Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Viimeksi katsomasi elokuvat

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana AnssiM, 20.03.2005.

  1. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    Aa se oli ohjaajan tytär, nyt ymmärrän vielä enemmän leffaa :).
     
  2. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Liittynyt:
    19.03.2002
    Viestejä:
    3 791
    Saadut tykkäykset:
    265
    Kun nyt aloin kirjoittelemaan, niin:

    Drive-Away Dolls (2024)

    Juuri nyt en muista mikä sai meikäläisen pistämään tämän BD:n CDON -ostoskoppaan, täytetostoksesta oli toki kyse. Luultavasti Pascal ja Damon saivat tekemään tuon höpsön heräteostoksen, ovat siis pienehköissä sivuosissa kumpainenkin.

    Leffa on sakea sekoilu eikä ihan hirveän hyvällä tavalla, ja ylinäytelty oikeastaan jokaisen roolin osalta. Komedia on siis kyseessä, ja jutut pyörivät lähes yksinomaan alapääjuttujen ympärillä. Ja lopuksi dildojen.

    Ohjaaja kun on Coen, niin arvelinkin jo etukäteen että jotain varsin outoa on luvassa, mutten ehkä ihan noin outoa ounastellut. Melkein tekisi mieli väittää että oli aivan päätöntä touhua, mutta se olisi kyllä tässä tapauksessa vale.

    **½/*****
     
  3. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    28 Weeks Later (2007)
    Aika samaa tasoa kuin ykkönen. Periaatteessa saatiin isompaa ryminää, vaikka tapahtumapaikka oli suht pieni - budjetti ei oleellisesti suurempi kuin ykkösessä. Tästä ei muistanut oikein mitään, kuin uutta leffaa olisi katsonut. Hyvää näissä on se, että kuolema korjaa, ja päähahmojen puolesta saa edes hieman jännittää. 3,25/5.
     
  4. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    Brick (2025, Netflix)
    Netflix-mysteerileffa valikoitui tämän päivän rainaksi. Ja ei tämä sysipaska ollut. Idea ihan mukiinmenevä ja loppuun asti sai "jännittää" mikä tässä on ns. lopullisena ideana. 2,5/5.
     
  5. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    Uuno Turhapuro armeijan leivissä (1984)
    Kaikenlaista juonenkäännettä on keksitty armeijan ympärille Uunon toilailujen lomaan. Aika monta kertaa nähnyt, mutta joku oli skaalannut 4k-version Youtubeen ja jäin vahingossa katsomaan koko leffan. 3,5/5.
     
  6. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.08.2004
    Viestejä:
    11 556
    Saadut tykkäykset:
    770
    Eilen tuli kanssa katseltua mukisematta. Hyvin piti otteessaan vaikkei nyt sinällään mikään erikoinen ollut. Loppuun olisi kyllä voinut keksiä jotain kierompaa.

    ***
     
    scented tykkää tästä.
  7. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    28.07.2004
    Viestejä:
    2 433
    Saadut tykkäykset:
    335
    Samaten tämä tuli katsastettua Amazon Primestä. Ihan jännittävää ja mukiinmenevää viihdettä. Muutama seikka pisti silmään, kuten että arvelin leffan kuvatun elokuvastudion takapihalla jossain Kaliforniassa, sen verran sliipatun näköistä oli Afganistanissa (oikeasti oli kuvattu Espanjassa). Käsikirjoitus olisi kaivannut vielä pari läpikäyntiä ja ohjaus vähän jämäkämpää otetta. Mutta kuten sanottua, kyllä tämän parissa viihtyi.

    3/5
     
  8. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    M3GAN 2.0 (2025)
    M3gan ykkönen oli ihan jees leffa, ja tämä kakkonen lisää kierroksia ollen parempi leffa kuin ykkönen. IMDB:een mukaan leffa on kaikkien muiden kategorioiden mukaan myös kauhua, muttei ei tämä kauhuleffa ole. Vähän samoja piirteitä M3gan kakkosessa on kuin Terminator-leffoissa, mutta sellaisella silotellummalla otteella. Aika jees. 3,5/5.
     
