The 4400 - Nelosen tahtiin

Тема в разделе "TV-ohjelmat ja -sarjat", создана пользователем The F1nn, 4 май 2006.

  1. Johann

    Johann Guest Guest

    Регистрация:
    17 окт 2002
    Сообщения:
    641
    Симпатии:
    0
    Olisikohan ollut vasta kuudes jakso (muistaakseni sarja alkoi 4.5?)
     
  2. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 мар 2003
    Сообщения:
    10.281
    Симпатии:
    30
    Kuudes, ja paras jakso tähän mennessä. Joka ei vielä maailmaa kaada, mutta verrattuna joihinkin tyhmempiin aiempiin jaksoihin tämä kuudes oli ihan ookoo.
     
  3. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Регистрация:
    30 янв 2005
    Сообщения:
    2.441
    Симпатии:
    4
    Joo ,nyt taas näyttää siltä että joutuu uudestaan ruveta seuraamaan tätä sarjaa. Into lopahti jo muutama jakso sitten mutta tämän päiväisen jakson jälkeen kiinnostus heräsi uudelleen.

    Tapahtumia riitti ja paljonkin uutta paljastui, hieman jo tuntui että sarja junnaa paikallaan mutta mitä vielä :eek:
     
  4. Jezz

    Jezz Guest Guest

    Регистрация:
    13 апр 2006
    Сообщения:
    57
    Симпатии:
    0
    Itselläni tämä viimeisin jakso kyllä tappoi entisestään mielenkiintoa koko sarjaa kohtaan. Sarjan teho olisi todella paljon kovempi, jos jätettäisiin pois kaikki nämä valoilmiöt sun muut, jotka tekevät sarjasta turhankin scifimäisen. Eivätkä tällaiset aikamatkustuskuviot todellakaan loista omaperäisyydellään. :hitme:

    Sarjan lähtökohdassa on ideaa ja nelosen mainokset antoivat aikoinaan hyvää kuvaa itse sarjasta ja periaatteessa niiden takia olen sarjaa jaksanut seurata, vaikkei se olekaan ollut ihan sitä mitä olen odottanut. Jos hahmohin ja käsikirjoitukseen olisi oikeasti panostettu, niin käsissä olisi monta kertaluokkaa parempi sarjantapainen. Tällaisenaan sarjan toteutus jää turhan keskinkertaiseksi. :grr:
     
  5. nri

    nri Guest Guest

    Регистрация:
    31 июл 2005
    Сообщения:
    10
    Симпатии:
    0
    Ihan mielenkiintoinen ja hyvä sarja. Mitäs tuon 6.(oikeasti 5.) jakson lopussa tapahtui sen jälkeen kun tuli teksti "6 months later" tjsp? Piti vahdata kurileiriä toiselta kanavalta, niin ei nähnyt.

    S1:hän siis loppui tähän jaksoon ja ensi viikolla starttaa suoraan S2 samalla paikalla.
     
  6. Migge75

    Migge75 Guest Guest

    Регистрация:
    15 окт 2004
    Сообщения:
    45
    Симпатии:
    0
    Itse luulen että tästä alkaa vasta se mielenkiintoinen osuus, kun on selvinnyt miksi ihmiset kaapattiin ja miksi heidät palautettiin juuri nyt. Kylehän ilmeisesti yritti kertoa lopussa enemmän mutta sitten tuli "keskeytys". Mikä tuo katastrofi sitten on, jää nähtäväksi.

    Ja itseäni jäi kalvamaan pari jaksoa sitten se murhaaja, joka näytti tietyn henkilön kuvaa pahaa-aavistamattomille ihmisille ja nämä teki näistä murhaajia. Tai pikemminkin kalvamaan jäi se nainen jota hän ei saanut hengiltä. Kun murhaajahan huusi että "hänen täytyy kuolla". Toivotaan että selviää tämän naisen rooli tässä "katastrofissa".:confused:
     
  7. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 мар 2003
    Сообщения:
    10.281
    Симпатии:
    30
    Päinvastaista mieltä olen ma, eli juuri noista syistä sarja kiinnostaa. Eli jos seuraavissa jaksoissa on vain arkirealismia/dokumenttia, tapan koko sarjan, mutta jos yli-inhimillisyyttä löytyy, säästän. SciFiä pitää olla.

    Antaa sarjan olla mikä on, ja katselijoiden valikoitua itseään kiinnostavien sarjojen pariin. Toiset juoskoon pakoon häntä koipien välissä heti kun ilmestyy yliluonnollisia ilmiöitä, ja toiset pomppikoon kieli vyön alla kuola valuen katsomaan juuri sitä.
     
  8. Jezz

    Jezz Guest Guest

    Регистрация:
    13 апр 2006
    Сообщения:
    57
    Симпатии:
    0
    Siis nimenomaanhan juuri scifielementit ja erilainen lähtökohta tekevät sarjasta erittäin kiinnostavan tapauksen, mutta mystistä ilmapiiriä voitaisiin rakentaa muilla paljon tunnelmallisimmilla ja tyylikkäämmillä ratkaisuilla, kuin tällaisilla liian päälleliimatun oloisilla epäluonnollisuuksilla. Hyvänä esimerkkinä tällaiselta suht mauttomasta vedosta toimii juuri tämä viime jakson valopalkki taivaalta, joka jähmetti Tomin ja Kylen. Ei näin.
     
