Lampun ikä - toteutuiko lupaus?

Discussion in 'Videotykit ja -projektorit' started by Jupe, Sep 2, 2003.

  1. valaskala

    valaskala Guest
    Guest

    Joined:
    Jan 10, 2008
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Mites kun mulla on käytettynä ostettu TW4400 ja siinä eka lamppu meni takuusen alle tuhannessa ja nyt uudella on katsottu 1800h ja takuuta vielä 10kk jäljellä niin jos tää poksahtaa ton 10kk aikana niin saanko vielä uuden?

    Toinen kyssäri. Mites noi kiinalaiset lamput? Onko mistään kotoisin vai kandeeko sijottaa aitoon?
     
  2. xCrea,

    xCrea, Guest
    Guest

    Joined:
    Dec 19, 2008
    Messages:
    65
    Likes Received:
    0
    Itsellä meni Epsonin TW3200 1. lamppu n. 2800h kohdalla. Yhteys tukeen netin kautta. Kyselivät muutamat asiat ja saatiin lamppu tulemaan Tiistaina ja Torstaina oli DHL toimittamassa kotiovelle.

    Nyt on on vaan ongelma DHL:n toimituksen kanssa mutta Epsonilta loistavaa työtä.
     
  3. Shadowman

    Shadowman Käyttäjä

    Joined:
    Dec 10, 2009
    Messages:
    25
    Likes Received:
    0
    Epson EH-TW 3500 ensimmäinen lamppu 2038 tuntia ja särkyi poksahtaen. Tätä ennen himmeni jo todella reilusti.
    Sähköpostia Epsonille ja DHL toi uuden lampun muutamassa päivässä ja tosiaan muutama tarkentava kysymys ensin kyseltiin. Takuuta on vielä hetken aikaa jäljellä.

    Uudella lampulla kuva on paljon parempi, kuin muistinkaan. Loistavasti toimi taas kerran Epsonin lampputakuu.
     
  4. iman85

    iman85 Guest
    Guest

    Joined:
    Nov 23, 2012
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Tänään meni epsonin eh-tw420 eka lamppu. Käyttötunteja ecolla n.2800h ja paremmalla reilut 600h.
     
  5. kkuula

    kkuula Guest
    Guest

    Joined:
    Jan 9, 2008
    Messages:
    225
    Likes Received:
    0
    Tuossa joulukuussa meni jo toinen lamppu tuosta Optoma HD600X tykistä, tälläkertaa tunteja vähän vajaa 3000 (valmistaja lupaa lampulle 2000/3000h) eli kesti suunnilleen luvatut. Tuo palanut lamppu oli kiinasta tilattu pelkkä polttimo, ainakin ulkonäön perusteella alkuperäinen philips, tilalle tuli samanlainen noin hieman alle 100€ hintaan.

    Tällä tykillä todella halpoja katselutunteja kulut (tykin ostohinta + 1 lamppu) ilman sähkökuluja alle 0,1€ tunti ja halpenee kokoajan lamppukulut noin 100€/3000h Senverran tyytyväinen olen ollut tähän tykkiin että kokeillaan paljonko yli 10000 tuntiä laite kestää.
    Meillä kun tykki on about jatkuvasti päällä ja käynnisyyskertoja tulee ehkä keskimäärin 1-2 vuorokaudessa. ja taitaa olla päälläoloajat yli 8h eneimmiltäosin, Joskus pidetty reippaasti yli vuorokausikin putkeen päällä ilman ongelmia.
     
  6. Juhe

    Juhe Guest
    Guest

    Joined:
    Jul 18, 2003
    Messages:
    873
    Likes Received:
    0
    Panasonicin PT-AX100 porskuttaa hyvään malliin edelleen. Alkuperäisellä lampulla mennään, ostin tykin vähän reilu 5 vuotta sitten käytettynä 800€ ja mittarissa tunteja oli silloin myös joku 800h. Nyt n. 2500h täynnä ja kuva on omaan silmääni vielä ihan hyvä. Varmaan on alkuperäisestä teho hiipunut, mutta riittää itselle. Katsotaan kauanko vielä lamppu vielä kestää, niin kauan mennään nykyisellä tykillä. Lamppu kun poksahtaa, saa hyvän syyn päivitellä tykin kerralla suoraan Full HD ja 3D aikakaudelle.
     
