No perhana. Niinpä tietysti. :hitme: Olisihan tuon voinut itsekin keksiä. Niin lähellä ja niin kaukana. Kiitokset taas kerran.
Siis tuota mikin korjaustiedostoa ei unohdeta päälle 'system calibration':in ajaksi. Kannattaa olla tarkkana tällaisten ei-tietokoneiden-kanssa-yhteensopivien kanssa. Jouduin tuota unohdus-lauseen merkitystäkin miettimään vähän aikaa
Heh, aivan näin, sillä muuten SSC korjaa myös sen mikin virheet (toiseen suuntaan), ja sitähän ei haluta. Eli ensin SSC ja sitten vasta korjaustiedosto päälle.
Mistä johtuu että mulla tuossa ohjelmassa (truerta, ilmainen versio) ei tule nuo quick sweep ja sound system calibration napit aktiiviseksi?
pitipä vittuilessaan kokeilla svs:ää 12Hz virityksellä, autto perkuleesti. muutenkin kämppä voimistaa noita 20-40 taajuuksia niin toi jelppas. taas kelpaa vähän aikaa kuunnella ennen seuraavia säätöjä
Muistahan sitten se että vaikka taajuusvaste saattoikin tasoittua niin virittämällä subbarisi matalalle, olet kasvattanut myös elementin riskiä pohjata. Elokuvissa tuppaa syvimmät kouraisut sattumaan 20-30Hz välimaastoon ja laskemalla viritystaajuutta olet nyt jättänyt tämän alueen kokonaan elementin huoleksi.
jep, oon tietoinen tästä. pitää sinnitellä viel muutama kuukausi täs betonikämpässä. toisessa kämpässä on sitten kaikki putket auki
Mikäs äänikortti pitäs hommata että toi äänikortin kalibrointi onnistuu? Mulla on SB audio PCI 128 ja tulee sellanen perunapelto että voe mahoton. Vai onko vika käyttäjässä
Epäilen, että vika on käyttäjässä. Lue ohjeet tarkasti ja katso liitännät kunnolla. Äänikorttia kalibroitaessa pitää siis äänikortin line outista mennä johto line iniin ja audio propertiesista sound recording pitää olla äänikortilla. Lisäksi kannattaa volume controlista laittaa ruksit ja tasot kerrottuihin asentoihin.
mistähän johtuu tuo alle 20Hz lasku ja nousu. svs:n viritys 12Hz vs. 16/20Hz ei vaikuta. mikin heikkoutta noille taajuuksille?
Kokeilehan tehdä sound system calibration uudestaan (varmista, että mikin korjaustiedosto on pois päältä kalibroinnin aikana) ja ota uudet mittaukset. Ei tuo kyllä todellinen vaste ole, 17 Hz asti toki näyttää oikealta.
ei auta. tommosen antoi uudelleen. aikaisemmin o toiminut, nyt alkanut sekoilee. pitääpä kattoa olisko ohjelmaan päivitystä saatavilla tai jotain
Ohjelma kyllä toimii, ei ole bugeja. Jos kerran aiemmin on toiminut, niin tarkista asetukset ja jos ei muu auta, niin sitten mikki on hajonnut. Eipä tuo tosin paljoa haittaa noilla taajuuksilla.
eipä tuossa kyllä paljon asetuksia ole mitä katsoa. pitää kysäistä maahantuojalta miten menetellään. olisihan tuo mukava katsoa ihan oikeitakin tuloksia.
jaahas, boottia ja onnenkalut tyynynalla muuttivat tilanteen. tuo lienee ny oikein? http://kotisivu.dnainternet.net/dnajaker/vesseli/Kuva4.png (tuossa koko kaista)
Sain mittausvermeet testikuntoon ja seuraavia tuloksia sain genelecin 8030A kaiuttimesta kuuntelupaikalla (dippikytkimien eriasennoilla): http://www2.lut.fi/~tkainusa/DIY/Mittaukset/ Tietty virheiden mahdollisuus on suuri kun ei ole vielä täysin sinut softien ja vehkeiden kanssa Tästä on hyvä jatkaa...