080p-digitaalitelevisio-32pfl9705h_12/prd/ ole jotain yritystä "kunnon" taustavaloon? Käsittämätöntä miten totaalisesti kadonnut kotimarkkinoilta.. :/
....ja jos nyt tuosta LDstä tinkaisi niin mikä tällä avautuvasta massasta olisi "paras" kotiin ykköstelkkariksi? Tärkeää olisi hyvän kuvan lisäksi kattava mediatoisto ja tietenkin käytön yleinen sujuvuus.
Totta tosiaan, olin ihan unohtanut koko telkkarin olemassaolon, kun ei sitä melkein missään näy. Koneboxissa tosin näyttäisi olevan varastossa ainakin 40-tuumaista. Kyllähän tuo arvosteluiden perusteella muuten hyvältä vaikuttaa, mutta yli 30 ms input lag saattaa olla monien mielestä liikaa pelaamiseen.
http://www.philips.fi/c/televisiot/...d-1080p-digitaalitelevisio-32pfl9705h_12/prd/ Vihdoin ja viimein löytyi, huomenna aamulla hakemaan!