AppleTV 4K

Discussion in 'Mediatoistimet' started by janila, Sep 8, 2017.

  1. He-Tero

    He-Tero Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 10, 2005
    Messages:
    464
    Likes Received:
    0
    Eiköhän tuo koskenut myös AppleTV+:aa.
    Television omalla Netflix apilla DV toimii OK.
     
  2. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    Onkohan muilla käynyt näin:

    Elikkä laitoin piuhalla Apple TV 4K:n kiinni modeemiin. Modeemi tukee 5 Ghz. Netti on 100 megaa / valokuitu. Muut laitteet eivät käytä nettiä kun katson elokuvia. Kuvanlaatu parani huomattavasti verkkokaapelilla. HDMI-johto ja tuo verkkopiuha molemmat 0,5 metriä pitkiä.

    (huom. Wi-Fi näyttää 5 palkkia ja nopeus 95 megaa testeissä, mutta silti ero huomattava).

    Kuva: LG OLED 65C9
    Äänet: KEF LSX

    Testasin myös Apple TV 4K verrattuna Panasonicin 500 euron 4K UHD Blu-ray soitin, kuva lähes identtinen. Testileffa ei ehkä ollut paras mahdollinen, Ready Player One (2018) koska siinä paljon CGI:tä. Tietokoneella tehdyt kohtaukset olivat laadultaan lähes identtisiä. Olen pohtinut että hankkisin soittimen, mutta mielestäni ero on melko pieni, voin olla väärässäkin.
     
  3. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,412
    Likes Received:
    326
    No nyt on luvassa kuraa niskaan :-D Miten vertasit Panaan, striimi vs striimi vai striimi vs UHD BD?

    Itse olen todennut AppleTV 4k striimien olevan kuvan- ja äänenlaadultaan riittävät, joten fyysisten lättyjen katsominen on jäänyt
    sikseen. Tähän vaikuttaa tietty katselutapani, katson lähinnä uusia elokuvia ja kertakatselu riittää. Siihen ATV 4k on mitä mainioin, eikä muoviroinan kerääminen hyllyyn kiinnosta pätkääkään. Jos levyjen vuokraaminen olisi vielä voimissaan, niin tilanne voisi olla toinen. Tai sitten ei.
     
    Arttu78 likes this.
  4. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    Panasonic DP-UB820 Smart Ultra HD Blu-ray -soitin
    https://www.verkkokauppa.com/fi/pro...-DP-UB820-Smart-Ultra-HD-Blu-ray-soitin-musta

    Elikkä Ready Player One (2018). Panasonic + fyysinen 4K UHD Blu-ray verrattuna Apple TV 4K, iTunes digitaalinen versio.

    Huom. äärimmäisen tärkeää itselle että Apple TV kiinni verkkokaapelilla langattoman Wi-Fi verkon sijaan. Netti 100 megaa / valokuitu. Testit antavat nopeutta 95 megaa sekunnissa. Tämän testielokuvan kohdalla CGI kohtauksissa on lähes mahdoton nähdä mitään eroa kuvassa. Muut kohtaukset eivät ole saaneet suuria kehuja 4K levyjen arvosteluissa, niissäkin ero on mitätön. Elikkä uskallan väittää Apple TV 4K:n kuvaa lähes identtiseksi huippu soittimeen verrattuna.

    Sitten tulee MUTTA.

    Elikkä ne jotka katsovat paljon elokuvia, joilla huippu laitteet niin näkevät varmaan sen pienen tarvittavan eron fyysisen formaatin eduksi. Onko kuva sitten elävämpää vai yleisesti juuri hitusen tarkempaa. Oma TV:ni on LG OLED 65C9 ja nyt tuntuu että Apple TV oma juttu. Minulla satoja elokuvia omassa kirjastossa. Äänipuolella varmasti fyysinen levy parempi, mutta sitten toisaalta äänet tulevat KEF LSX ja huh huijaa, ovat nekin aivan huikealla tasolla.

    Se mihin olen äärimmäisen pettynyt näissä fyysisissä ja digitaalisissa 4K julkaisuissa, on se että elokuvien kuvanlaatu vaihtelee armottomasti. Katsokaapa joku Joker (2019) tai Gemini Man (2019) ja verratkaa esim. niihin heikompiin, jotka ovat oikeasti lähes DVD tasoa. Kyllä se pistää miettimään.

    Hyvä asia on se että tulevaisuudessa elokuvien kuvanlaatu luultavasti vain paranee ja paranee. Nettiyhteyksistä tulee vakaampia ja nopeampia. Esim. oliko nyt Gemini Man kohdalla, niin ilmoitetaan sellainen hienous kuin Natiivi 4K. Kyllä tuo sitten näkyykin, kaikessa.
     
    Arttu78 and Hippo like this.
  5. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 5, 2002
    Messages:
    1,096
    Likes Received:
    291
    Apple TV+ on korkea bit rate, joissakin ohjelmissa jopa 29 Mbps. Tällöin tunti ohjelmaa on 13 GB, eli aika massiivinen määrä dataa.
     
  6. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    Oman kokemukseni mukaan tässä Apple TV 4K fyysisessä laitteessa olisi parempi kuva ostetuissa iTunes elokuvissa verrattuna Apple TV+ applikaation kuvanlaatuun, joka ainakin LG:n teeveissä vakio appina mukana? Onko fyysisessä laitteessa sitten jotain tekniikkaa sisällä joka tekee tuon vai vain omaa harhaani.
     
