Ensimmäiset kaudet todellakin olivat parhaita ko. sarjasta. Itse katsoin 4. ja 5. kaudet läpi viikko sitten (no 5. on vielä hieman kesken Amerikassa, katsoin 10. jaksoon saakka) ja joukossa oli todellisia helmiä. Bender on edelleenkin ehdoton suosikkihahmoni. :thumbsup: Futurama 4. kausi 4/5 Futurama 5. kausi 3/5
John Carpenterin kevyesti 90-luvun paras elokuva, In the Mouth of Madness tuli katsastettua mainiolta R1-levyltä. Leffa pystyi paikkapaikoin säpsäyttämään ihan kivasti ja Sam Neill on aina yhtä vakuuttava. Semmoinen neljä pojoa viidestä.
Mulholland Drive oli aika lailla loistava. Ensimmäinen Lynchin elokuva minkä katson "Lynchin elokuvana" (olen siis noita ehkä joskus ennenkin nähnyt mutta ohjaajasta ei ole ollut mitään hajua). Elokuvaa en juuri tajunnut - ajattelutyö on tosin käynnissä mutta ei se mitään sillä koko 2,5h toimi todella loistavasti aina loppua myöten. 4½ / 5 ja :hitme: edit: sana vaihdettu --> ajatus korjattu.
The Great Escape oli parempi kuin muistinkaan. Loistava leffa, 4½/5. Myös special editionin kakkoslevyltä löytyvät dokkarit olivat rautaa.
Indeed. Itse katsoin tuon eilen taas pitkästä aikaa. Helvetin hyvä leffa oli, kuten pari vuotta sittenkin kun ekan kerran näin. Loppumusat soi vieläkin päässä Saispa tuon biisin jostain...
The Recruit oli varsin toimiva agenttijännäri. Pacino veti roolinsa rutiinilla ja Farrel oli loistava. 4-/5.
Hmm, kannattaa yrittää etsiä hakuohjelmilla Alan Tamin tekemää biisiä. Muistaakseni jostain sivustostakin sen sain... EDIT: Ja kilttinä ihmisenä tunnettu Mark teki sen taas... täältä löytyy masaf1:selle (tod.näk.) hänen haluamansa biisi.
Rooman aikakaudesta kertova "Quo Vadis?" vuodelta 1951. Oikein viihdyttävä pätkä koko kolmituntisuudessaan. Tuli tuossa myös katsottua Hitchcockin Spellbound ensimmäistä kertaa. Ihan hyvä ja viihdyttävä, mutta ei kuitenkaan mitään, jonka tulee muistamaan vielä kuukausienkin kuluttua -tosin Ingrid Bergman sai ainakin paikkansa sydämestäni. Kaunis neito.
Pari klassikkoa tuli nähtyä ensimmäistä kertaa .. Cape Fear (1962) - Mitchum oli todella todella loistava pahis ja G.Peck oli taas koko Amerikkalaisuuden selkäranka .. Uusi versio silti vaikuttavampi **** / ***** From Here to Eternity - Tämä olisi pitänyt nähdä kauan aikaa sitten. Helvetin hieno elokuva ja se lopun Pearl Harbor hyökkäys :love: Sinatra (jestas mies oli laiha!) oli todella hilpeä sivuosassa ja Montgomery Cliftin esittämä Prewit oli todella traaginen hahmo. Elämää suurempi elokuva ***** / *****
Spike Leen Jungle Fever ei ollut välttämättä mikään mestariteos, mutta antoi enemmän ajateltavaa kuin mikään katsomani elokuva pitkään aikaan. Ja olihan elokuva täynnä loistavaa musiikkiakin. Frank Sinatran It Was a Very Good Year(?) kaikui pirun hienosti kahvila-kohtauksessa. ***½ / *****
Eilen katsastettu Shawshank Redemption on yksi parhaista kuvista, mitä olen nähnyt. Arvosana 5/5 on aivan aiheellinen, ja eteenkin loppuratkaisu oli loistava.:thumbsup:
Tsekkasin tänään pitkästä aikaa Police Storyn, tällä kertaa pikkuveljen kanssa. Lillabro piti aivan helkkaristi ja kyllä minäkin siitä tykkään paljon. Jackieltä hieno roolisuoritus. Jackien parhaimpiin kuuluva tuotos. 4/5
Äsken katseltu American Pie oli huomattavasti parempi kuin ensimmäisellä kerralla. Ei ehkä aivan niin hyvä kuin jatko-osansa mutta ehdottomasti komedioiden huippua kuitenkin. Loppu ei tosin oikein jaksanut viehättää - havaittavissa oli selkeää elokuvan pitkitystä että pituutta saataisiin edes se "pakollinen" 90min. 4* / 5
Sunset Boulevard (1950) oli mitä mainoin! Ei nyt parasta film-noiria mitä on tehty mutta hieno juoni kerrassan (ei viitsi spoilata tätäkään) ja jotenkin vain tuo "itsekseen puhuminen" vaan toimii mitä parhaiten tämäntyypin elokuvissa. ****/*****
Karhu tuli poimittua City Marketin alelaarista ja täytyy sanoa, että on se edelleen jännä elokuva:king:
Tuli (taas) katseltua Black Hawk Down, joka ainakin omasta mielestäni on loistava elokuva ja kuuluu ehdottomasti omaan top10-listaan. 5/5.