Gretta (Keira Knightley) ja hänen pitkäaikainen poikaystävänsä (Adam Levine) muuttavat New Yorkiin haaveenaan musiikkitähteys. Pian Greta jää kuitenkin yksin sydän särkyneenä kun poikaystävä jättää hänet soolo-tähteyden toivossa. Kun huono-onninen musiikkituottaja (Mark Ruffalo) kuulee Gretan esiintyvän paikallisessa baarissa tunnistaa hän heti naisen lahjakkuuden ja aitouden. Heistä tulee toistensa viimeinen mahdollisuus päästä pinnalle. Katso elokuvan trailer Ensi-ilta Suomessa 04.07.2014 (USA:ssa 04.07.2014)
Todennäköisesti vuoden paras hyvänmielen-leffa. Ja muutenkin hyvä. Transformers-fanit saattavat kyllä jäädä kylmiksi, mutta musiikin ja romantiikan ja näyttelijävetoisten pikkuleffojen ystäville ihan ehdoton leffa. (ööh, poislukien black metal yms harrastajat ehkä) Eihän tämä ihan täydellinen ole, joitain kliseitä kierrätetään hieman tarpeettomasti mutta muuten en keksi valittamista. Osui ja upposi. 5-/5 (miinus tulee siis niistä kliseistä)
Sympaattinen elokuva. Yhtäläisyyksiä toki oli Onceen, mutta mikäpäs siinä. Hahmot eivät olleet yhtä aitoja, vaikka Ruffalo hyvä olikin. Musiikkikin oli kertaluokkaa kehnompaa, mutta kuuntelihan sitä. ½