DVDPlazaan on kertynyt mahdottoman paljon hyvää tietoa elokuvista, niiden erilaisista julkaisuista ja kauppapaikoista. Samoin laitteista ja kotiteatterin rakentelusta - isoista ja pienistä projekteista. Unohtamatta esimerkiksi tullaus- ja muita apuja ulkomailta tilatessa. Sääli ja harmistus, kun kaikki tämä häviää. Toivottavasti tämä tietopankki jotenkin säilyisi.
Jotenkin osasin ehkä jo alitajuntaisesti odottaa tätä viestiä kun kirjauduin foorumille sisään pitkän työreissun jälkeen. Vuosia tuli täällä aikoinaan aktiivisesti kirjoiteltua ja sitten vuosikymmen poissaoltua kunnes palasin tänne parin viestin myötä elämään sitä kadotettua nuoruutta keski-iän kriisissä. Oma vikahan se on (ja teidän muiden myös) kun ei tullut riittävän paljoa tänne kirjoiteltua eikä uusia käyttäjiä enää fyysisen median suosion laskun jälkeen varmaan tullut kuin kourallinen. Kai sitä on vain tullut vanhaksi kun kaikki hyvä katoaa minkä parissa nuoruutta ja aikuisuuden ensivuosia tuli tuhlattua. Uutta korvaavaa paikkaa ei ole eikä tule sillä keskustelufoorumit ovat kuolevaa kansanperinnettä niin kuin tässäkin ketjussa on jo useampi todennut. Itselläkin on tunnukset tuonne https://bbs.io-tech.fi/ puolelle ja sinne varmaan kirjoittelen sitten jatkossakin ne muutamat harvat postaukset mitä vielä irti lähtee. Ehkä vielä joskus saan itseni laihdutettua takaisin DVDPlaza t-paidan mittoihin ja lähden sen kanssa isolle kirkolle etsimään tuntemattomia kasvoja menneisyydestä. Kiitoksia kaikille yhteisistä vuosista. Onneksi pääsin olemaan mukana jopa Kansalliskirjastoon (ikuisesti) säilytettävä nettihistorian palasta.
Oho, enpä muistanut, että tämä oli Pop Medialla melkein 10 vuotta. Aika lentää jne. Ja joo, tarkoitin, että tuota ennen eli siis ennen Pop Median hankintaa oli ajanjakso, jolloin täällä ei ollut juurikaan moderointia ja jatkuvia teknisiä ongelmia. Aika monta vanhaa partaa katosi enemmän tai vähemmän lopullisesti tuolloin.
Tämä oli hieno keskustelu. Tällä forumilla oli aikoinaan todennäköisesti nykyistä enemmän merkitystä. Aluksi varsinkin projektoriasioista oli vähemmän tietoa ja koska silloin joskus projektori oli tapa saada suhteellisen suuri kuva, keskustelulle oli luonteva tilaus. Asiaan tietenkin liittyi paljon muutakin, vaikkapa erilaisten julkaisuiden erot ja kaikkea muuta aiheen ympäriltä. Nyt markkinat on moninaiset, hyviäkin vaihtoehtoja kuvaan ja materiaaliin on siten, että jopa vahingossa voi hankkia ihan toimivan ratkaisun. Myös on kehittyneitä muita näyttötekniikoita kuin projektori. Nyt kun teknisistäkin syistä moderointi ja muukin asiaan liittyvä käy alati kalliimmaksi samalla kiinnostuksen hajautuessa, hyvin ymmärtää, että ei ole helppo löytää taloudellisesti toimivaa jatkoa. Sääli tavallaan mutta todella erittäin ymmärrettävää. Iso kiitos kirjoittajille ja ylläpidolle. Toivon myös osaltani, että syntynyt data muodossa tai toisessa säilyy, onhan se pieni pala historiaa.
**ttu vieläkin tulee kylmät väreet tuosta kohtauksesta ja tippa linssiin. Tuo hetken paussi ja viimeinen silmäys ympärille ennen päättäväistä vivun vääntämistä.
Eiks ketään nörttiä ole kenellä joku ylimääräinen tietokoneen romu jossain vintillä joka voisi jatkaa foorumin pitämistä? Hä?
Itsellä ei ole mielenkiintoa alkaa vetäjäksi eikä osaamistakaan, ehkä joskus nuorempana olisi voinut ollakkin kiinnostusta. Mitä se vaatisi jos mennään raha edellä? (edellyttäen ettei nykyiset omistajat pyydä kohtuuttomasti) Joku vanha tietsikka serveriksi, jossa vaikka openlitespeed ubuntun alle tms. Wordpress alustaksi, kaikki ilmaisia, bbPress foorumilla ainakin lukee että importtaus onnistuu Xenforosta, teoriassa ainakin Koittakaas joku pelastaa tämä foorumi.
