Mullan Alla - Six Feet Under. MTV3 / Yle Teema

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av steffe79, 18 Jan 2003.

  1. Negotiator

    Negotiator Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    30 Sep 2002
    Innlegg:
    1.872
    Liker mottatt:
    2
    Todella hienoa, että saadaan tällekin jatkoa. Onkin ollut jo ikävä tätä loistavaa sarjaa. Harkinnassa jopa Six Feet Under Season 1 boxin osto kunhan saavat vain suomiteksteillä sen Suomessa ulos :)
     
  2. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Reg.:
    4 Jan 2003
    Innlegg:
    2.083
    Liker mottatt:
    1
    Kiitoksia muistutuksesta. Olisi muuten mennyt kokonaan ohi tuo 2. kauden ensimmäinen jakso. Yllättävän vähän on maikkari mainostanut sarjan jatkumista.
     
  3. MariaK

    MariaK Guest Guest

    Reg.:
    8 Apr 2002
    Innlegg:
    248
    Liker mottatt:
    0
    Täällä eräs joka kovasti odottelee sarjan jatkumista :) Poikkeuksellisen mielenkiintoinen sarja! Näin syksyn tullen tuleekin taas vaihteeksi katsottua tv:tä, kesälla tv onkin seissyt tuolla lähes koskemattomana...
     
  4. Moses_x

    Moses_x Guest Guest

    Reg.:
    8 Jan 2003
    Innlegg:
    1.117
    Liker mottatt:
    1
    Ei hullumpi aloitus. Natekin sai vihdoin napattua sen ekstaasipillerin, hyvin sitä osattiin venyttää. Pari hulvatonta kohtausta löytyi taas, esim. Brodyn-mikälieolikaan hautajaislaulu/puhe. :thumbsup:
     
  5. Bob Fleming

    Bob Fleming Great Bird of the Galaxy Tukijoukot Guest

    Reg.:
    10 Okt 2002
    Innlegg:
    1.259
    Liker mottatt:
    1
    Jep, toimii edelleen. Muutamia herkullisia kohtauksia kuten äidin "kirjanoppinut" keskustelu Clairen kanssa keittiössä.
    Myös nämä Amerikan uudet näyttelijätoivot olivat ratkiriemukasta joukkoa :D
     
  6. outonaapuri

    outonaapuri Guest Guest

    Reg.:
    6 Jul 2003
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    No katsooko tätä enää kukaan muu kuin minä?
    Itse kyllä olen tykkännyt toisesta kaudesta enemmän kuin ensimmäisestä.
    Ensi viikolla olisi sitten finaalin paikka.

    Canalilta alkaneet myös pyörittää jo kolmos kautta ja meno jatkuu varsin mallikkaana. Premiere onnistui järkyttämään aika kovasti.

    Ja mitä tuohon homo aiheen käsittelyn määrään tulee, niin eka kausi keskitty enemmän Davidiin, jolloin se oli aika luonnollista että sitä käytiin läpi. Kakkos kausi on enempi Naten, ja "homoilu" on selkeesti vähentynyt.
     
  7. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Reg.:
    4 Mai 2002
    Innlegg:
    4.147
    Liker mottatt:
    7
    Kyllä minä ainakin katselen sarjaa vielä innolla. Parannusta ensimmäiseen kauteen todellakin on ja viime jakson perusteella on varmaan mielenkiintoinen finaali tuloillaan.

    Hiukan vain harmittaa, että juttutuokiot kuolleiden kanssa ovat jääneet vähiin. Ainakin mitä ensimmäiseen kauteen vertaa, vai onko vika minussa, en tiedä. Nyt, kun mamma-Fisher on käynyt kaiken maailman psyykkauskurssit, alkaa hänenkin hahmonsa kiinnostamaan enemmän.
     
  8. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Tuleehan tätä tietenkin seurattua. Laatu pysynyt jaksosta toiseen todella korkeana ja hahmot säilyttäneet kiinnostavuutensa.
     
  9. Bob Fleming

    Bob Fleming Great Bird of the Galaxy Tukijoukot Guest

    Reg.:
    10 Okt 2002
    Innlegg:
    1.259
    Liker mottatt:
    1
    Juu, katsotaan edelleen täälläkin. Viime jakso oli itse asiassa todella hyvä. Vahinko vain että herkkua riittää tällä erää vain yhden jakson verran.

    Toisaalta ensi viikon jälkeen ei tarvitse enää kiroilla sitä että tv:n ainoat kaksi seurattavaa sarjaa tulee samana päivänä ja samaan aikaan.
     
