ProCaster PVR-6100T/C

En tråd i 'Procaster' startet av T.O.M., 27 Feb 2007.

  1. aimohai

    aimohai Guest Guest

    Reg.:
    11 Feb 2003
    Innlegg:
    92
    Liker mottatt:
    0
    Yksi kysymys:
    Saanko boksin sammumaan itsestään tallennuksen päätyttyä? EPG ajastuksella kyllä, mutta niin että heitän vain lennosta "jatka nauhoitusta vielä 40min ja sammuta sitten"
     
  2. Pekka Möttönen

    Pekka Möttönen Guest Guest

    Reg.:
    15 Mar 2007
    Innlegg:
    233
    Liker mottatt:
    0
    Miksi digiboksin volyymi pitäisi olla 0? Vai löytyykö malli PVR-6100LS (LS=Loudspeaker) ? ;-) Itse pidän boxin volyymin täysillä ja TV:n ääni nollassa. Ja ääni sekä HDMI:n kautta TV:lle että RCA:n kautta suoraan (kuten myös muissakin toistovehkeissä) joka antaa kätevän mahdollisuuden kuunnella TV:n kuvasta riippumatta toista ääntä ja esim ajastella tai editoida vaikka uutisia kuunnellessa. (Tosin 6100-mallin liittimistä ei tarkempaa tietoa)
     
  3. aimohai

    aimohai Guest Guest

    Reg.:
    11 Feb 2003
    Innlegg:
    92
    Liker mottatt:
    0
    Eihän se mikään pakko ole :) Mielestäni on vain näin äänet näppärämpi hoitaa. 6100:sta HDMI puuttuu, eli pitää pärjätä RCAlla tai koaksaalilla.

    Näin tein itsekin ja homma pelittää nyt haluamallani tavalla. Aluksi oli ääni kytketty RCAlla.
     
  4. JopasJotain

    JopasJotain Guest Guest

    Reg.:
    3 Jan 2007
    Innlegg:
    55
    Liker mottatt:
    0
    Jollakin oli ongelmia ajastetuiden ohjelmien kanssa. Onko muilla ollut vastaavaa? Boxi tulisi videoiden korvikkeeksi, joten tuo ajastus on tärkeimpiä ominaisuuksia.
     
  5. Raippa

    Raippa Guest Guest

    Reg.:
    22 Feb 2006
    Innlegg:
    103
    Liker mottatt:
    1
    Soitin verkkokauppaan ja siellä sanoivat että "muutamia" bokseja oli tuossa ekassa erässä jotka syystä tai toiseta lopettivat tallentamisen.
     
  6. JopasJotain

    JopasJotain Guest Guest

    Reg.:
    3 Jan 2007
    Innlegg:
    55
    Liker mottatt:
    0
    Saitkos Raippa vaihdettua boxin vai toimiiko se nyt taas kuin pitääkin?
     
  7. timoh

    timoh Guest Guest

    Reg.:
    20 Des 2004
    Innlegg:
    143
    Liker mottatt:
    0
    Mikä teillä on signaalin voimakkuus kotimaisilla kanavilla Welhon verkossa? Ihmettelen vain kuin lukemat on 61% / 99% kun taas asensin tutulle terrestrial version käyttöön ja siellä 98% / 89%. Onko joku syy miksi signaalin voimakkuus on noin heikko Welholla?
     
  8. Kulmalla

    Kulmalla Guest Guest

    Reg.:
    18 Apr 2007
    Innlegg:
    12
    Liker mottatt:
    0
    Tänään alko rapistua usko laitteeseen. Pistin 2 nauhoitusta joista molemmat meni ihan kuralle. Boksin piti nauhoittaa nelosta ja kaikissa tiedoissa luki oikein mutta ohjelma paljastuikin YKKÖSEN ohjelmaksi :OI . Toinen jäi taas kummasti kokonaan tallentamatta. Lisäksi nopea kanavanvaihtelu tuntuu aiheuttavan satunnaisia rebootteja :confused: .
     
  9. Sammmy

    Sammmy Guest Guest

    Reg.:
    2 Jan 2007
    Innlegg:
    46
    Liker mottatt:
    0
    Niin, onko nuo ajastuksessa sekoilleet olleet antenni vai kaapelibokseja?
     
