Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

24 (Suomessa näyttämättömät jaksot) Huom! Sisältää mahdollisia juonipaljastuksia!

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Samppa, Jan 12, 2005.

  1. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    1,2 ja 7 on kausista ne joissa on vähiten sitä päätöntä heilumista, ja mielestäni juuri kolme parasta kautta :D. Kummasti voi mielipiteet olla erilaisia.

    Ainut mikä kausista on selvästi heikompi on 6. 3 ja 4 olivat myös ihan kelvollisia kausia, vaikka se neloskauden ydinvoimalakaukosäädin olikin aika naurettava.
     
  2. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 20, 2004
    Messages:
    5,248
    Likes Received:
    2
    Omasta mielestäni myös kuutonen jäi heikoimmaiksi. Ensimmäiset neljä jaksoa oli todella huikeita ja jatkossakin toimintaosuudet olivat hyviä, mutta Washington-sekoilut pudottivat tasoa.
     
    Last edited: Mar 4, 2009
  3. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Kovasti ihmetellään tuota miten sinne valkoiseen taloon päästiin.
    Ei se minusta nyt niin hatustavedetyltä vaikuttanut kun kuitenkin juonessa mukana korkea-arvoisia heppuja valkoisesta talosta. Eikä ne sitä suunnitelmaa lennosta varmaan keksineet. Siinä kohdassa kieltämättä vähän häiritsi kun Juman miehet vain marssivat käytäviä pitkin eikä kukaan huomannut mitään, mutta ei se nyt koko jaksoa pilannut meikälle ainakaan.
     
  4. Shmn

    Shmn Guest Guest

    Joined:
    Dec 2, 2004
    Messages:
    346
    Likes Received:
    0
    Hyvä jakso oli kyllä taas.

    ..vaikka tuo pelastaminen kävikin vähän liian nopeasti; olisi voinut odottaa panttivankitilanteen kehittymistä pidemmälle, mutta toisaalta kehittyi sitten sen jälkeen taas mielenkiintoiseen suuntaan niin ei haitannut
     
  5. Ephram

    Ephram Guest Guest

    Joined:
    Mar 15, 2004
    Messages:
    357
    Likes Received:
    0
    Veti tämä uusin jakso silmät kosteiksi; hiljaisen kellon tultua oli vaan hyväksyttävä, että nyt on Buchananin taival sarjassa ohi.

    Mutta millainen taival: mies johti hienosti CTU:ta, ja oli kaukana v-mäisestä johtajasta. Laittoi kokoon tiimiin, joka paljasti Yhdysvaltojen hallinnon korruption. Ja kuin kruununa kaikelle: sankarimaisella teollaan ja viimeisillä henkäyksillään pelasti maansa presidentin hengen.

    Bill Buchanan lähti tyylillä. Ehdottomasti yksi hienoimmista hahmoista tässä sarjassa. Täällä tarjolla behind the scenes -matskua James Morrisonin viimeisestä kohtauksesta: http://www.fox.com/24/hyundai/

    ..........

    Loput kybä minsaa veivät kauden taas mielenkiintoisen suuntaan. Tuo lamauttajakaasun käyttö ja Jackin lavastus oli aika odottamaton juttu. Vaikutti muutenkin tuo sairaalaan päässyt pahis aika kovalta luulta, ja pistää Jackillekin varmasti kampoihin.

    Nyt kun Bauer joutuu toiminaan taas salassa, hakisikohan hän Tonylta vähän apuvoimia tilanteeseen? Toivottavasti!
     
  6. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Säälihän se oli Billin meno, ehdottomasti yksi suosikkihahmoja sarjassa ja aika puuntakaa hänet listittiin. Ei kyllä osannut odottaa Buchananin kohtaloa ennenkuin sanoi Jackille aikeensa.

    Ja olipa yksi harvoja ei-kusipäisiä "pomoja" mitä tässä sarjassa on ollut.
     
  7. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Oikeastaan tässä on myös omat mietteeni jaksosta. Hieno, hivenen hidastempoisempi jakso kahden melko hektisen pläjäyksen perään. Oikein herkullisesti pohjustettiin tulevaa, ja mikäköhän ihme tämä Starkwood sitten onkaan? Jonkinlainen Blackwater (jahas, nykyään ilmeisesti Xe) 2? Mielenkiinnolla odotan mitä siitä kehkeytyy. On muuten Jon Voightin hahmosta kirjoitettu melkoisen kieroutunut, toimii erittäin hyvin.

    Sitten vielä lainauksen lihavoinnista, muistanko aivan väärin vai oliko tämä Quinn sama kaveri joka Redemptionissa kuulusteli sitä presidentin pojan kaveria..? Jotenkin semmonen viba tuli, voin kyllä olla väärässäkin.
     
    Last edited: Mar 12, 2009
  8. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Ainakin IMDb sivun mukaan Quinn esiintyi myös Redemptionissa, ilmeisesti siis sitten.

