A Minecraft Movie (2025, Jack Black, Jason Momoa)

Discussion in 'Elokuvat' started by Super-J, Apr 6, 2025.

  1. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,326
    Likes Received:
    520


    Minecraftista on tehty elokuva. Kaikkea ne viitsiikin, voisi joku sanoa, mutta lopputulos on itseasiassa hyvinkin perinteinen fantasiaseikkailu, ja pelileffojen kategoriassa keskimääräistä selvästi parempi tuotos - joka vain on visuaalisesti tavallista suorakulmaisempi. Näyttelijät sentään ovat ihan normaaleja, vaikka kai heidätkin olisi modernilla efektitekniikalla saatu muovattua kuutioista koostuvan näköisiksi. Jack Black esittää käytännössä Jack Blackiä, ja Jason Momoa on hyvässä komediavedossa. Muutkin hoitavat hommansa kunnialla joten mitäs tästä muuta kertomaan... viihdyin koko leffan ajan, ja kannattaa muuten katsoa lopputekstitkin loppuun.

    3,5/5

    https://www.imdb.com/title/tt3566834
     
    nepa and vemkki like this.
  2. jmo

    jmo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 26, 2002
    Messages:
    1,752
    Likes Received:
    373
    edit.ot pääsiäismessu poistettu
    Kino Tapiola oli kunnostettu noin vuosi sitten ja jälki oli hienoa. Penkit olivat erinomaiset, äänentoisto oli hyvää ja muutenkin oikein tyylikästä. Iltanäytöksissä nykyään myös viini yms. alkoholitarjontaa sitä kaipaaville.
    Jotain oli tosiaan muuttunut sen jälkeen kun olin penikkana käynyt katselemassa Riemukuplaa, piirrettyä Robin Hoodia ja Abba elokuvaa. Ilmestyskirja Nytin rätisevä ääni ja paskat penkit olivat muisto vain.

    Mutta asiaan eli kyseessä alkuperäisellä englanninkielellä ja suomenkielisellä tekstityksellä varustettu versio.
    Elokuva oli tyypillistä harmitonta nykypäivän hollywood kouhkailua ja juoksentelua, jossa jatkuvat vitsin väännöt ja hassunhauskat mättämiskohtaukset veivät eteenpäin. Leffateatterin iloja oli kuulla pikkupilttien kikatusta ja hörötystä kun pahiksille pantiin pataan.
    Jos tykkää Jack Blackistä ja sen laulamisesta, sekä Jason Momoan koomikonkyvyistä höystettynä muutamalla pääosateinillä, niin mikäpäs siinä.
    Meni se tunti neljäkymmentä minuuttia noinkin.
    Lopputeksteissä tosiaan ehkä ainoa mainittava ja hieman yllättäväkin ilon pilkahdus. Muuten ei kyllä juurikaan uponnut, vaikka puitteet olikin kohdallaan. En taida ihan kuulua kohderyhmään, mutta toisaalta tykkäsin kyllä Shrekistä.
    On niitä paskempiakin nähty. Tosin ei näin klassisissa puitteissa.
     
    Last edited: Apr 21, 2025
  3. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,326
    Likes Received:
    520
  4. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,236
    Likes Received:
    358
    Oli hyvä. Tällaisia pelistä elokuvaksi muunnoksia, hyviä sellaisia, ei niin hirveästi tule mieleen ilman googlettamista. Kyllä tämä oli ihan ehtaa Jack Black -showta, toki Momoa oli myös hyvä vastapeluri. Eipä ole Minecraftia tullut pelattua, mutta hyvin pääsi sisään pelin maailmaan. Elukat olivat hauskoja. 4/5.
     
  5. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 12, 2005
    Messages:
    1,047
    Likes Received:
    18
    Ilmeisesti en kuulu leffan kohdeyleisöön, kun ei kolahda sitten pätkän vertaa. Kesken jää, vaikka kuinka yrittäisin.
     