  7. iman85

    iman85 Guest
    Guest

    Joined:
    Nov 23, 2012
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Uusi lamppu saatu paikoilleen ja tunnit nollattu. Ongelmana nyt on vaan että tunnit ei enään juokse eteenpäin, pysyttelee nollassa. Kokemuksia?
     
  8. dia

    dia Käyttäjä

    Joined:
    Oct 11, 2001
    Messages:
    41
    Likes Received:
    0
    Minullakin on Epson ja laskuri näyttää vasta myöhemmin (noin 10-20 tunnin kohdalla (en tarkkaan muista)). Ehkä tavoitteena, että kuluttaja kokee saavansa käyttämättömän tykin ja lampun, vaikka sitä olisikin testattu.
     
  9. MeiserLeiser

    MeiserLeiser Guest
    Guest

    Joined:
    May 10, 2003
    Messages:
    198
    Likes Received:
    0
    Optoma HD800X oliskohan vuodelta 2007. Nyt rupeaa huomaamaan että kuva on vähän tumma eikä bright moodi juuri kirkasta kuvaa. Lampussa tunteja n. 2000 h. Pitänee tilata varalamppu jostain jo ennen täystuhoa.
     
  10. sergio leone

    sergio leone Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Oct 30, 2004
    Messages:
    260
    Likes Received:
    0
    JVC-HD 100, ensimmäinen lamppu kesti luvatut 2000 tuntia. Kaksi vuotta sitten ostin uuden Mareksilta. Himmeni vauhdikkaasti - ja kyrvähti eilen 654 tunnin nuoressa iässä. Veikkaan ettei ollut orkkislamppu. Ainakaan pakkauksessa ei mitään muuta mainintaa kuin valmistusmaa, demokraattinen Kiina. Hedengrenillä originaalin verollinen hinta 460 euroa. Hollannista moduulilla varustettu - originaali 193€. Löytyy tuolta - http://www.minunprojektorilamput.eu/projector-lamps/JVC/HD100.html. Ja lupasivat toimittaa Suomeen alta vuorokaudessa.
     
  11. sergio leone

    sergio leone Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Oct 30, 2004
    Messages:
    260
    Likes Received:
    0
    Tuo JVC HD-100:N lamppu oli siis ostettu Mareksilta 23.5. 2011 ja se maksoi silloin 299 €. Kestoksi ilmoitettiin tuo 2000 tuntia. Eikä lamppu kestänyt kuin 654 tuntia. En edes ajanut sitä täysillä tehoilla.
    Tässä linkki kuningaskuluttajan sivuille. http://yle.fi/aihe/artikkeli/2008/04/03/videotykin-lampun-pitaa-kestaa-luvatusti.
    Kuluttajanvalituslautakunnassa videotykkien lamppujen kestoa on käsitelty - ja riita ratkaistu asiakkaan hyväksi. Myyjän vastuu ei pääty takuun loppumiseen. Lampun pitää kestää luvatusti.
    Mitä mieltä plazalaiset on asiasta?

    Tässä Mareksin "ystävällisin terveisin" lähetetty vastaus - ja kauppiaan käsitys myyjän vastuusta:mad::

    Moi
    Lamppu on sen verran vanha ettei mene takuuseen.
    Uusi maksaa nykysin (maahantuojalta) 499 euroa.
    Amazonista voi saada kopioita alle 100 euroa.

    Ystävällisin terveisin / Best Regards
    Mareksound Oy
    Valimotie 2
    00380 Helsinki
    +358 (0)10 321 3220
     
  12. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,599
    Likes Received:
    527
    Se lienee täysin yhdentekevää, mitä plazalaiset ovat jostain mieltä, kun myyjän virhevastuusta on säädetty laissa.

    Kuluttajansuojalaki 5 luku 12 § Yleinen virhesäännös

    Tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä, mitä voidaan katsoa sovitun.

    Jos muuta ei voida katsoa sovitun, tavaran tulee:

    1) soveltua tarkoitukseen, johon sellaisia tavaroita yleensä käytetään;

    2) soveltua siihen erityiseen tarkoitukseen, johon tavaraa oli tarkoitus käyttää, jos myyjän on kaupantekohetkellä täytynyt olla selvillä tästä tarkoituksesta eikä hän ole ennen kaupantekoa ilmoittanut ostajalle, että tavara ei mahdollisesti sovellu aiottuun käyttötarkoitukseen; (13.12.2001/1258)

    3) olla myyjän siitä antaman kuvauksen mukainen ja vastata ominaisuuksiltaan sitä, mihin myyjä on viitannut esittämällä näytteen tai mallin; (13.12.2001/1258)

    4) olla pakattu tavanmukaisella tai muuten sopivalla tavalla, jos pakkaus on tarpeen tavaran säilyttämiseksi tai suojaamiseksi; sekä

    5) kestävyydeltään ja muuten vastata sitä, mitä kuluttajalla yleensä on sellaisen tavaran kaupassa perusteltua aihetta olettaa.