    "Quinn is good... Bauer is good..." :D
     
  9. kribu

    kribu Guest Guest

    Joined:
    Feb 25, 2006
    Messages:
    34
    Likes Received:
    0
    ....niin, jotkut osaa vain valittaa. Muistakaa että nämä ovat viihdettä nämä sarjat, ei kaiken tarvitse olla niin kuin oikeassa elämässä.
     
  10. itnortti

    itnortti Guest Guest

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    582
    Likes Received:
    0
    Suomen armeijan opetuksen taso on vähän mitä on. Se miksi noin opetetaan johtuu jo pelkästään turvallisuusnäkökohdasta ettei jengi katsele vasemmalle ja osoittele aseella oikealle rauhan aikana. Tietysti sama pitää kutinsa myös sodassa jossa omien luoteja saa nahkaansa yllättävän moni. Toki sääntö on käytössä aika monessa paikassa mutta esim. erikoisjoukoissa tuota "rikotaan" aika paljon. Sinänsä järkevä sääntö koska jos katsot vasemmalle ja aseesi osoittaa esim. eteen niin a) jos vasemmalta tulee vihollinen niin et kerkeä ampua ja b) jos edestä tulee vihollinen niin et näe häntä. Tai no ehkä näet sivusilmällä mutta osumistarkkuus vaihtelee aika paljon.

    Jotain suomen armeijan aseenkäytön koulutuksesta kertoo myös se että siellä opetellaan säätämään tähtäimiä ja opetetaan ihmiset ampumaan sen mukaan. Ensinnäkin tositilanteessa (tai jo ihan viikon leirioloissa) ne tähtäimet eivät todellakaan pysy paikoillaan eikä niitä noin vain säädellä kuntoon. Jokainen joka on opetellut ampumaan tuolla tavalla (tähtäimien säätämisen kautta) tietää että luodit lentävät minne sattuvat jos säädöt eivät ole kunnossa. Niinpä tositilanteessa suurin osa ei osuisi edes ladon seinään.

    Toisekseen sodassa voi joutua ampumaan myös muulla kuin omalla aseella. Eli se siitä ammuskelusta sitten kun kaverin tähtäimet on säädetty täysin eri tavalla.

    Oikea tapa olisi a) lopettaa typerä tähtäimien säätö ja b) opettaa oikea ampuma-asento ja tekniikka. Tuon jälkeen voidaan lisätä optinen tähtäin (löytyy muuten vakiona lähes kaikkien muiden armeijoiden perussoltuilta paitsi suomen) jonka säätäminen on hiukan helpompaa ja säätämistä voi helposti muuttaa.
     
  11. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    1,449
    Likes Received:
    10
    Ei tietenkään, mutta itse pidin 24 kunnon no-brains viihteenä ja viihdyttävänä jännärisarjana, mutta kausi 7 potkii vaan omille kulkusille. Yleensä minua ei haittaa leikkimaailmat jne, mutta mikä ärsyttää kyllä aivan 10:llä kaikista eniten on sarjan omassa maailmassa tapahtuvat epäloogisuudet. Toinen aika paha on ärsyttävät henkilöhahmot (turha sidekick, epäuskottavat personallisuudet, jne).

    Mutta olen vielä tänne asti katsonut, mutta en kovin paljoa enää odota uusia jaksoja. Ehkä kaudella 8 sitten osataan taas parantaa menoa.

    Nautin kyllä sarjoista, mutten ko. sarjan 7 kaudesta.

    Pannaanhan vielä "asiaakin", eli 24 viime jaksoista. Ihan ok meininki tuntui jo välillä olevan, mutta vähän liian helposti tuntui nuo "avainhenkilöt" kuolevat.

    edit: ja rokkarille vielä tiedoksi, että oma lemppari on ehdottomasti ollut kausi 3 (virus-epidemia juttu).
     
  12. cuetec

    cuetec Guest Guest

    Joined:
    Dec 16, 2004
    Messages:
    197
    Likes Received:
    0
    Ok, en ala tästä tekemään väittelyä asekoulutuksesta. Väittäisin vain, ettei agentti Piercen aseenkäsittely (ase koipien välissä) ole se oikea tapa. En puhunutkaan rynnäkkökivääriammunnoista vaan pistoolinkäsittelystä kun pyritään varmistamaan jokin rakennus kulkemalla sen käytävien läpi.

    Anyway, hyvä jakso taas 24:ää, vähän tosin enemmän sitä aivot narikkaan-actionia kuin tähän asti muuten. Mielenkiintoista, mitä Jaskalle käy nyt kun hän on saanut annoksen joukkotuhoasetta. Ennustan, että CDC:ltä löytyy jokin vastalääke jotta Jaska saadaan vielä jäljellä oleviin tunteihin mukaan toimintaan.
     
  13. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Todella hyvä jakso taas kerran. Rupee pikkuhiljaa kuulostamaan rikkinäiseltä levyltä, mutta ei mahda mitään kun ainakin tässä osoitteessa vaan toimii.