  9. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Liittynyt:
    19.03.2002
    Viestejä:
    3 791
    Saadut tykkäykset:
    265
    Elokuvakokoelman hyödyntäminen jatkuu:

    Arvosana ei muuttunut. Muistelin hämärästi että loppu olisi ollut sävyltään ikävämpi, mutta onneksi muistin väärin. Järjestäytynyt rikollisuus ei ehkä ollutkaan niin kauhean järjestäytynyttä tässä tapauksessa.

    Tuo termi "sateenkaarihaukotus" oli ja on yhä aika jännä kiertoilmaus sille, että joku puhaltaa etanolimyrkytyksen seurauksena ryynit pihalle.. Ja "värikäs" oli tämä filmi-BD:kin.
     
  10. spaguman2

    spaguman2 Tuttu kasvo

    Liittynyt:
    25.10.2012
    Viestejä:
    456
    Saadut tykkäykset:
    109
    Best Defence- Täydellinen Ase 3/5 (Kinon Bluray)
    Dudley Moore, Eddie Murphy elokuva. Huomiota saa myös David Rasche, joka varastaa joka kohtauksen jossa on. Mainettaan parempi, ehkä jopa vähän ilkeämielinen, mutta voittaa nykykomediat kevyesti. Ei kuitenkaan hyvä elokuva, mutta aitoa kamaa. Ilmeisesti Eddie oli jo palkattu tähän ennen katastrofaalisia ennakkonäytöksiä, kommenttiraidan mukaan. dvdcomparen mukaan elokuvaa oli leikattu alun "lemmiskelystä" 15 ikärajaa varten uk:ssa. Harmi ettei mukana ole poistettuja kohtauksia. Tämän jälkeen tekijät tekivät sitten Howard The Duckin.
     
  11. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    28.07.2004
    Viestejä:
    2 433
    Saadut tykkäykset:
    335
    Turpiin Vaan ja Onnea (1977)

    Bud Spencerin ja Terence Hillin kyttäkomedia. Juoni on mitä on, mutta avokämmeniä ja pääkumautuksia riittää. Tappeluissa on honkkarimaisia koreografioita. Eli taattua kesäviihdettä.

    Sinällään nostin tämän tänne kahdesta mielenkiintoisesta seikasta. Ensinnäkin katsastin tämän Youtubesta Cult Cinema Classics kanavalta. Kuvanlaatu oli suorastaan häkellyttävän hyvä. Tiedä sitten onko noita ajeltu jonkin filtterin läpi tms, mutta samapa tuo. Ja tuolla kanavalla on vaikka mitä vanhoja helmiä tarjolla.

    Toisekseen, IMDB kertoo Bud Spencerin (syntymänimeltään Carlo Pedersoli) osallistuneen Helsingin '52 Olympialaisiin Italian uintijoukkueessa. Ajatella, legenda on tepastellut ihan tässä kotikulmilla.

    4/5
     
    scented ja Professional tykkäävät tästä.
  12. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    5 424
    Saadut tykkäykset:
    1 577
    Luin asiasta joskus kivi ja kaktus herran henkilöhistoriaa kartoittaessa (en muista miksi... mahdollinen elokuva-arvostelu, jotain muuta, mitä, pistä rasti ruutuun), ja tieto hänen osallisuudesta Helsingin Olympialaisiin löi tuolloin ällikällä. Varsin vaiherikkaan elämän läpikäynyt mies, jonka nuoruusvuosia tarkastellessa ei ehkä ensimmäisenä joulahtaisi mieleen myöhempi uravalinta viihdemaailman parissa.

    [​IMG]
    Carlo Pedersoli (Bud Spencer) during the Olympic Games in Helsinki in 1952 with the Canadian swimmer Irene Strong.