Se on helppoa antaa neuvoja vierestä. Super-J ainakin on antanut vinkkejä helpommasta tavasta. Itse olen sitä mieltä, että Techbbs on valmis alusta jatkaa näitä keskusteluja.
Kunena foorumialusta Joomlan päällä olisi ainakin ilmaista ja ulkoasullisesti lähellä nykyistä Xenforoa loppukäyttäjälle.
Toivottavasti joku ottaa täältä johonkin timecapsuleen kaikki keskustelut jota joskus voisi sitten keinustuolissa plärätä. Yli parikymmentä vuotta täällä olleena en ole ollut kovin aktiivi keskustelija, mutta seurannut vaihtelevasti kokoajan keskusteluja. Olen saanut paljon hyödyllistä infoa ja viihdettä. Kiitos kaikille teille jotka olette tänne kirjoitelleet! Vielä ennen laivan uppoamista olisi kiva saada kooste kautta aikain helmistä kommenteista eri threadeissa. Katselkaapa kukin ja heittäkää tänne vaan niitä vielä niin kauan kun foorumissa virtaa vielä riittää.
Sehän se on että pitäisi olla se joku(tm) joka hoitaa. Ylläpito on kuitenkin 24/7 hommaa jos meinaa pitää vapaana spämmistä ja boteista jne. Ja joskus olis varmaan kiva lomaillakin eikä päivystää toimiiko foorumi.
https://www.dvdplaza.fi/threads/koronavirus-2019-eli-covid-19.95922/ Tämä ketju on ainakin ihan jäätävän hyvää viihdettä. 3500 viestiä täyttä sontaa, kun todellisuudentaju katosi koko maailmalta. Flunssa, joka sai parhaat vaatimaan tuomioita kuolemantuottamuksesta ja Suomen tuhlaamaan 20 miljardia hevosen perseeseen. Kuinka monet vielä allekirjoittavat omat sepustukset?
Itse olen kauhunsekaisin tuntein odotellut koska lähipiiristä alkaa tippumaan porukkaa kuin kärpäsiä kuten monella on käynyt Twitterin mukaan.
Nyt kyllä muistat vääriin tai olet lukenut eri ketjua. Toki pahimmat Jodo, vanha susi ja Elvis eivät täällä taida enää vaikuttaa. Mutta ei kyllä minun takia tarvitse poistaa. En minäkään mitään poistaa aio. Mieleni pahoittamiseen tarvitaan kyllä jotain ihan muuta kuin kirjoittelu DVDplazalle Edit. Nyt 100 sivua kahlannut omia viestejä tuolta ja ei kyllä ole ainuttakaan, mitä en allekirjoittaisi nyt 5 vuotta myöhemmin. Mitään hysteriaan viittaavaa en löytänyt. Lähinnä toisinpäin. Olin niitä harvoja täysjärkisijä tuohon ketjuun kirjoittajia. Katson vielä loput 77 sivua vaikka huomenna, mutta en kyllä odota mitään "järkyttäviä" paljastuksia. Ja ei se ole mitään uhoa. Ihan normaalia älyllä ensin ajattelua. Ehkä se sinusta tuntuu uholta tai elät omassa kuplassa?
En nyt lähde kirjoituksiani syynäämään jälkikäteen, mutta en ole mielipiteitäni asiasta juurikaan muuttanut, joten lähtökohtaisesti allekirjoitan omat sepustukseni asiasta. Alusta alkaen pyrin suhtautumaan koronaan niin rationaalisesti kuin mahdollista. Kyllähän tämä korona oli aika vittumainen juttu, enkä vastaavaa pandemiaa halua vähään aikaan todistaa, mieluummin en kertaakaan enää elämässäni. Itse olen joko välttänyt Koronaviruksen (onko edes mahdollista tässä vaiheessa?) tai sitten sairastellut oireettomana. En ole kuitenkaan idiootti joka kuvittelee, että virus kohtelee kaikkia samaan tapaan. Koronahan tuntuu iskevät ihmisiin hyvin eri tavoin. Toisilla oireettomasta ja jotkut se toimittaa sairaalaan ellei jopa ruumishuoneelle. Tarkoitat varmaan 2020-2023? Ei saa ilmaiseksi, jos on alle 65-vuotias. Isäni (87) toki otti ilmaiset piikkinsä.
Alan pikkuhiljaa uskomaan että moderointi on foorumin ylläpitämisen suurin panostus, ei suinkaan palvelimet tai ohjelmistot
Kiitos. Oma aika / maksettu palkka ja mielenterveys ehkä ne suurimmat panostukset. Enkä siis viittaa itseeni, vaan tähän touhuun yleensä. Ymmärtääkseni Facebookin ja ex-Twitterin moderointi on erityisen raskasta mielenterveyden kannalta. Sattumoisin olin jokusen päivän kipeänä ja heti näkyy (mm. 26 uutta tiliä jotka nimiltään lähinnä numeroita ja SEO-termejä, kourallinen raportteja, ym. pientä).