Onko tässä nyt kaikki liittimet ja ominaisuudet joita tarvitsen (Onkyo TX-SR674E)?

En tråd i 'Vahvistimet' startet av MikeNAS, 29 Aug 2006.

  1. mc_feast

    mc_feast Guest Guest

    Reg.:
    10 Feb 2005
    Innlegg:
    298
    Liker mottatt:
    0
    Menitkö huoltovalikkoon ja kytkit päälle EDID-tiedon läpiviennin ja poistit resolution lockin ?

    Itse sain vain toimimaan HDMI 2:n kautta.
     
  2. Tr-Anssi

    Tr-Anssi Guest Guest

    Reg.:
    5 Mai 2006
    Innlegg:
    10
    Liker mottatt:
    0
    Joo siis PC->Onkyo yhteyden toiminnasta en osaa muuta sanoa kuin että PC tunnistaa kyllä vahvistimen, EDID tiedon läpiviennillä pitäisi ilmeisesti tunnistaa televisio vahvistimen sijaan. Ongelman ydin on kuitenkin se että en saa edes vahvistimen valikoita näkymään televisiossa HDMI:n kautta. Kun televisiosta valitsee inputiksi HDMI:n niin ilmoittaa että 'No signal'. Liittämällä vahvistin television DVI-inputtiin ei auttanut myöskään, tosin viestinä tällä kertaa 'Power saving mode'.
    Yllättäen ei enempää HDMI-sisään/ulostulollisia laitteita ole kotona niin ei voi testata missä vika piilee :(
     
  3. Repo

    Repo Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Mar 2004
    Innlegg:
    426
    Liker mottatt:
    0
    Osaako onkyo ohjata optisesta/koksusta tulevaa ääntä hdmi lähtöön?

    Oppossa on dvi ja Xbox360:ssa ja Toppyn digiboxissa on komponentti joten ääni täytyy vetää diginä, mutta mielelläni kuulisin välillä äänen myös tv:n kaiuttimista.

    Onnistuuko moinen?
     
  4. naappa

    naappa Guest Guest

    Reg.:
    12 Jul 2006
    Innlegg:
    179
    Liker mottatt:
    0
    Ei onnistu (toisin päin toimii), mutta voithan vetää äänet analogisena vahvistimeen ja siitä televisioon?
     
  5. miika_p

    miika_p Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    15 Mar 2006
    Innlegg:
    105
    Liker mottatt:
    4
    Mitäs pidät kyseisestä kokoonpanosta, sopiiko magnat sun mielestäs 674:lle? Itselle tulossa kyseinen vahvistin ja seuraavaksi olisi kaiuttimien hankinta edessä. Toki käyn liikkeessä kuuntelemassa ennen ostoa.
     
  6. quenthal

    quenthal Guest Guest

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    107
    Liker mottatt:
    0
    Pistin Onkyon pois ja tilalle Sony 3200 ES, nyt toimii HDMI:n kautta myös 1080p virheettömästi.
     
  7. mc_feast

    mc_feast Guest Guest

    Reg.:
    10 Feb 2005
    Innlegg:
    298
    Liker mottatt:
    0
    Muuten ihan ok toi sony, mutta ei läpivie analogisia signaaleja HDMI-liitäntään...
     
  8. quenthal

    quenthal Guest Guest

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    107
    Liker mottatt:
    0
    Ainakin tämä yksilö vie hdmi:tä pitkin komponentilla kytketyn Wiin eteenpäin.;)

    Sekoittanet tämän 1200:aan, joka on hdmi:n osalta vastaava kuin Onkyon 604.
     
  9. prodigy

    prodigy Guest Guest

    Reg.:
    17 Feb 2007
    Innlegg:
    735
    Liker mottatt:
    0
    604 ei itse asiassa ole sama hdmi:n osalta kuin Sonyn str-da 1200ES, sillä Onkyossa saa äänet kuuluviin hdmi:n kautta, Sonyssa taas joutuu vetämään äänelle johdot erikseen. Tällöin ei siis saa kuuluviin HD-levyjen uusia, ja monta kertaa parempia, ääniformaatteja, ainakaan digitaalisesti.
     
  10. jaask

    jaask Käyttäjä

    Reg.:
    14 Feb 2004
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Kyllä olen tykännyt, soivat mielestäni oikein mainiosti. Tosin täytyy huomauttaa ettei itselläni hyvää vertailukohtaa ole kun siirryin näihin suoraan pakettistereoista :)
     
  11. itokazie

    itokazie Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    7 Nov 2001
    Innlegg:
    235
    Liker mottatt:
    0
    Oli onko joku saanut toimimaan 1080p vahvarin läpi? Signaali voi heikentyä jos useita pitkiä kaapeleita kuten videotykin tapauksessa. Tähän ei auta kuin vahvistin ja paremmat kaapelit. Tosin jos tuo Sony toimii paremmin voi siinä olla vahvistin tai sitten se käsittelee paremmin korkeareson signaalit.
     
  12. quenthal

    quenthal Guest Guest

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    107
    Liker mottatt:
    0
    Kokeilin Onkyon kanssa myös kahdella 1.5m paksuilla HDMI-kaapeleilla. Niidenkään laadusta en tiedä, mutta huomattavasti kalliimpia olivat kuin normaalisti käyttämäni Lindy 10m & Lindy 2m. Tarkkasilmäisenä 720p tilassa, etenkin tietokonekäytössä pystyi näkemään ajoittain häiriötä kuvassa. 1080p tilassa häiriöt olivat jo todella näkyvät.

    Uskoisin kuitenkin, että kyseessä oli yksilövika, ellei sitten minulla ilmennyt vika ole yhteneväinen maailmalla PS3:n ja 674:n välillä vallinneen 1080p-ongelman kanssa.
     