    CARLO PEDERSOLI
     
    Professional ja Hippo tykkäävät tästä.
  13. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    Onhan noista ainakin blurayt tullut, joten luulisi lähdemateriaalin olevan jo ihan ok, jos vaikkapa hieman sitten tekoälyn avulla ehostaa ja skaalaa 4k:ksi.
     
  14. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    5 029
    Saadut tykkäykset:
    567
  15. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 401
    Saadut tykkäykset:
    547
    Don't Look Up (2021)
    Aivan loistava maailmanloppu-leffa, jossa tutkijat havaitsevat komeetan joka on tuota pikaa osumassa suoraan Maahan. Leo DiCaprio ja Jennifer Lawrence ovat mainioita rooleissaan kyseisinä tutkijoina joiden pitää jotenkin saada tämä asia kerrottua maailmalle. Maailmaa vaan ei tunnu kiinnostavan tällaiset ikävät asiat. Varsinkaan presidenttiä jolla on tärkeämpiä huolenaiheita.
    Meryl Streep esittää jonkinlaista Donald Trump-roolia ja Mark Rylance Elon Muskin korviketta... toki roolihahmoilla on eri nimet mutta yhtäläisyys on ilmeinen. 5/5
     
  16. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Liittynyt:
    26.04.2002
    Viestejä:
    1 801
    Saadut tykkäykset:
    387
    War Of The Worlds (2025)

    Melkoinen tekele, eikä imdb:n 3.3 yllätä yhtään. Prime Video tarjoaa.

    Periaatteessa homma lähtee hyvin käyntiin aidolla nykymeiningillä eli alieneiden saapumista seurataan diginä ruuduilta jatkuvasti. Isoilta näytöiltä ja puhelimista.
    Valitettavasti lähes kaikki on pielessä jo heti alusta alkaen. Kun alkaa tapahtumaan, niin ajankäsite hämärtyy kaiken tullessa uutisiin samaa tahtia kuin kaiken tietävä ameriikan tiedustelun eksperttikin. Joka parhaimmillaan suu auki mekastaa uutisiin perustuen työpisteellään.
    Ice Cube siis esittää tätä tiedustelun neroa, jota ameriikan presidenttikin hätätilassa kuuntelee ja jonka lapset ovat vähintään yhtä isoja neroja ja alieneiden hyökkäys lopetetaan alta aikayksikön hirvittävällä kiireellä noin puolessatoista tunnissa. Kiire on tosiaan kova ja se näkyy kyllä. Syytä ei kerrota. Ehkä rahat eivät riittäneet kuin puolentoista tunnin hortoiluun.

    Tähän kikkareeseen on saatu ”tähdittämään” jollain varmaan pienehköllä rahasummilla mukaan pääosaan siis lähes pelkästään ruutua tuijottava ja sen ääressä mekastava Ice Cube ja ulkona juoksentelevaa alieneita pakenevaa NASA:n asiantuntijaa esittävä Eva Longoria.
    Vaikuttavaa.
    Jos joskus jotain numeroita jollekin antaisin, niin tässä oli ensimmäiset kymmenen minuuttia ok, kun ei tiennyt mitä tulee, mutta sitten tiesi, eikä tarvitse numeroita miettiä tähänkään.
    Ensimmäistä kertaa näin jonkun niin tuoreeltaan, ettei imdb:henkään ollut tullut kuin vasta muutama kommentti. Tuntui oudolta kun katselun jälkeen vilkaisin.
     
    Hippo tykkää tästä.
  17. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 401
    Saadut tykkäykset:
    547
    Stella. Ein Leben (2023)
    Sitä voisi kuvitella että on jo tehty tarpeeksi elokuvia natseista ja juutalaisten joukkotuhonnasta, mutta aina niitä vaan tehdään lisää. Ja kun laatutaso on hyvä kuten tässä tapauksessa niin ei voi valittaa. Tässä tositapahtumiin perustuvassa saksalaisleffassa Paula Beer (olisiko tuo paras nimi näyttelijällä ikinä?) esittää Stella Goldschlagia, nuorta juutalaista naista jonka elämä Berliinissä mutkistuu kovasti natsien noustessa valtaan. Sinnitteleminen jonnekin vuoteen 1943 asti onnistuu mutta sitten alkaa olla vaihtoehdot vähissä ja itsensä ja perheensä suojelemiseksi Stella ryhtyy tekemään töitä Gestapolle.