  10. Tupe_

    Tupe_ Guest Guest

    Reg.:
    19 Sep 2005
    Innlegg:
    4
    Liker mottatt:
    0
    Pausen painamisen jälkeen, kun jatkaa playllä katselua, niin ainakaan Canalilla tekstit eivät tule mukaan. MTV3:lla tekstit toimii normaalisti. Onko muilla ollut vastaanlaista?

    EPG:n kautta muutama nauhoitus ainakin onnistunut muutoin. Lisää testaillaan...

    Tuo EPG:n selailun myötä kanavan vaihtuminen on kyllä todella ärsyttävää.

    Yksi ärsyttävä asia lisää on kaukosäätimen numeronäppäimien sijoittelu. Ainakin jos selailee tekstitv:tä. Samoin tekstitv vaihtaa automaattisesti alasivuja tietyn ajan kuluttua, vaikka niitä voi vaihtaa itsekin. Mahtaako tämän automaatti ominaisuuden saada pois?
     
  11. jake styles

    jake styles Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    17 Mai 2006
    Innlegg:
    100
    Liker mottatt:
    0
    Mulla on kans esim. tällä hetkellä SubTV:llä 63/99%. Mutta ihan hyvin näkyy. Boksina tosin "isoveli" 6300C.
     
  12. |Make|

    |Make| Guest Guest

    Reg.:
    24 Jul 2007
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
    Näyttäisi toimivan eli kapulasta virrat pois jolloin tulee ilmoitus "Nauhoitus käynnissä...blaa blaa" mutta älä tee mitään.
    Kun nauhoitus loppuu niin boxi sammuu.
     
  13. |Make|

    |Make| Guest Guest

    Reg.:
    24 Jul 2007
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
    Eipä tuo itseäni haittaa kun siihen on reilun 3v:n aikana tottunut (TF3000CoT ja TF6000CoT) :rolleyes:
     
  14. Santanen

    Santanen Guest Guest

    Reg.:
    22 Feb 2007
    Innlegg:
    41
    Liker mottatt:
    0
    Tai jos Humaxin CX-FOXiin vertaa; siinä kun ei näy kanavaopasta selatessa mitään kanavaa lain.

    Kertokaapa lisää kokemuksianne tästä Procasterista, kun olette tulleet sen kanssa tutuiksi. Parhaat puolet, huonoimmat?
     
  15. Raippa

    Raippa Guest Guest

    Reg.:
    22 Feb 2006
    Innlegg:
    103
    Liker mottatt:
    1
    En oo vielä ehtinyt käydä vaihtamassa/palauttamassa. Kun soitin verkkokauppaan niin sano että saa rahat takasin tai sitten uuden boksin. Taitaa vaan olla tuo boksi nyt loppu verkkokaupassa niin voi uuden boksin saamisessa taas kestää.
     
  16. aimohai

    aimohai Guest Guest

    Reg.:
    11 Feb 2003
    Innlegg:
    92
    Liker mottatt:
    0
    Tätä vinkkiä testatessani huomasin ettei boksi enää suostu nauhoittamaan! Mitään ei eilen illalla tapahtunut kun painoin REC-nappia. Myöskään yöllä EPG:n kautta ajastetut Canalin leffat eivät tallentuneet :grr:
    Auttaneeko tehdasasetusten palautus? En tänä aamuna ehtinyt kokeilla.

    Tekstitys ongelmat (Canal/Viasat) hävisivät boksin buutattua itsensä. Kaatuminen tapahtui kun yritin nimetä ajastetun tallennuksen toisen nimiseksi.

    Ja kyseessä on kaapeliboksi. Toivottavasti nauhoitus alkaa toimimaan palauttamalla tehdasasetukset, muuten pitänee palauttaa laite.
     
  17. mailbot

    mailbot Guest Guest

    Reg.:
    9 Sep 2005
    Innlegg:
    68
    Liker mottatt:
    0
    Moro,

    Tätä ketjua lukeneena (ja melko montaa muutakin..) ko. laite (ja lähes kaikki muutkin boksit) näyttää kyllä mielenkiintoiselta, mutta yllariylläri suhteettoman bugiselta ilman päivityksiä. Kun kerrotte noista bugeista niin olisi paljon helpompaa muille tiedon hakijoille ja samalla myös teille kirjoittajille itsellenne että mainitsisitte kummasta variantista on kyse, siis T vai C mallin boksista. Noissa kun tuntuu olevan aika-ajoin hivenen erilaiset softaviat. yksinkertainen dvb-T tai dvb-C viesin alkuun tai loppuun kertoisi jo kummasti että kummasta boksista on kyse, varsinkin tällaisissa ketjuissa, joissa käsitellään molempia variantteja.