  13. Gamer82

    Gamer82 Guest Guest

    Reg.:
    28 Mar 2007
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    Pitäisi tehdä suht nopea päätös Onkyon 604 tai 674 välillä. Hintaeroa on kuitenkin sen verran, että joudun tosissani miettimään mikä on järkevää.

    Kysymys kuuluu siis, että tarvitsenko 674 ominaisuuksia vai pärjäänkö vähemmällä? Tarkoitan lähinnä videokonversiota.

    Laitteet: telkku (1xhdmi), topfield hdmi, pioneer dvr komponenttiliitännällä. Käytännössä minulle on sama, että meneekö telkkuun vain yksi johto vai useampi. Kaikki vehkeet samassa tv-tasossa. Tulevaisuudessa voisi ostaa pelikonsolin, mutta ei vielä ajankohtaista.

    Kysyn, kun en näistä paljoa ymmärrä.
     
  14. Zed_

    Zed_ Guest Guest

    Reg.:
    23 Jan 2007
    Innlegg:
    9
    Liker mottatt:
    0
    Aika vaikeatahan tuota SR674-mallia on perustella, jos ei johtojenmäärän vähentämiseen ole tarvetta. SR604:llakin saat HDMI-tulojen määrän tuplattua, jolloin Topfieldin jälkeen jää vielä yksi vapaa (vaikka sille tulevaisuuden mahdolliselle pelikonsolille). Pioneerin voit kytkeä suoraan TV:een ja vain toslinkillä vahvistimeen. SR604-mallilla kuvaruutuvalikko ei ilmeisesti toimi HDMI-liitännän kautta, joten sitä varten joudut vielä vaikka komposiittijohdon laittamaan.
     
  15. wesseli

    wesseli Guest Guest

    Reg.:
    8 Nov 2006
    Innlegg:
    49
    Liker mottatt:
    0
    Mulla on kovalevy soitin kiinni 674:lla hdmi ja vahvari hdmi:llä tv:ssa. nyt vahvarin pitää olla päällä jos haluaa katsoa kovalevyä! eikö se signaali mene vahvarista läpi ilman että on virrat päällä. tällöin myös äänet menee vahvistimen kautta kaiuttimiin. Usein haluais vain katsoa kovalevyä tv:n kaiuttimilla ilman että pitää koko kotiteatteria käynnistää!
     
  16. quenthal

    quenthal Guest Guest

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    107
    Liker mottatt:
    0
    Kuvailemasi tilanne on ihan normaali. Ei taida monikaan av-vahvistin päästää läpi hdmi (tai muitakaan) -signaaleja pois päältä ollessaan.

    Usein riittävän hyvä ratkaisu tuohon on kytkeä laite suoraan televisioon/tykkiin (edellyttäen että liittimet riittävät :p ) ja tuoda lisäksi ääni erillisenä vahvistimeen. Esim. digiboksin jotkut ovat näin asentaneet.
     
  17. Repo

    Repo Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Mar 2004
    Innlegg:
    426
    Liker mottatt:
    0
    Olisi kaupan kuukauden vanha virheetön Onkyo, hopeinen ja kaikki mitä ostettaessakin mukaan.
    Hesassa, Hp500€
    mhmlinen@yahoo.com
     
  18. Zed_

    Zed_ Guest Guest

    Reg.:
    23 Jan 2007
    Innlegg:
    9
    Liker mottatt:
    0
    Minulla on tietokoneessa käytössä Asuksen Geforce EN7600GT/HDTI -näytönohjain, jossa on HDMI-liitin, joka kykenee myös äänen läpivientiin HDMI-kaapeliin.

    Televisiona toimii LG:n 37LC25R, joka vastaanottaa natiiviresoluutiota kivuttomasti HDMI-liittimestä. Ja ääni toistuu natiiviresoluutiota käytettäessä moitteettomasti TV:n kaiuttimista, kun HDMI-kaapeli on kytketty suoraan TV:n HDMI-tuloon.

    Hankin Onkyon SR674-vahvistimen, joten nyt haluaisin kierrättää HDMI-signaalin tätä kautta, luonnollisesti niin, että ääni toistuisi kotiteatterin kaiuttimien kautta. Mutta hämmentävästi käytettäessä 1360x768 resoluutiota, vahvistin ei osaa poimia HDMI-signaalista ääntä. Jos tietokoneelta vaihtaa resoluutioksi 720p, 1080i, 1080p, niin ääni kuuluu moitteetta, mutta tällöin TV joutuu skaalaushommiin.

    Olen testaillut TV EDID ja Resolution Ignore -asetuksien eri variaatioita, mutta aina tulos on sama. Onko kukaan törmännyt samanlaiseen ongelmaan?
     
  19. petekki

    petekki Guest Guest

    Reg.:
    17 Okt 2004
    Innlegg:
    499
    Liker mottatt:
    0
    Yritin Simex sivuilta ladata suomenkielisiä käyttöohjeita, mut niillä on jotain ongelmia sivun kanssa ja se ei onnistunut. No eikun soitto Simexille ja kysyin jospas saisin sähköpostiin ne ohjeet, vastaus oli et saa mut se maksaa 50€ :OI . Onko jollain koneella sähköisessä muodossa kyseisiä ohjeita, olisin hyvin kiitollinen jos saisin ne :thumbsup:
     
  20. Perttu Noponen

    Perttu Noponen Guest Guest

    Reg.:
    16 Apr 2006
    Innlegg:
    216
    Liker mottatt:
    0
    Ongelma liittynee siihen että vahvistin ei lukitse HDMI-signaalia noilla custom-resoilla vaan suorittaa vain läpiviennin.