  6. bluesmood

    bluesmood Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 21, 2013
    Messages:
    537
    Likes Received:
    34
    Minecraft on pelinä monenlaiseen pelailuun sopiva klassikko. En itse omista peliä, mutta tiedän minkälainen se on.

    Turussa eräs sälli on rakentanut Minecrafissa Turun kaupunkiympäristön hyödyntäen avointa dataa yms.

    On tullut vastaan tietojenkäsittelyluennoilla muutamia vuosia sitten, mitä kurssin ohjaaja oli rakentanut tietokonekomponentteja pelimaailmaan ja esitteli projektiaan.

    En ole myöskään nähnyt elokuvaa, mutta mielenkiintoinen ja yksi syy taas Snookerin liäksi olisi tilata HBO MAX, mitä näkyy mainostavan, että Minecraft-elokuva on kyseisessä suoratoistossa katseltavissa.

    Videopeleistä tehtyjä elokuvia nyt tulee mieleen Doom tottakai ja Doomin jatko-osa, joista mielestäni se ensimmäinen Doom elokuva on parempi ja sitten Applen suoratoistoon saapuva Tetriksen ympärille rakennettu elokuva, jota en ole nähnyt.

    Televisiosarjoista yms. sarjakuvista on videopelejä tehty varmaan enemmän, mitä videopelistä elokuva, mitä käytin viime viikonlopun Duck Tales 2 NES -versiota pelaillen, mitä Akroniikka oli yksi lapsuusvuosieni suosikkisarjoistani.

    Vähän suomilisää Max Payne videopeli-> Elokuva, mutta alkuperäinen peli on mielestäni elokuvaa parempi, mitä Payne-leffan olen pari kertaa katsonut. Max Paynen roolissa elokuvassa on Mark Walhberg.
     
  7. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,411
    Likes Received:
    326
    Hiukka OT: en edelleenkään tiedä miten Minecraftia pelataan, siis oletan että siinä on kyse myös muustakin kuin kuopan kaivamisesta ja rakentelusta?
     
  8. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,326
    Likes Received:
    520
    Minun käsitykseni mukaan juuri kaivaminen ja rakentelu on pelin olennainen sisältö. Ja jokainen voi itse päättää mitä rakentelee, ja missä kaivelee. Toki siinä pitää myös pysyä hengissä, mm ruokaa hankkimalla. Se on semmonen peli johon voi upottaa loputtomasti aikaa ilman sen kummempaa päämäärää.
     
  9. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,236
    Likes Received:
    358
    Jep ja pelin voi myös pelata läpikin lopputekstien kera. Toki pelissä on nykyään myös paljon modeja, kuten vaikkapa sellanen, jossa yksi etsii muita kenttään piiloutuneita pelaajia. Nähnyt useaan otteeseen vierestä kun peliä pelataan, pitäisi varmaan itsekin kopasta joskus...
     
  10. bluesmood

    bluesmood Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 21, 2013
    Messages:
    537
    Likes Received:
    34
    Parhaimmillaan rakentelu/elämä-simulaattorit on PC-koneella pelattavuuden tähden mielestäni, jollei konsolissa ole hiiri/näppäinyhdistelmää. Samaten mielestäni PC vie 100-0 voiton FPS-pelattavuuskokemuksessa hiiri+näppäimistön tähden.

    Tällä hetkellä ei ole käytössäni toimivaa Winkkari-konetta, mitä olen harkinnut että voisi ostaa Steamista jonkin uuden PC-pelin, mutta Minecraftista sitten tiedä. Viimeisin peli, jonka ostin on Doom ykköseen se juhlasynttäri-lisäepisodijulkaisu ääniraidan kanssa, joten viime pelistä on jo aikaa.

    On se pelinkehittäjiltä jonkinlainen saavutus, että pelin elinkaari pitenee sillä, että kuten tässä aiemmin todettu, että "voi käyttää loputtomasti aikaa pelaamiseen", ja sitten mahdollisuus ja avoimuus fanien modien osalta Minecraftin kehittäneelle firmalle propsit siitä.