  9. Sir Filmipätkä

    Sir Filmipätkä Guest Guest

    Регистрация:
    23 дек 2004
    Сообщения:
    870
    Симпатии:
    0
    Viime jakso oli todellakin parasta tähän mennessä. Tarinaa vietiin mukavasti (joskaan ei ihan liian radikaalisti) eteenpäin. Usko sarjaan alkaa pikkuhiljaa nousta kolmen (?) viime jakson jälkeen jotka ovat olleet jo oikeastikkin hyvää tavaraa.
     
  10. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Регистрация:
    15 апр 2006
    Сообщения:
    1.889
    Симпатии:
    0
    8.6 esitetty jakso oli loistava :thumbsup: Tuossa ennen sitä tuli pari hieman vähemmän tapahtumarikasta jaksoa, joten oli miellyttävä piristys tuo Kylen juttu :p
     
  11. att

    att Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    9 янв 2003
    Сообщения:
    1.059
    Симпатии:
    0
    Minulla taasen rupeaa loppumaan usko tämän(kin) sarjan suhteen. Viime jakso vaikutti minusta siltä, vaikka etenemistä toki olikin, että sarja uppoaa yhä syvemmälle suohonsa. Kuuden kuukauden hyppäys eteenpäin tosin voi olla hyväksi, sillä sinä aikana on toivottavasti päästy jo eroon ainakin siitä Shawn-Danny-Nikki(?)-kuviosta.
    On muuten tuolla Richard Tyler -henkilöllä siviilissä melkoinen etunimi: Mahershalalhashbaz. Siitä voisi jo todeta Jack O'Neillin sanoin: "now that's a mouthful". :)
     
  12. Willy

    Willy Guest Guest

    Регистрация:
    20 май 2006
    Сообщения:
    210
    Симпатии:
    0
    Viimeisin jakso oli kyllä mielestäni erittäin loistava. Ensimmäinen kausi ei mikään täydellinen ole, mutta ihan viihdyttävä silti. Toivottavasti kuitenkin meno paranee kakkoskaudella.
     
  13. Gordon

    Gordon Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2004
    Сообщения:
    2.230
    Симпатии:
    6
    Pakko minunkin kommentoida, kun edellinen jakso jakaa mielipiteitä. Ehdottomasti paras jakso tähän mennessä ja mukava tällainen sarja, jossa välilla jopa tapahtuu jotakin. Avattiin juonikuviota juuri sopivasti, että odotan vesi kielellä jatkoa. Ja sarjan yliluonnollisuus on juurikin tämän sarjan parasta antia. Aikamatkustus aspektia veivataan erittäin mielenkiintoisesti. Ja se pikkutyytö on ihan kymppi. Se oli ihan huippu se kohtaus, kun siltä kysyttiin sitä, että mihin Kyle on vastaus tms. ja tyttö tykittää:EVERYTHING. Ihan kylmät väreet sai aikaan meikässä.
     
  14. Jezz

    Jezz Guest Guest

    Регистрация:
    13 апр 2006
    Сообщения:
    57
    Симпатии:
    0
    Ja jatketaan sarjan dissaamista. :D

    Toinen seikka mikä sarjassa on häirinnyt, että ykköskauteen on ympätty turhan paljon erilaista juonentynkää, kuten sarjamurhaajakuvio tai tämä puistoa rikollisuudesta puhdistava ihmemies. Ei siinä mitään, mutta tällaisista juonenpätkistä olisi voitu tehdä usemman jakson kattavia kokonaisuuksia, niin niistä olisi saanut huomattavasti enemmän irti.

    Mutta viihteeksihän tämä on tarkoitettu ja sellaisenaan ajaa asiansa ihan pätevästi. :thumbsup:
     
  15. Sherukka

    Sherukka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    17 май 2005
    Сообщения:
    1.063
    Симпатии:
    0
    Missä mennään sarjassa tällä hetkellä?
    Ostin tuon eka tuotantokauden DVD:n ja ne jaksothan ovat kaikki jo tulleet telkkarista. :OI
    Onko menossa siis 2. tuotantokausi ja montakohan jaksoa siitä, noin suunnilleen, on jäljellä?
    Monta tuotantokautta muuten on sarjasta jo tehty?
     
  16. Gordon

    Gordon Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2004
    Сообщения:
    2.230
    Симпатии:
    6
  17. att

    att Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    9 янв 2003
    Сообщения:
    1.059
    Симпатии:
    0
    Erään sivuston (http://epguides.com/4400/) mukaan taasen tuollaista jaksoa ei ole olemassakaan (koska 1. kausi koostui vain 5 jaksosta) ja eilen tuli toisen kauden kolmas jakso ("Voices Carry"). Jenkeissä ilmeisesti on menossa kolmas kausi.
     
  18. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Регистрация:
    3 май 2005
    Сообщения:
    1.342
    Симпатии:
    2
    Näin on. Suomessa tulee 1 &. 2. kaudet putkeen. Kolmoskaudesta on tullu nyt 4 jaksoa.
     
  19. Jeje2

    Jeje2 Fubar Tukijoukot

    Регистрация:
    23 окт 2004
    Сообщения:
    1.419
    Симпатии:
    1
    Kytymys:
    Miksi Lily & Richard halusivat olla piilossa myös NTAC:lta?
     
  20. Kinsky

    Kinsky Guest Guest

    Регистрация:
    1 июн 2004
    Сообщения:
    78
    Симпатии:
    0
    Jumalauta, nyt oli kova jakso. Meinasin pari jaksoa takaperin jo lakata kattomasta koko sarjaa mutta onneksi en. Tuleeko narkkarihorosta nyt uusi Collier, ja miksi Isabelle on niin evil? Jään odottamaan jatkoa.