Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Stalingrad (2013) (Fedor Bondarchuk / Thomas Kretschmann, Pyotr Fyodorov, Sergey Bondarchuk, Maria Smolnikova, Yana Studilina)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 03.03.2014.

  1. Mika

    Mika Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.02.2000
    Viestejä:
    8 292
    Saadut tykkäykset:
    30
    [​IMG]

    Stalingrad -elokuva tarjoaa uuden näkemyksen eeppiseen 2. maailmasodan aikaiseen taisteluun, joka käänsi koko sodan suunnan. Ryhmä päättäväisiä venäläisiä sotilaita taistelevat pitääkseen hallussa strategisesti tärkeän rakennuksen tässä hävityksen kohtaamassa kaupungissa. Samalla he tutustuvat läheisti kahteen naiseen, jotka ovat asuneet siellä.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 28.02.2014)
     
  2. The Ring

    The Ring Charles Bronson 1921-2003 Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    02.12.2002
    Viestejä:
    1 526
    Saadut tykkäykset:
    1
    Tätä on mainostettu ensimmäiseksi venäläiseksi IMAX 3D-elokuvaksi. Traileri on kyllä komeaa katsottavaa. Maailmalla elokuvan vastaanotto on ollut odotetusti varsin ristiriitainen. Elokuvan sisältämä propaganda, voi olla joillekin liian sitkasta purtavaa. :rolleyes:
     
    Viimeksi muokattu: 04.03.2014
  3. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    5 029
    Saadut tykkäykset:
    567
    Trailerin perusteella n+1:s em. taisteluista koottu kliseekimppu vaihteeksi "alkuasukkaiden" versiona....

    T: Vesku
     
  4. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Lieneeköhän surkuhupaisuudeltaan samaa tasoa originaalin (1993) kanssa. Traileria en katso(nut).
     
  5. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 401
    Saadut tykkäykset:
    547
    Joo, suuren isänmaallisen sodan hengessä isänmaallista paatosta tässä riittää, mutta ei tämä ihan mahdoton leffa ole. Alussa tuli kyllä mieleen että mitä v*ttua, mutta parin minuutin jälkeen fiilikset parani ja leffan pystyi katsomaan loppuun ilman sen suurempia ongelmia. Erityisen ansiokasta on että saksalaisia ainakin puherooleissa esittävät saksalaiset näyttelijät kuten Thomas Kretschmann joka on yksi päähenkilöistä. Hänhän oli muuten mukana jo aiemmin saksalaisten omassa Stalingrad -leffassa, joten mies selvästi on kiinnostunut aiheesta... Saksalaisia ei myöskään ihan hirveästi demonisoida tässä, vaan ymmärrystä riittää heidänkin ongelmilleen. Toki mukana on joku paha natsikin, ei kai tällaista leffaa muuten voisi tehdä.

    Tarina tässä tiivistyy taisteluksi parista rakennuksesta, ja aukiosta. Venäläiset toisella puolella ja saksalaiset toisella, eikä homma oikein etene. Selväähän on että tässä taistelussa ei oikeastaan ollut voittajaa, ainakaan rintamalla. Jossain pääesikuntatasolla ehkä, mutta se ei hirveästi lämmitä niitä jotka tuolla joutuivat paikan päällä olemaan.

    3/5