  10. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Reg.:
    9 Mar 2003
    Innlegg:
    1.416
    Liker mottatt:
    2
    Vielä katsellaan. Avokki on tästä vähän enemmän innostuneempi kuin minä, mutta laadukas sarja, sitä en voi kieltää. Tapahtumaköyhyys vaivaa aina välillä ja samaa asiaa jankataan paikoin turhan pitkään - kuten Brendan huoruutta, tai Clairen angstia, tai Ruthin "mitänytonkaan". Viime jakso oli kyllä hyvä, draama vaatii aina muutosta ja sitä se tarjosi.
     
  11. menace

    menace Guest Guest

    Reg.:
    4 Jul 2002
    Innlegg:
    823
    Liker mottatt:
    3
    Pari edellistä jaksoa ovat olleet todella hyviä. Yhdessä välissä tuntui, että vedetään ihan överiksi. Milloinkas kolmas kausi tulee maikkarilta ulos? Heti vuoden alusta?
     
  12. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    23 Okt 2001
    Innlegg:
    3.496
    Liker mottatt:
    86

    Canal+ esittää tällä hetkellä kolmatta kautta, mtv3:sen vuoro on sitten varmaankin syksyllä 2004.
     
  13. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Hyvä kauden lopetusjakso. Naten kohtalo jäi senverran auki, että melko kärsimättömästihän tässä saa kolmatta tuotantokautta odotella.
     
  14. Kaltsu

    Kaltsu Guest Guest

    Reg.:
    20 Mar 2003
    Innlegg:
    362
    Liker mottatt:
    0
    Tosiaan oli ihan hyvä lopetus. Keskivaiheella toista kautta rupesi jo usko hieman hiipumaan, kun meininki muuttui ns. "saippuaoopperamaiseksi". Clairen hahmo ärsytti välillä pahasti, mutta sain hillittyä tunteeni häntä kohtaan. Kyllä naurattikin eilen se Flashdance-muunnelma!
    SPOILER:Olisiko sillä Naten nousemisella bussiin siinä lopussa jotain symbolista merkitystä liittyen leikkauksen lopputulokseen??
     
  15. outonaapuri

    outonaapuri Guest Guest

    Reg.:
    6 Jul 2003
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    SPOILERIA EILISESTÄ:

    Mutta Natehan ei noussut siihen. Vaan jäi seisomaan ovelle, mikä kuvaa suoraan Naten tilannetta tosielämässäkin.
     
  16. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Reg.:
    9 Mar 2003
    Innlegg:
    1.416
    Liker mottatt:
    2
    Todella hyvä jakso, kuten viime viikollakin. Taso on noussut huimasti. En voinut välttää kurkkaamasta kolmannen kauden avausjakson tapahtumia... Mielenkiintoisia ideoita edessä päin...
     
  17. KirBy

    KirBy Guest Guest

    Reg.:
    23 Nov 2002
    Innlegg:
    1.050
    Liker mottatt:
    1
    Toinen kausi parani mielestäni loppua kohden suuresti, meno vaikutti puolessavälissä jostain syystä paljon heikommalta kuin ensimmäisessä kaudessa. Noh, loppujen lopuksi toisesta kaudesta jäi suuhun hyvä maku.

    Ja vielä tuosta Natesta...
    Tuo loppukohtaus oli mielestäni aika selkeä Allegoria Naten tilanteelle. Kuolemahan kuvataan usein pois lähtemisenä, ja nyt jäi auki että nousiko Nate bussiin vai ei.

    Mielestäni tuossa bussissa ei ollut edes kuskia, että ehkä tästä voisi vetää johtopäätöksen että Natea ei tapeta? Ja toisaalta tätä sarjaa tehdään kai jo neljännelle kaudelle että tuskin häntä tapetaan. Toisaalta mikään ei ole enää varmaa sen jälkeen mitä Rachelille tehtiin! :weep:
     
  18. E. P.

    E. P. Guest Guest

    Reg.:
    11 Sep 2002
    Innlegg:
    2.780
    Liker mottatt:
    12
    Viimeisimmistä postauksista päätellen sarjan laatu on pysynyt samalla tasolla. Eli yhtä huono kuin aiemminkin. :)

    Jos haluatte katsoa laadukkaampaa ihmissuhdeohjelmaa, suosittelen Kauniit ja rohkeat -sarjaa. Hakkaa kyllä tämän SFU:n miten vain viihdyttävyydessä. :king:
     
  19. KirBy

    KirBy Guest Guest

    Reg.:
    23 Nov 2002
    Innlegg:
    1.050
    Liker mottatt:
    1
    Kauniissa ja Rohkeissa parempaa on vain jaksojen nimet. Ja tapa jolla Ridge kasvattaa aina parran kun hänellä on huolia. :p
     
  20. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Adrants kertoo että sarjaan saadaan piakkoin lisää American Beautya, kun Mena Suvari liittyy näyttelijäkastiin.