    Tavaran tulee ominaisuuksiltaan vastata laissa, asetuksessa tai viranomaisen päätöksessä asetettuja vaatimuksia, paitsi jos ostajan tarkoituksena on käyttää tavaraa tarkoitukseen, jossa kyseisellä vaatimuksella ei ole merkitystä.

    Jos tavara poikkeaa siitä, mitä 1–3 momentissa säädetään, siinä on virhe. Ostaja ei kuitenkaan saa virheenä vedota seikkaan, josta hänen täytyy olettaa tienneen kauppaa tehtäessä. Ostaja ei myöskään saa virheenä vedota seikkaan, joka johtuu hänen toimittamistaan tavaran valmistamiseen käytetyistä tarveaineista, paitsi jos myyjän puolella on menetelty huolimattomasti. (13.12.2001/1258)


    Ja edelleen takuusta

    5 luku 15 a § (13.12.2001/1258)

    Takuun merkitys

    Jos myyjä on sitoutunut vastaamaan tavaran käyttökelpoisuudesta tai muista ominaisuuksista määrätyn ajan (takuu), tavarassa katsotaan olevan virhe, jos tavara tänä aikana huonontuu takuussa tarkoitetulla tavalla. Virhevastuuta ei kuitenkaan synny, jos myyjä saattaa todennäköiseksi, että huonontuminen johtuu tapaturmasta, tavaran vääränlaisesta käsittelystä tai muusta ostajan puolella olevasta seikasta.

    Jos takuun on antanut joku muu kuin myyjä aikaisemmassa myyntiportaassa tai myyjän lukuun, tavarassa katsotaan tällöinkin olevan virhe 1 momentissa mainituin edellytyksin. Myyjä ei kuitenkaan vastaa aikaisemman myyntiportaan antaman takuun perusteella virheestä, josta hän ei muuten tämän luvun nojalla olisi vastuussa, jos myyjä osoittaa ilmoittaneensa asiasta ostajalle selkeällä tavalla ennen kaupantekoa.

    Takuu ei rajoita tässä laissa säädettyä virhevastuuta.

    Eli riippumatta siitä, onko takuu voimassa, myyjä voi olla edelleen vastuussa yleisen virhesäännöksen nojalla. Tältä osin näyttötaakka on kuitenkin ostajalla - toisin kuin takuun osalta; takuu ei ole mitään muuta, kuin näyttötaakan kääntävä sopimusehto, ei lisävastuu - joten kysymyksesi osalta relevanttia on se, että

    1. Kysymys on tuotteen virheestä KSL 5:12 tarkoitetulla tavalla,
    2. Pystyt mitenkuten luotettavasti todistamaan, että vika ei johdu sinun käyttövirheestäsi vaan nimenomaan tuotteen viasta.

    En ole nähnyt noita kuluttajariitalautakunnan (-valituslautakuntaa ei ole ollut enää vuosiin) ratkaisuja, mutta äkkisältään voisin arvata, että niissä on katsottu myyjän olevan KSL 5:10 3 ja 5 kohtien perusteella, eli tuote ei ole vastannut luvattua (käyttöikä) tai odotettua (edelleen käyttöikä).
     
  13. sergio leone

    sergio leone Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Oct 30, 2004
    Messages:
    260
    Likes Received:
    0
    Eipä nämä plazalaisten mielipiteet leivän hintaan vaikuta - mutta DVD-plaza on käsittääkseni keskustelupalsta, jossa harjoitetaan mielipiteiden vaihtoa. Valitettavasti aika monien kauppiaiden mielestä myös lait, virhevastuulaki mukaan lukien - ovat pelkkiä mielipiteitä. Mareks tosin tuli lopulta ihan asiallisesti vastaan - joten se puoli on kunnossa.
    Hollannista tilaamani JVC HD-100 lamppu tuli TNT:llä alle vuorokaudessa. Lampun sanottiin olevan originaali, ja ehkä se sitä olikin - mutta moduuli ja heijastin eivät olleet, kun vertasin alkuperäiseen lamppuun. Varsinkin heijastinosa oli originaalissa lampussa selvästi kirkkaamman oloinen.
     
  14. RedAlert

    RedAlert Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 12, 2004
    Messages:
    1,284
    Likes Received:
    90
    Mustan taso paranee...:D

    No joo, itse aion jossain vaiheessa kokeilla kepillä jäätä ja tilata kaukomailta...joku plazalainen tilasi vissiin foorumeilla kehutun Osramin reilulla satkulla...
     
  15. lohkopttu

    lohkopttu Guest
    Guest

    Joined:
    Mar 14, 2004
    Messages:
    4
    Likes Received:
    0
    Noin 3,5 vuotta vanha Sony VPL-HW10, alkuperäinen lamppu ei enää syttynyt noin kolmen vuoden ja vajaan 3000 tunnin jälkeen. Tilalle eBaysta uusi "originaali lamppu tarvikekehikossa" hinta n. 200€, ei syttynyt enää viikko sitten eli kesti noin puoli vuotta ja 209 tuntia! Myyjän vastaus että ei mene takuuseen joka oli 90 päivää. Nyt tilalla uusi alkuperäinen Sonyn lamppu hintaan 330€ toimitettuna Suomesta, jos vaikka kestäisi tykin loppu iän.
     
  16. RedAlert

    RedAlert Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 12, 2004
    Messages:
    1,284
    Likes Received:
    90
    Itse tilasin HW10:een pelkän polttimon, maksoi muistaakseni 60-70 ekeä...vaikka ei kestäisikään läheskään alkuperäisen lailla, niin lienee hintansa väärti...jos nyt ylipäätään toimii...en ole vielä tulille laittanut...
     
  17. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Damn.. Täälläkin tuollainen HW10 pöhisee. Alle tonnin on vielä tunnit, toivottavasti ei tarvitse ihan heti alkaa uutta alkuperäismoduulia tilaamaan, sen verran on hinnoissaan!

    RedAlert voisi sitten aikanaan laittaa kommenttia polttimo-operaatiostaan, eikä kuvallinen ohjekaan haittaisi yhtään.. :D
     
  18. Tollu

    Tollu Guest
    Guest

    Joined:
    Jan 12, 2007
    Messages:
    20
    Likes Received:
    0
    Epson EH-TW3200 ja 2123h kesti. n. 1100h jälkeen käytetty normal-modessa. Sitä ennen ecolla, mutta alkoi kuva "välkkymään".

    Onneksi oli Kiinan ihme ostettu jo varalle, kun maksoi tulleineenkin vain n. 90e. Täytyypä silti vielä kysellä Epsonilta takuulamppua.
     
  19. K4RD4

    K4RD4 Guest
    Guest

    Joined:
    Feb 21, 2012
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Mistä ja minkä tilasit varalle? Itsellä EH-TW3600, 1000tuntia tulossa täyteen ecolla, voisi sitä itsekin hommata jo varalampun ettei tykittely pitkäksi aikaa keskeydy vanhan lampun sanoessa sopimuksen irti. Muistaakseni molempiin (3200 ja 3600) menee sama lamppu? Ovat muutenkin melkein sama laite. Täällä tuli 400tunnin kohdalla vastaan pientä välkkymistä, mutta parit pitemmät sessiot normal modessa korjasi ongelman (tunnettu ongelma ja siihe korjaava toimenpide), jonka jälkeen ecolla menty tähän asti.
     
  20. Tollu

    Tollu Guest
    Guest

    Joined:
    Jan 12, 2007
    Messages:
    20
    Likes Received:
    0
    Ebaysta tilasin viime syksynä. Jenkeistä tuli. Hinta $77 + $18 postit. Siihen vielä viime vuoden tullimaksut päälle, niin oli n. 90e yhteensä sen hetkisellä kurssilla.
    Näköjään hinta vielä tippunut siitä, kun nyt sama kaveri myy sitä 64,99+18.

    http://www.ebay.com/itm/NEW-ELPLP49..._Rear_Projection_TV_Lamps&hash=item43ba84aa75

    Ainoa ero mitä alkup. lamppuun huomannut, että kestää lämmetä pidempään kun käynnistää tykin.

    Joo, normal-mode auttoi alkuun, mutta sen jälkeen oli pakko vaihtaa pysyvästi normaliin, kun ei enää auttanut välkkymiseen.

    Epsonilta lupasivat toimittaa uuden lampun 5-7 päivässä.