    DVD:ltä katselin, kuvanlaatu oli ok mutta varmaan BD olisi parempi.

    3,5/5
     
  18. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 292
    Saadut tykkäykset:
    380
    The Pickup (2025)
    Eddie Murphy on suoltanut jälleen uuden elokuvan suoraan suoratoistoon. Netflixin Beverly Hills kyttä oli tähän uuteen Prime-leffaan verrattuna mestariteos. Ei tätä varmaan loppuun asti olisi katsonut, jos ei olisi Murphy pääosassa - oli siellä seassa muuten Eva Longoriakin. Laiskasti kirjoitettu juoni, näyttelijät vetää vasemmalla kädellä, no ulkoisesti sinänsä ihan ok. 1,5/5.
     
  19. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 475
    Saadut tykkäykset:
    1 492
    Taisin joskus saada tästä UHD:n kympillä ja ehkä ajatuksena oli, että voihan sitä J.Lo pyllyä sitten edes katsella.
    Sitä nähtiin kyllä, mutta valitettavan vähän. Lopulta olen samaa mieltä Zedin kanssa: "Ei tämä huono elokuva ollut, mutta aihe hiukan hankala." "ikävien asioiden äärellä silti oltiin."
    Vaikea kuvitella, että katson tätä koskaan uudestaan. (ehkä sen alun tankotanssin:))

    Jotta ilta ei olisi ollut ihan downer, oli pakko laittaa muutaman jakson verran vanhaa hyvää ST: Enterpriseä pyörimään.
     
  20. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    12 103
    Saadut tykkäykset:
    992
    THE TERMINAL MAN (Mike Hodges, 1974) Arrow Blu-ray FCD2621

    Tämä leffa oli jonkin verran erilainen, kuin mitä odotin. Se on aikuismaisempi ja tyylikkäämpi. Musiikkina on oikeastaan vain J. S. Bachin Goldberg Variaatioden (BWV 988) osa 25 ja suuri osa elokuvasta on ilman mitään musiikkia. Tämä seikka jo sellaisenaan saa aikaan taide-elokuvan fiiliksen. Tämän lisäksi Hodgesin ohjaus on tyylikkään harkittua ja kerronta on jopa 70-luvun leffaksi hidasta. Tuli vähän mieleen Tarkovskyn Solaris tyylillisesti. Elokuvassa on minimoitu värikkyys. Valaistus on inhorealistisen karua. Tämä Michael Crichtonin novelliin pohjautuva leffa ennustaa mikrosirujen asentamisen päähän ja siinä näytetty aivokirurginen operaatio lienee autenttisimman oloinen, mitä olen nähnyt. Leffan näyttelijäsuoritukset eivät ehkä lukeudu elokuvahistorian huikeimpiin, mutta ne ovat kauttaaltaan hyviä, ehkä osittain juuri siksi, että ohjaaja antaa näyttelijöille aikaa ilmaisuunsa. Hitaudesta johtuen tapahtumia on lopulta aika vähän (mutta niillä on merkitystä). ADHD-henkilöt älkööt vaivautuko. Tämä leffa voi tuntua heistä kovin tylsälle, tapahtuma köyhälle ja tappavan hitaalle. Omaan makuun tämä iski, tosin en yhden katselun jälkeen osaa oikein sanoa tarkempaa tähtimäärää.

    Katsoin teatteriversion. Levyllä on myös hieman lyhyempi ohjaajan versio, jossa käsittääkseni on leikattu pois elokuvan alun valokuvien katselut. Suurin (ainoa?) ongelma tämän julkaisun kanssa minulle on se, että sitä ei osaa päättää, kumpi kansitaide käännettävässä kannessa on parempi. Molemmat ovat tosi hyviä minusta. :cool: