Syvällä Appalakien vuoristossa muita ihmisiä välttelevä amerikkalainen sotaveteraani (Robert De Niro) ja Euroopasta saapunut turisti (John Travolta) ystävystyvät yllättäen. Mutta kun turistin todelliset aikeet paljastuvat niin tästä seuraa ankara taistelu keskellä amerikan ankarinta luontoa, jossa pätee sanonta "sodankäynnin puhtain muoto on toinen toista vasten käytävä taistelu". Katso elokuvan trailer Ensi-ilta Suomessa - (USA:ssa 12.07.2013)
:hitme: Voi luoja. Ei taida De Nirolle liikoja sadella elokuvatarjouksia jos tämän tason tuotantoihin täytyy lähteä. Travolta on aina yhtä "vakuuttava" ulkomaalaisena.
Tämähän vaikuttaa just hyvältä vanhanliiton toimintapläjäykseltä The Huntedin tyyliin. Tosin ohjaaja on aika heppoinen.
Eipä ole hetkeen tullut nähtyä yhtä pöljää elokuvaa. Amerikkalaiset tosiaan tuntuvat rakastavan tämänkaltasia selviytymistarinoita joissa vanhat synnit tulevat vastaan. IMDB:n tietojen mukaan leffan kässäri joka varmaankin on mahtunut yhdelle sivulle on kiertänyt 70-luvulta asti elokuvapyhättöä. Sillon tämä tarina olisi varmaan toiminutkin paremmin vaikka Charles Bronsonin kyydissä. No kuitenkin, Nicolas Cage oli vahvasti ehdolla toiseen päärooliin jonka panos olisi varmasti kruunannut tämän leffan. Se olisi ollut siten puhdasta camp huumoria. Nyt täytyi tyytyä vaisuun De Niroon jonka päätyminen tämmöseen pökäleeseen ihmetyttää. Travolta kun on omalla karismallaan suoltanut vastaavaa roskaa jo pitkän aikaa. Miksei pahiksen rooliin voitu valita ketään eurooppalaista edes, saati jotain näyttelijää joka olisi tuolta suunnalta joka olisi tuonut roimasti lisää uskottavuutta. Toista se Travoltan hienolla ulkomaan aksentilla vääntäminen Annetaan nyt 1,5/5 pelkistä legendaarisista pääosanimistä.
Mulla ei ole mitään kritiikkiä kun valitsen katsottavan elokuvan. Tämä olisi varmasti jäänyt Anttilan alelaariin, mutta kun televisiosta näki... Hyvä idea elokuvassa, pakkohan se on olla kun on niin monta variaatiota aiheesta tehty. Hyvät näyttelijät pääosissa. Toki ovat hyviä kun ovat legendoja ja niin monessa olleet mukana. Edellisistä onnistumisista on jo vuosikymmeniä, mutta ei anneta sen haitata. Plussaa elokuva saa myös kestostaan; ei tehnyt mieli pikakelata sittä paketti oli väännetty tiiviiksi ja kestoa alle 1½ tuntia. Täysin turha elokuva. 2/5