    Itseä tämä boksi kiinnostaisi, muttei vielä, sen verran pahasti on lapsenkengissään tämä(kin) looda. ja lopuksi offtopicia.. Näitä eri bokseista tehtyjä viestejä on kyllä tavallaan lysti lukea, ja lähes kaikki ovat kuin yhdestä puusta veistettyjä:

    1) Joku kuulee jostain että nyt tulee joku uusi boksi jossa on kaikki hienot ominaisuudet

    2) Muut kiinnostuvat myös boksista ja sitten foorumilla taikinoidaan 2-3kk ja ihmetellään boksin myöhästynyttä julkaisua

    3) Ensimmäiset käyttäjät saavat boksinsa ja ovat ihan onnessaan ensimmäiset 15 minuuttia kun boksi ei ole vielä kerennyt tilttaamaan

    4) Useampi käyttäjä uskaltaa ostaa boksin ja ensimmäiset ostajat alkavat kirjoittaa vikaraportteja, yleensä mikään ei tunnu toimivan

    5) 11 käyttäjää kymmenestä kommentoi ja sadattelee boksin paskuutta kun mikään ei toimi, softa tilttaa ja pahimmassa tapauksessa myös rauta paukahtaa muutaman kuukauden kuluttua (samsung 850z tjsp..)

    6) Kaikki kiroavat maahantuojaa/valmistajaa/korealaisia laiskuudesta ja paskasta tuotetuesta/firmwaresta ja vannovat etteivät ikinä koskaan ostaisi ko. boksia uudestaan jos voisivat valita.

    Täältä tähän. Kirjoittaja siirtyy kuukauden foorumien lukemisen jälkeen taas takavasemmalle odottamaan sitä päivää, että voi kävellä suoraan kauppaan ja ostaa laitteen mikä toimii... Eläkepäiviä odotellessa.:king:
     
  18. sambba

    sambba Guest Guest

    Reg.:
    30 Des 2006
    Innlegg:
    4
    Liker mottatt:
    0
    DVB-C

    Itselläni tuohon nauhoitusongelmaan auttoi, kun käytti boxista virtoja pois (takaa powerinapista). Sen jälkeen alkoi taas nauhoitukset toimia! Itsellä menossa nyt pieni seurantajakso noiden nauhoitusten suhteen. Varmasti ensiviikolla on lisää kerrottavaa!
     
  19. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Reg.:
    1 Nov 2005
    Innlegg:
    2.280
    Liker mottatt:
    0
    6300T

    Boksi on toiminut erittäin luotettavasti.
    - Aikaisemmin ajastin manuaalisesti näppäilemällä kaikki tiedot - nyttemmin EPG:stä ja lisään manuaalisesti lisäaikaa joka tallennukseen
    - Käytän myös viikottaisia ajastuksia
    - Ei ajansiirtopuskuria
    - Salauksen purku päivittäin 01:00
    - Boksi päällä 24/7
    - Olen käyttänyt vain virallisia firmiksiä - en ainuttakaan betaa
    - Ainoat ongelmat ovat olleet joidenkin Canal + kanavien talletusten näkyminen mustana ja aika pomppii 10 sek portaissa. Yhden kerran boksi
    on tallettanut väärää kanavaa.
    - Boksi ollut ~ 8 kk

    Tuntuu siltä, että pääosa ongelmista on kaapeliversioissa. Lieneekö kaapelioperaattoreilla ongelmia lähetysstandardien ja signaalin laadun kanssa ??
     
  20. aimohai

    aimohai Guest Guest

    Reg.:
    11 Feb 2003
    Innlegg:
    92
    Liker mottatt:
    0
    Tämä auttoi, kiitos neuvosta! Pitääkö tässä ruveta testaamaan tallennuksen toimivuus aina ennen ajastusta, että nauhoitus onnistuisi. No toivotaan,ettei..