    Rupesi tuossa mietittyttämään että näinköhän Renee on vaikuttanut Jackiin samalla tavalla kun Jack Reneehin (<- ei mitään tietoa miten taipuu..) kun piti sen satamavahdin hengissä vaikka operaationsa sen takia hivenen munilleen menikin.. Tämähän nimittäin käytännössä loi olosuhteet sen kontin repeämiselle ja Jackin altistumiselle. Olisi aika mielenkiintoista jos Jackin vähä jäljellä oleva inhimillisyys koituisikin miehen kohtaloksi. Plussaa myös Tonyn mukanaolosta, vaikkakin epäilen melko vahvasti että ihan puhtaita jauhoja tällä ei pussissaan ole.

    Noh, ensi viikkoa odotellessa!

    P.S.: Jon Voight oli taas vastuussa jakson huikeimmasta läpästä, se niistä kuusivuotiaista ja näiden porkkanoista. Tosin oli se Tonyn ja Jackin välinen "2 against 10", "No, 2 against 9" kanssa melkoisen huikea.
     
    Last edited: Mar 24, 2009
  14. Wick

    Wick Say it in slugs Tukijoukot

    Joined:
    Nov 11, 2002
    Messages:
    2,150
    Likes Received:
    1
    No ei kai se Jaska henkeään tosiaan ole heittämässä, kun eikös 8. kausi ole jo about varmistettu.
     
  15. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Ei ollut ihan niiin päräyttävä jakso mitä muutama edellistä. Hävisi jopa illan Heroes- jaksolle (ensimmäistä kertaa tänäkeväänä näinpäin). Ihan hyvää meininkiä kuitenkin vielä ja kokoajan jännenee :naminami:. Ei tässä taas millään jaksaisi odotella ensiviikon jaksoa.
     
  16. JP5.1

    JP5.1 Guest Guest

    Joined:
    Feb 13, 2006
    Messages:
    158
    Likes Received:
    0
    Vähän tuntui palaavan edelliskausien meininkeihin tämä jakso. Jack meinaa saada pahisten joukkotuhoaseen haltuun ja pelastettua päivä, mutta eipäs saanutkaan vaan jatketaan seuraavassa jaksossa. Tykkäsin alkukauden intensiivisestä menosta, toivottavasti loppukausi ei sorru "jäitpäs kiinni - hups etpäs jäänytkään" kissa-hiirileikkiin.

    Tonylla on selkeästi jotain meneillä, sen verran vaivautunut oli touhutessaan Jackin kanssa.
     
  17. je3ee

    je3ee Guest Guest

    Joined:
    May 30, 2007
    Messages:
    25
    Likes Received:
    0
    kyl on ollut hyvää viihdettä tämä 7 kausi yksi parhaista kausista :naminami: kyllä oli herkkua kun en ollut kerennyt katsoa 5 viimeisintä jaksoa vielä ja eilen katsoin ne kaikki putkeen. kyl 24 on parasta silloin kun sen voi katsoa monta jaksoa putkeen tai katsoa koko kausi kerralla. 1 kertaa viikossa ei vaan riitä tälläisille sarjoille kerkee tunnelma lannistua.
     
  18. palze

    palze Guest Guest

    Joined:
    Feb 23, 2004
    Messages:
    451
    Likes Received:
    0
    E15 ja e16 on ollu ainakin mulle pieniä pettymyksiä muuten hyvässä kaudessa, mutta ehtiihän tuosta onneks kehkeytymään vielä vaikka minkälainen loppu...
     
  19. Ephram

    Ephram Guest Guest

    Joined:
    Mar 15, 2004
    Messages:
    357
    Likes Received:
    0
    Itse tykkäsin uusimmasta jaksosta mahdottoman paljon. Vaikkei sinällään juonta hirveästi vietykään eteenpäin, tästä jaksosta muodostuu todennäköisesti ehkäpä merkittävin 24-jakso ikinä, johtuen siitä, että Jack sai uutiset altistumisesta biologiselle aseelle.

    Kätkeekö Starkwood sisäänsä jonkinlaista vasta-ainetta? Vai onko Jackin lähtölaskenta oikeasti alkanut? Jokatapauksessa nyt ensimmäistä kertaa tuntuu siltä, että Jack on tavallinen kuolevainen - ja tämä iski ainakin itseeni Reneen kautta peilattuna vahvasti.

    Monet uusimman jakson kohtaukset toivat mieleen The Rockin. Palkkasoturit vs. armeija -meininki ihan lopussa varsinkin. Kutkuttavaan kohtaan jakso jäi.
     
  20. palze

    palze Guest Guest

    Joined:
    Feb 23, 2004
    Messages:
    451
    Likes Received:
    0
    Tämä on kyllä totta. Toivottavasti kasikaudessa Jack ei tee hidasta kuolemaa 24h, jos tuosta tulee myös jotain pitempivaikutteisia ongelmia. :weep: