Grind House

Discussion in 'Elokuvat' started by Samppa, May 27, 2005.

  1. LaRe_112

    LaRe_112 Guest Guest

    Joined:
    Feb 16, 2005
    Messages:
    127
    Likes Received:
    0
    En tiedä tämän toteutumisesta Suomessa, mutta Saksassa Grindhouse julkaistaan kahdessa osassa niin, että Rodriguezin leffa tulee huhtikuussa ja Tarantinon osa elokuussa. Lukekaa enemmän tuosta (vaatii rekisteröitymisen) http://www.imdb.com/title/tt0462322/board/nest/62752014

    Jos tuo toteutuu, niin koko leffan idea menee hukkaan. Harvinaisen huono ajatus mielestäni.
     
  2. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,880
    Likes Received:
    465
    Todella huono ajatus... paitsi rahantekomielessä hyvä ajatus, sillä nyt yleisö joutuu ostamaan kaksi lippua. Kyllä taas kyrpii. Onko nuo sitten melko tasan tarkkaan kaksi tuntia per leffa? Ehkä joku on ajatellut, ettei yleisö jaksa istua neljää tuntia yhteen soittoon teatterissa...

    Toivotaan että Suomessa ei tuollainen idiotismi toteudu.
     
  3. Jorse

    Jorse trust no one Tukijoukot

    Joined:
    Apr 3, 2001
    Messages:
    5,076
    Likes Received:
    8
    Ainakin tällä hetkellä Grind House on kiltisti listattu yhdeksi elokuvaksi ja saapuu näillä näkymin teattereihin 20.4.2007.
     
  4. Ritchie

    Ritchie Guest Guest

    Joined:
    Jan 11, 2007
    Messages:
    30
    Likes Received:
    0
    Kylläpä näytti maukkaalta pätkältä trailerin perusteella. Jotenkin tuli mieleen samojen herrojen From Dusk Till Dawn, joka on kaikessa älyttömyydessään kuitenkin mielestäni varsin huikea teos. Odotan innolla.

    Ja vielä tuohon, että ilman muuta Grind House pitää julkaista yhtenä leffana, jos Tarantino ja Rodriguez näin itse haluavat. Jos ei muuta, niin kaverit voisivat iskeä siihen väliin vaikka vanhan kunnon väliajan..."kahvia ja pullaa"...:D
     
  5. Mr Q

    Mr Q Guest Guest

    Joined:
    Dec 26, 2005
    Messages:
    54
    Likes Received:
    0
    Tuo väliaika on täytetty trailereilla vale-elokuvista.
     
  6. qdes

    qdes Guest Guest

    Joined:
    Jan 2, 2007
    Messages:
    37
    Likes Received:
    0
    Trailerin perusteella varsin tylsistyttävän näköinen pätkä, mutta Tarantinon elokuvista on vaikea sanoa mitään niiden pohjalta. Rodriguez taas ei ole mielestäni Desperadon jälkeen esittänyt mitään katsomisen arvoista, joten odotukseni tämän puoliskoa kohtaan ovat aika nollissa. Siinä missä Tarantino onnistuu omaperäisellä tyylillään luomaan varsin 'cooleja' kohtauksia, jää Rodriguez lähinnä kömpelöksi yrittäjäksi.
     
  7. Solo

    Solo Guest Guest

    Joined:
    Jun 29, 2003
    Messages:
    338
    Likes Received:
    0
    13.04.2007 [​IMG]

    RR:n ja QT:n lisäksi mokomat ohjaa vielä Eli Roth, Rob Zombie ja Edgar Wright.
     
  8. Rooky

    Rooky Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 15, 2004
    Messages:
    3,723
    Likes Received:
    0
    Sin City :confused:
    Tuossa IMDb:n juttussa oli myös huhuiltu kirjoittajilta Espanjasta ja Briteistä, että halkaistu versio olisi tulossa. Ihan kyllä älytöntä käytöstä julkaisijoilta, kun tuon halkaisevat. Jotenkin ymmärsin syyksi, sen että ei-amerikkalaiset eli eurooppalaiset ei tajua Grind House tyyppisen elokuvan tarkoitusta, ja sen johdosta elokuvat halkaistaan kahdeksi elokuvaksi ?

    http://www.imdb.com/title/tt0462322/board/nest/62752014
     
  9. qdes

    qdes Guest Guest

    Joined:
    Jan 2, 2007
    Messages:
    37
    Likes Received:
    0
    Edelleenkin vastenmielisin elokuvakokemus leffateatterissa Mel Gibsonin jeesusleffan rinnalla. Olen tässä asiassa selkeästi vähemmistössä :) Jostain syystä mikään elokuvan tapahtuma ei liikuttanut millään tasolla.
     
  10. LaRe_112

    LaRe_112 Guest Guest

    Joined:
    Feb 16, 2005
    Messages:
    127
    Likes Received:
    0
    Niinhän se Miramaxin joku jehu oli sanonut jossain haastattelussa tuon mukaan. Tuntuu älyttömältä, koska ei jenkeissäkään tuota kulttuuria ole ollut yli 20 vuoteen, eikä varmasti mainstreamia ole ollut ikinä. Huono selitys mielestäni ja syrjii Eurooppaa täysin.
     
  11. huuru

    huuru Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Dec 21, 2005
    Messages:
    213
    Likes Received:
    8
    Bloody-Disgusting has learned of an addition to the cast of Rob Zombie's faux trailer that will play between Robert Rodriguez’s "Planet Terror" and Quentin Tarantino’s "Death Proof" when Dimension releases the hotly anticipated Grindhouse in theaters April 6th. Joining the previously announced Nicolas Cage (Fu Manchu) in Zombie's "Werewolf Women of the S.S." is the infamous Bill Moseley! Moseley is best known for his roles in Rob Zombie's House of 1000 Corpses, The Devil's Rejects and the cult fav Texas Chainsaw Massacre 2.

    http://www.bloody-disgusting.com/

    :thumbsup:
     
  12. Solo

    Solo Guest Guest

    Joined:
    Jun 29, 2003
    Messages:
    338
    Likes Received:
    0
    Kysyin FS Filmiltä sähköpostilla leikkauksesta:

    Toivottavasti päätös pysyy.
     
  13. huuru

    huuru Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Dec 21, 2005
    Messages:
    213
    Likes Received:
    8
  14. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Joined:
    Apr 29, 2003
    Messages:
    1,226
    Likes Received:
    1
  15. yartsa

    yartsa Meh Tukijoukot

    Joined:
    Nov 2, 2003
    Messages:
    418
    Likes Received:
    0
  16. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Joined:
    Apr 29, 2003
    Messages:
    1,226
    Likes Received:
    1
    Noiden lisäksi voisi tuota Dead Noonia suositella, länkkäri zombiella :thumbsup:
    Paljon olisi potentiaalisia ehdokkaita hyväksi leffaksi. Mukavasti tässä päivä vierähti kun noita katteli.
     
  17. rewind

    rewind Guest Guest

    Joined:
    Nov 16, 2004
    Messages:
    891
    Likes Received:
    0
  18. Miikka720

    Miikka720 Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 29, 2004
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    Potkipa aika rankasti perseelle tuo uusi traileri. Huomattavasti paremmalta vaikuttaa nyt kuin ekan trailerin jälkeen.

    Death Proof näyttää aika helvetin hyvältä. Planet Terror ei sensijaan kiinnosta niin paljoa kun näyttäisi olevan aika gorea koko pätkä. Kurt on aika pahis tuossa kohdassa kun lyö tallan pohjaan.
     
  19. Oceansoul

    Oceansoul 1998 - 2005 Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 12, 2003
    Messages:
    983
    Likes Received:
    1
    Lisää juttua elokuvan halkaisusta...Bloody-Disgusting.

    "With the split, some additional footage could be added to each one".
     
  20. Navarone

    Navarone THIS IS DVDPLAZAAAH!!! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 9, 2006
    Messages:
    289
    Likes Received:
    0
    On se kumma kun koko jutun ideana kuitenkin on traditionaalinen "grind house"-tuplaleffa niin pitää mennä sekin pätkimään. Ihmettelen että ohjaajatkin moiseen suostuvat, sillä tuhoaahan se heidän alkuperäisen ideansa täysin... Olen ollut siinä uskossa että ainakin QT on ennenkaikkea fanipoika, ei pelkästään rahanahne sontiainen kuten monet nykypäivän viihteentuottajista. En toki tiedä kuinka paljon QT:lla ja RR:lla on asiaan valtaa vaikuttaa, mutta uskoisin että eivät he tässä asiassa aivan voimattomia ole.

    Kyllä nyt ollaan taas niin vahvasti liikkellä dollarinkuvat silmissä että ei muuta enää nähdäkkään, mikä ei toki sinäänsä ole mitään uutta :hitme:
    Olin kyllä aikeissa katsoa kyseisen tekeleen oikein leffateatterissa(Harvinaista omalla kohdallani), mutta jos noin tosiaan käy niin odotan kyllä kunnollista dvd-julkaisua joka sisältää molemmat leffat ja vale-trailerit. Jotenkin tuntui että leffateatteri kuuluisi tässä tapauksessa asiaan, mutta eipä oikein tunnu enää :mad: