Dyyni (2020, Denis Villeneuve / Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin)

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем Moderaattori, 10 сен 2020.

  1. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.201
    Симпатии:
    1.412
    Juu, olisi pitänyt mainita, että rahaa on tehtävä ja paljon, mutta ainakin se on helpompaa, jos ihmiset ovat tykänneet näkemästään.
     
  2. nugent

    nugent Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    23 окт 2008
    Сообщения:
    1.056
    Симпатии:
    245
    Korjaa jos olen väärässä mutta nythän sen on ilmeisesti nähnyt vasta nippu kriitikkoja ja muuta leffa-alan porukkaa. Suuren yleisön mielipide vielä kuulematta ja tuossa sinun lainaamassasi tekstissä pisti silmään yksi lause: "is a full artistic work as opposed to a more crowd-pleasing commercial play". Pelkään, että tämä tarkoittaa sitä, että tämä on aivan helvetin hyvä leffa meidän mielestä mutta laumateinit eivät sitä mene katsomaan joten saattaa jäädä ainoaksi leffaksi.
     
  3. htavilap

    htavilap Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 мар 2007
    Сообщения:
    1.259
    Симпатии:
    164
    Villeneuve on parhaita nykyohjaajia, mutta eihän hänen elokuvat luukulta ole kummoisesti tuonut pl. Arrival.
     
  4. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.201
    Симпатии:
    1.412
    En pysty korjaamaan, mutta enhän minäkään sitä ole nähnyt, joten voihan olla etten siitä pidä.
     
  5. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 сен 2006
    Сообщения:
    4.088
    Симпатии:
    374
    Liput IMAX-näytökseen hankittu. :cool: Puolitoista viikkoa vielä odottelua...
     
    nepa и KILLPATRICK нравится это.
  6. JIH

    JIH Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    22 авг 2007
    Сообщения:
    423
    Симпатии:
    40
    makemich нравится это.
  7. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 дек 2006
    Сообщения:
    3.258
    Симпатии:
    612
    ^Jussi Ahlroth antoi aikanaan myös Tenetille viisi tähteä.
     
  8. makemich

    makemich Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    4 сен 2002
    Сообщения:
    1.709
    Симпатии:
    262
    Itseä arveluttanut että jos tämä uusi on kliinisen tyylikäs filmatisointi ilman sitä oikeaa fiilistä joka ensimmäisessä elokuvissa mielestäni oli hienosti läsnä, mutta joissakin arvioissa on nimenomaan puhuttu että sitä löytyisi! Noh, itselle tuo selviää Tiistaina.
     
  9. Warloch

    Warloch Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    2 май 2007
    Сообщения:
    84
    Симпатии:
    0
    Kliinisen tyylikäs. Jotkin kohtaukset täysin väärin framettu. taistelukohtaukset olivat aika sekavasti kuvattu. Eniten *itutti Hanz Zimmerin musa, joka oli teatterissa taas aivan liian kovalla. Muuten ihan OK versio, joka tosin olisi voitu leikata siihen kahteen tuntiin. Jonkun streemauspalvelun tekemänä sarjana olisi toiminut hieman paremmin.
     
    Последнее редактирование: 18 сен 2021
  10. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    15 июн 2010
    Сообщения:
    4.959
    Симпатии:
    1.315
    Hohoijaa taas, ja TÄSTÄ lisää.
     
  11. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Регистрация:
    3 май 2004
    Сообщения:
    4.975
    Симпатии:
    894
    Uskaltaako kysyä, olitko vielä IMAX-salissa katsomassa?

    Olen mietiskellyt, kun jo trailerissa aika Zimmer-jyräyttelyä musiikilla, että "IMAX-elämyksenå" mahtaa olla melkoista jyräystä kautta elokuvan ja kuulon suojaaminen ei enää vitsi.
     
  12. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.201
    Симпатии:
    1.412
    Voihan hän tarkoittaa, että nuo on vedetty pan&scan tyyliin?:rolleyes: Okei, tuskin. Kai siitä olisi joku jo älähtänyt?
     
  13. spaguman2

    spaguman2 Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    25 окт 2012
    Сообщения:
    419
    Симпатии:
    98
    Normiteatterissa ihan tuolla laajakuvalla, 3-4 tähteä. Zimmerin melu haittoi elokuvaa, En kuullut suoranaista teemaa sävellystä elokuvasta, jos nyt ei yhdessä kohdassa pikaisesti ollut viitteitä Toton teemasta. Tosi hankala arvostella, mutta mielestäni Villeneuven Blade Runner oli kyllä parempi. Toivottavasti tulee vielä jatkot.
     
  14. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    15 июн 2010
    Сообщения:
    4.959
    Симпатии:
    1.315
    Huumori on näemmä vielä tallella.
     
  15. Warloch

    Warloch Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    2 май 2007
    Сообщения:
    84
    Симпатии:
    0
    Turun Kinopalatsi. Korvat soi aika kivasti esityksen jälkeen. Mulle taitaa tämä kerta olemaan viimeinen kerta, kun käyn elokuvissa. Ei noilla äänenvoimakkuuksilla elokuvasta voi enää nauttia.
     
    Последнее редактирование: 18 сен 2021
  16. Kimsor

    Kimsor Vakiokasvo

    Регистрация:
    2 окт 2006
    Сообщения:
    517
    Симпатии:
    138
    Leffa oli hyvä. Itelle tuli yllärinä että tää onkin joku kaksi-osainen juttu. Aika meni kuin siivillä, hujauksessa loppu saapui.
     
  17. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    17 авг 2007
    Сообщения:
    4.282
    Симпатии:
    509
    Kävin katsomassa, Flamingon ykkössalissa. Ja todettakoon heti alkuun että äänenvoimakkuus ei mielestäni ollut liian kova vaikka jotkut äänet aika voimakkaasti jytisivätkin. Musiikitkin ihan onnistuneesti tukivat tapahtumia. Kuvasuhde tuolla teatterissa oli 2.39 : 1 (luullakseni) eikä mitään kuvasuhdekikkailua tai outoa rajausta ollut havaittavissa.

    Visuaalisesti leffa on tyyliltään hyvin samankaltainen kuin ohjaajan aikaisemmat tuotokset Arrival ja Blade Runner 2049 eikä niiltäkään osin ole minulla mitään valittamista. Arrakis, hiekkamadot, fremenit, atreidesit jne yms on kuvattu hyvin vakuuttavasti ja näyttelijät sopivat rooleihinsa ja varmastikin kirjan ansiosta muutenkin elokuvan maailma tuntuu hyvin tarkasti mietityltä.

    Yksi ongelma tässä kuitenkin on - se että tarina loppuu kesken. Toivottavasti jatkoa saadaan. (Muutenhan tämä olisi kuin jos Tarun somusten herrasta jättäisi kesken... niin kuin sen piirretyn leffan kanssa kävi :()

    5/5 sillä edellytyksellä että jatkoa tulee, muuten vähemmän.
     
  18. 100mo

    100mo Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    25 июн 2001
    Сообщения:
    942
    Симпатии:
    27
    Elokuvateatterissa Dune esitetään Cinemascope kuvasuhteessa, ei laajakuvalla!
     
  19. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Регистрация:
    3 май 2004
    Сообщения:
    4.975
    Симпатии:
    894
    En saa tuolta mitään selkoa, mikä on tämän ns. oikea julkaisukuvasuhde vai voiko se olla mitä vaan riippuen teatterista? Eli onko ohjaajalla ja kuvaajalla ollut joku tietty kuvasuhde mielessä?
     
  20. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    17 авг 2007
    Сообщения:
    4.282
    Симпатии:
    509
    Wikipedian mukaan:
    Eli siinä on kolme kuvasuhdetta ollut mielessä, "normaali" (2.39:1?) + 1.90:1 + 1.43:1 joita sitten käytetään sen mukaan mikä ohjaajan mielestä kohtaukseen parhaiten sopii. Itse olen kyllä sitä mieltä että pitäisi vain valita yksi kuvasuhde ja pysyä siinä. Mutta taiteilijoilla on toki taiteellinen vapaus tehdä taidettaan niin kuin parhaaksi näkevät.