Pound of Flesh (2015) (Ernie Barbarash / Jean-Claude Van Damme, John Ralston, Darren Shahlavi, Charlotte Peters)

الموضوع في 'Elokuvat' بواسطة Mika, بتاريخ ‏7 ابريل 2015.

  1. Mika

    Mika Administrator طاقم الإدارة Ylläpito Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 فبراير 2000
    المشاركات:
    8,292
    الإعجابات المتلقاة:
    30
    [​IMG]

    Lahjoittaakseen Kiinassa kuolemassa olevalle veljenpojalleen uuden munuaisen entinen salaisten operaatioiden agentti Deacon (Jean-Claude Van Damme) saa tietää päivää ennen operaatiota, että hän on joutunut elinkaupan uhriksi. Ommeltuna ja raivoissaan Deacon ryhtyy etsimään varastettua munuaista, mutta joutuu tämän eteen raivaamaan tietään läpi verisen alamaailman.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 15.05.2015)
     
  2. rewind

    rewind Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 نوفمبر 2004
    المشاركات:
    891
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei siinä että toimintaelokuvien juonet olisivat joskus mitenkään ihmeellisiä, mutta nyt piti kyllä revetä ihan ääneen. :D
     
  3. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يناير 2004
    المشاركات:
    4,563
    الإعجابات المتلقاة:
    99
    Milloinkahan Damme onkaan viimeksi päässyt Suomessa valkokankaalle ihan omillaan? Jonkun Sudden Deathin olen tainnut viimeksi käydä katsomassa, eli hyvin kauan sitten. Vai eikö miehen taideteoksia vain ole Kuopioon asti tuotu...
     
  4. dixi

    dixi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏25 فبراير 2003
    المشاركات:
    713
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Taitaa mennä Maximum Riskiin asti (1996) kun on ollut laajempaa levitystä. Ja muutaman vuoden takainen JCVD esitettiin Helsingissä ainakin jonkun festarin yhteydessä.
     
  5. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏20 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    2,359
    الإعجابات المتلقاة:
    3
    where is my kidney!?
     
  6. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏9 ديسمبر 2004
    المشاركات:
    2,685
    الإعجابات المتلقاة:
    411
    Parannusta havaittavissa. Nyt ei olla Itä-Euroopassa vaan Hong Kongissa:) Tämä on näitä $7-8 miljoonan budjetin elokuvia, mitä Seagal ja Damme nykään suoltavat enemissä määrin. Luulisi jo todennäköisyyden turvin, että jostakin näistä tuotoksista tulisi jonkinlainen yllätys hitti rahallisesti. Voi niitä Hard Target, Universal Soldier, Nico, Marked for Death, Under Siegen 1-2 ymn. aikoja:(
    Seagal on jo turvonnut lähes mahdottomuuksiin, mutta Damme näyttää olevan vielä iskussa.
     
    آخر تعديل: ‏7 ابريل 2015
  7. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Aika laimeata. Stathamilta oli sentään pöllitty sydän.
     
  8. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏7 نوفمبر 2004
    المشاركات:
    1,511
    الإعجابات المتلقاة:
    18
    Hyvin näyttää lonkat taipuvan spagaatiin vieläkin :)
     
  9. dixi

    dixi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏25 فبراير 2003
    المشاركات:
    713
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Aikoinaan tuli tsekattua aina Dammen uusimmat ihan jo koska Bloodsport ja Kickboxer aikoinaan rokkasivat niin lujaa. Viime vuosina en ole oikein jaksanut enää samalla tunnollisuudella, mutta kyllä se katsomisprosentti vieläkin aika korkea on. Pitää sanoa, että verrattuna vaikkapa Seagaliin, Dammella on taiteellisesti (kai noin voi näittenkin herrojen kohdalla puhua) huomattavasti kunnianhimoisempia valintoja. Seagal käy nostamassa lähinnä palkan ja lyllertää seuraavaan halpistuotantoon, mutta jos miettii Dammen hommia viimeiseltä 10 vuodelta - ja vaikka aika pitkälti direct-to-video -osastoa ovatkin - niin sieltä löytyy halpistoiminnan ohella myös komediaa (Welcome to the Jungle), rikosdraamaa (Until Death, Swelter), animaatiota (Kung Fu Panda 2) ja jopa taide-elokuvaan kallistunutta meininkiä (Universal Soldier: Day of Reckoning - todella hämmentävä Pimeyden sydän -mukaelma ja aikas eri sfääreissä kuin sarjan muut elokuvat. Tulee mieleen enemmänkin jos joku Nicolas Winding Refn tekisi oman Universal Soldierin ja jäisi vähän puolitiehen :)). Ilmeisesti vuosia jossain leikkauslimbossa ollut oma ohjaustyö Full Love edustaa myös kokeellisempaa laitaa.

    Kaiken lisäksi nuo tyylikokeilut ovat paikoitellen olleet jopa ihan onnistuneita. Vaikka Welcome to the Jungle ja Enemies Closer (tällä kertaa jokerimaisessa pahisroolissa) aika huonoja elokuvia ovatkin, niin se vähäinenkin toimivuus on aika pitkälti Dammen ansiosta. Miehellä selkeästi on lahjoja komediaan ja yllättipä ukko uransa ehkä taiteellisesti korkeatasoisimmassa elokuvassaan JCVD koskettavana draamanäyttelijänäkin(!)

    Pitkästi kertoen, siis tulee tämä uusikin varmaan tsekattua. Dammessa on itselle vähän samaa kuin Harlinissa, että aina uuden leffan kohdalla herää pikkuisen odotukset, että "tulispas tästä pitkästä aikaa hitti tai edes hyvä!" :D