  7. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 5, 2002
    Messages:
    1,096
    Likes Received:
    291
    Tämän testin mukaan Apple TV+ lähetyksissä on korkeampi bit rate kuin useimmissa iTunes elokuvissa. Joissakin elokuvissa on varmaankin myös korkea bit rate, tästä voisi päätellä.
    https://9to5mac.com/2019/11/05/apple-tv-plus-streaming-quality/
     
  8. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    Itseasiassa hain juuri tätä pointtia. Elikkä monella Apple TV+ applikaationa TV:ssä. Fyysinen laite on kuitenkin se juttu.

    "Apple TV+ drama SEE hit highs of 41 Mbps with an average bitrate of 29 Mbps when streaming using an Apple TV 4K."
    lähde: https://9to5mac.com/2019/11/05/apple-tv-plus-streaming-quality/
     
  9. LdLcd

    LdLcd Käyttäjä

    Joined:
    Dec 19, 2010
    Messages:
    45
    Likes Received:
    10
    Miten iTunesista ostetun HD leffan saa muutettua kirjastoon 4K versioksi, T2 näyttää olevan saatavilla iTunesissa 4K versiona ja mulla on HD versio ostettuna aiemmin. iTunes tarjoaa vaan uutta ostoa leffalle, en nyt viitsisi kahta kertaa samaa leffaa ostaa.
     
  10. petelec

    petelec Uusi jäsen

    Joined:
    Aug 4, 2015
    Messages:
    14
    Likes Received:
    2
    Minä taas missasin täysin sen pointin, että missä sanotaan, että fyysinen AppleTV 4k boksi tuottaa tippaakaan parempaa kuvaa kuin tv:n AppleTV-sovellus?
     
  11. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    No näin Apple lupaa. Minulla oli esim. Alien: Covenant ja Prometheus molemmat HD-versioina, nykyään ovat molemmat 4K:na. Elikkä siellä on vain 1 versio elokuvasta.

    Myös Applen foorumeilla väitetään että yksinkertaisesti jos HD elokuvan omistat ja siitä tulee 4K versio, niin HD versio poistuu ja jäljelle jää vain 4K versio elokuvasta. Esim. hetki sitten Applen iTunesista löytyi sellaisella "hopealla Terminator kannella" HD versio, nykyään vain se missä Swarzenegger kuvassa.

    No tämä perustuu ainoastaan omiin testituloksiini. Siihen ajatukseen että tuossa mustassa Apple TV 4K laitteessa olisi sisällä jotain mystistä tekniikkaa, joka tekisi sitten kuvasta parempaa. Minulla siis LG OLED 65C9, siinä Apple TV+ applikaatio ja vertaan sen kuvaa Apple TV 4K:hon. Esim. The Martian (2015), Joker (2019), jne.
     
  12. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Joined:
    May 3, 2004
    Messages:
    4,975
    Likes Received:
    894
    Raju uutinen: New Apple TV 4K juuri julkistettu.

    Uutta taitaa olla lähinnä uusi kaukosäädin ja prosessori.

    https://www.apple.com/apple-tv-4k/

    Tätäkö sitä on tullut odoteltua.. (en kyllä osaa sanoa mitä muutakaan olisi voinut olla, mutta)
     
  13. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    Mietippä tuota hetki ihan rauhassa ja palataan sitten asiaan.
     
  14. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
  15. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 5, 2002
    Messages:
    1,096
    Likes Received:
    291
    Eihän tuosta ole juurikaan hyötyä sellaiselle, jolla on jo Apple TV 4K.
     
  16. testudo80

    testudo80 Vakiokasvo Blokattu

    Joined:
    Aug 2, 2020
    Messages:
    643
    Likes Received:
    33
    et sitten voinut edes linkkiä avata :/ hiljaiseksi vetää jälleen kerran...
     
  17. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 12, 2001
    Messages:
    4,057
    Likes Received:
    49
    Oletettavasti tämä uusinkaan Applen striimaaja ei ymmärrä Dolby TrueHD:n ja sen kautta toistettavan Atmoksen päälle hölkäsen pöläystä - ainakaan nämä isoimmat mainosuutiset aihetta eivät valota. Toistaiseksi Nvidian purnukka on ollut sen takia striimauspurkkina, ja kun on saamassa myös mahdollisesti jossain kohtaa kuluvaa vuotta myös Apple TV -tuen, Applen oma tuote saa jäädä myös jatkossa kauppaan.
     
  18. tmtm

    tmtm Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Oct 16, 2008
    Messages:
    352
    Likes Received:
    48

    Oma nykyinen Apple TV pystyy ainakin HDR-10 60 FPS kuvaan.
     
    Last edited: Apr 20, 2021
  19. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 12, 2016
    Messages:
    1,684
    Likes Received:
    153
    Oleellisin parannus on kalibrointi spekseihin käyttäen iPhonea anturina. Dolby Vision on nyt 60 FPS.
     
  20. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,412
    Likes Received:
    326
    Uusi AppleTV 4k on kyllä aika laimea esitys verrattuna mitä muuta uutta esiteltiin Applelta.

    Toisaalta se on vain striimipurkki, joten mitä siihen nyt sitten keksisi? Kalibrointi on ihan hieno homma. HDR HFR taimitälie varmaan nättiä jos olisi jotain materiaalia. Jos tosiaan saavat urheilua ulos niin voisi kiinnostaa.

    Ei herättänyt minkäänlaista päivityshimoa.