Aika heikohkolaatuinen sarja... Huonosti käsikirjoitettu, huonosti toteutettu. Kummallinen esitysaika sinänsä. 21.00 ja ei ikärajaluokitusta ollenkaan. Tässähän lentää veri ja ihmisiä silvotaan enemmän kuin laki sallii. :hitme:
Ensimmäinen varsinainen jakso tuntuikin jo itse pilottia huomattavasti paremmalta. Hyvin soljuvaa kerrontaa ja hahmojakin saatiin jo moniulotteisimmiksi. Huvittavaa tuo useassakin jenkkisarjassa / -elokuvassa oleva ympärileikkausvouhotus.
Voi siddhartha? Jos sinulla on jokin mielipide jostakin asiasta, perustele se edes jotenkin ja tuo yksiselitteisesti esille. Tuo outo kannanottosi olisi varmasti selkeä jos ihmiset näkisivät kasvonilmeesi ja ruumiinkielesi ja tietäisivät keneen tai mihin asiaan se itseasiassa kohdistuu (käytä quotea tai kokonaisia virkkeitä). Tekstinä tuon voi tulkita monella tavalla ja siksi se osoittaakin epäsosiaalista viestintää ja aiheuttaa todennäköisesti turhia postauksia, kuten tämä minun postaukseni. Muutenkin yleisellä tasolla erityisesti vahvat mielipiteet kannattaisi perustella mahdollisimman hyvin, jotta huonosti tai ei ollenkaan perusteltujen viestien generoimat turhat "mitä tuolla tarkoitit", "oletko idiootti", tyyppiset postaukset vähenisivät minimiin. Ja kyllä olen itsekin syyllistynyt huonosti perusteltuihin mielipiteisiin, kuten useimmat meistä. En nyt jaksa enempää ainakaan tällä viikolla lueskella epäsosiaalisia viestejäsi (varmaankin tähänkin vastaisit mielelläsi epäsosiaalisella huomautuksella tms.), joten laitankin tässä välittömästi tämän postauksen jälkeen sinut ignoreen. Joten turha tähän minun viestiini on mitenkään konkreettisesti reagoida (ja yleensäkään muihinkaan viesteihini lähiaikoina).
Sama juttu myös meillä! Poika oli niin Maikkelin näköinen, että se tosiaan jo häiritsi.. Muuten ihan katsomisen arvoinen sarja.
Minusta tuo postaukseni toteaa aika paljon eikä siihen tarvitse mitään ilmeitä lisätä. Selvästikkin tajusit myös itsekkin, koska noin piti vuodattaa pitkät postaukset. Viesteihisi nyt tulee yleensäkkin reagoitua koska ne yleensä sisältävät jotain sellaista mikä joko huvittaa tai itkettää. Eipä siinä mitään. Ehkäpä sinullakin kallo pääsee pipon puristuksesta vähäksi aikaa lepäämään kun pistät kaikki ignoreen jotka uskaltavat olla eri mieltä kuin itse maestro.
Auttaisi ehkä, jos olisit jotain mieltä, mutta tapanasi tuntuu olevan heittää veemäisiä yksi- tai kaksitavuisia kommentteja asiaan kuin asiaan. En minäkään viitsi enää hyvin kauaa sinun hyökkääviä ja asenteellisia viestejäsi lukea. Ei aavistustakaan, mistä epäsosiaalisuutesi johtuu, mutta sen tiedän, että se on aika rasittavaa - etenkin kun toistuu ketjusta ja kohteesta toiseen.
Nyt kyllä täytyy ihmetellä. Tämä taitaa olla ainoa alle kymmenen sanaa sisältävä postaukseni pitkään aikaan. Katsoppas huviksesi searchilla, että milloin olen viimeksi kirjoittanut "yksi- tai kaksitavuisia kommentteja" jotka vittuilevat. Pitänee varmaankin rueta olemaan sitten jees mies kun mielipiteitä ei suvaita ja asennekkin on väärä..
Tykkäsin pilotista ja eilen tallensin dvd:lle toisen jakson, mutta levy oli susi tms. ja jäi jakso näkemäti. Ottaa hieman päähän. Koitin etsiskellä muutamista torrenttipaikoista ko. jaksoa, mutta ei ole ykköstuotantokautta missään! Oiskos kellään mitään vinkkiä?
No ei kyllä nyt jaksanut innostaa, tyylikkäät kohtaukset ja kivat värit ei ihan riitä. Tuo mike jaksonin näkönen huulipunanaama todellakin saa vaihtaan kanavaan, tosin Joely Richardsonin takia sen vois kääntää takaisin. Todella tyypillinen mtv3sen ohjelma.
Hmm, jostain syystä minä profiloisin tämän taas Nelosen ohjelmaksi jos pitäisi kanava profiilien mukaan arvailla
[offtopic]Pientä keskustelua on aiheuttanut tämä sarja, kun tänää oli se 45 minuuttia ohjelmassa, että 10 uutisissa tämän ohjelman innoittama jutuu kauneusleikkauksista. Lisäksi kummassakin jutussa mainittiin tämä ohjelma ja sen taustat amerikkalaisessa kauneuskulttuurissa.[/offtopic]
Tämä huomioitiin meilläkin. Itse veikkaisin kyseessä olevan jonkin sortin v*ttuilu.. Taannoin pyörineiden mainosten perusteella sarja vaikutti mielenkiintoiselta, mutta parin jakson perusteella onkin aikamoista huttua.
Selittäkääpäs nyt tuo ympärileikkausjuttu. Frendeissäkin Joey väänsi joskus itelleen nahkaa takaisin jotain leffaroolia varten. Suomessa ja kai muuallakin euroopassa jengiä ei taideta paljon leikellä muuten kuin uskonnollisista ja terveydellisistä syistä. Liittyykö tämä jenkkien leikkelykin jotenkin kirkkoon?