Mirrormounting

Discussion in 'Videotykit ja -projektorit' started by RedAlert, Jan 16, 2023.

  1. RedAlert

    RedAlert Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 12, 2004
    Messages:
    1,285
    Likes Received:
    90
    Last edited: Jan 16, 2023
  2. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Entä olisiko UST-tykki parempi ratkaisu siinä tapauksessa? Kuvalaadullisestikin? Niitähän on tuntunut tulevan markkinoille kuin ns. sieniä sateella.
     
  3. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,915
    Likes Received:
    603
    Jotenkin on jäänyt sellainen kuva itselle esittelyvideoita katsoessa, että "kaikki" UST-tykit olisivat sisäisesti lukittu 59,94 Hz taajuudelle. Eli kuvaelementti (DLP) ei osaa mitään muita taajuuksia (paitsi ehkä tasan 60 Hz). Elokuvapuoli toistuu sitten 3:2 pulldownilla ja 50Hz on ongelmainen. Kysyinkin tästä muistaakseni jossain ketjussa, mutta muistaakseni kukaan ei kommentoinut.
     
  4. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 14, 2004
    Messages:
    3,235
    Likes Received:
    628
    Paljonko tarvisit lisää etäisyyttä ? Itselläni oli joskus vastaava tilanne ja ratkaisin sen silloin Navitarin Wide-Angle -linssillä, jossa kerroin 0,7 eli sain 30% enempi näennäistä heittoetäisyyttä ja tuo tuolloin riitti itselläni. Tykkinä oli tosin FHD, joten en tiedä miten tuollainen toimisi esim. natiivilla UHD / 4K -tykillä.

    Tuossa yksi esimerkki linssi. Tuolla saisi sen about 20% lisää heittoetäisyyttä. Toki jos se heittoetäisyys pitäisi tuplata niin sitten varmaan kannattaa koittaa hoitaa noilla peileillä. Muistaakseni siihenkin oli omat peilinsä.
     
  5. TimoJ

    TimoJ Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 6, 2001
    Messages:
    1,266
    Likes Received:
    15
    Eikös valoteho putoa aika paljon etäisyyden kasvaessa, peili sitten tekee vielä oman lisänsä. UST olisi siinä mielessä parempi. Epsonilla on LCD-malleja, ei tarvitse DLP:n kanssa kärsiä.