Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Keskikaiuttimen valinta Marantz + Elac setille

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana Energy83, 14.10.2012.

  1. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Moro. Elikäs mulla löytyy äänentoistona Marantz SR6006 + 4kpl Elac BS184 kaiuttimia ja olen miettinyt nyt päivitellä pakettia pikkuhiljaa loppuun asti joko 5.1 tai 6.1 setille. Subia ei vielä ole, sekin on hankintalistalla jossain vaiheessa eli olis tarkoitus rakentaa joko 5.1 tai 6.1 setti. Olisko Elacin keskikaiutin hyvä vaihtoehto tälle setille vai 1-2kpl samanlaisia BS184:sia

    Keskikajari vaihtoehto 1. http://www.mareks.fi/elac-cc-180-keskikaiutin.html

    Keskikajari vaihtoehto 2. http://www.mareks.fi/elac-cc-191-keskikaiutin.html

    Tai 6.0 / 6.1 systeemi

    2kpl http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13251/ckjvb/Elac-BS-184-jalustakaiutinpari-vari-satiinimusta

    Ajatellaan että 2kpl BS184:sia maksaa about saman verran kuin elacin omaa sarjaa oleva keskikaiutin joten mielestäni olisi järkevää ehkä sijoittaa ja lisätä 2kpl vielä samanlaisia elacceja tohon rinnalle

    Mitäs mieltä te hifigurut olette asiasta?

    Onko 6.1:ssä tai 5.1:ssä mitään sen kummempia eroja äänentoistollisesti eli olisiko tässä tapauksessa järkevämpää kasata 6.1 setti vaiko 5.1 setti, ja täytyykö ottaa mitään erikoista huomioon 6.1:stä kasatessa
     
  2. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Päädyin ostamaan 2kpl samanlaisia elac bs 184sia ku sattu halvalla löytymään.. 6.0 setin vois kyhätä ja myöh. Päivitellä subi sitten siihen vielä
     
  3. Brennick

    Brennick Tuttu kasvo

    Liittynyt:
    21.08.2006
    Viestejä:
    319
    Saadut tykkäykset:
    0
  4. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    I like Your Style Also Mr. Brennick :thumbsup:

    Fiksun näköstä settiä ja miehellä näkyy siellä olevan Marantzia vahvarina myös. Olet päätynyt tuon keskikajarin osalta näköjään cc180seen ellen väärin näe. Miten vehkeet kuluu? Oletko ollu tyytyväinen?

    Mä oon päätymässä vähän ehkä ihmeelliseenkin kaiutin sijoitteluun noiden 6kpl bs184:sien kanssa nimittäin ajattelin kokeilla rakentaa noista 5.1 setin 6.1:n sijaan koska olohuoneeseeni on hankala pistää selän taakse tota 6:tta kaiutinta haettaessa 6.1 settiä..

    Joten ajattelin tehdä keskikaiuttimen osalta niin et pistän 2kpl noita 184:sia keskiääneksi television yläpuolelle seinälle, about 50-100cm päässä toisistaan, ja loput 184set normisti etukajareiksi ja takakajareiksi

    Eli
    1kpl Vas.etu + 2kpl Keski + 1kpl Oik.etu
    1kpl Vas.taka + 1kpl Oik.taka
    Sub.
     
  5. Brennick

    Brennick Tuttu kasvo

    Liittynyt:
    21.08.2006
    Viestejä:
    319
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ihan hyvinhän nuo Elacit soi Marantzin vahvarilla ja cd-soittimella mutta vielä tekisi mieli päivittää settiä Marantz MM 7025 päätevahvistimella ja taakse aattelin ostaa parin BS 182:sia kun niitä suht halvalla vielä saa. Takana tällä hetkellä Wharfedalen Diamond 8.1:set, jotka ovat hintaansa nähden hyvät. Subbarin virkaa toimittaa BK monolith mutta se on käytössä vain leffoilla kun en sitä kunnolla saa sovitettua pääkajareiden kanssa, Antimode toisi tähän tietysti apuja. Centerinä on muuten cc 181 tarkkaan ottaen, eikä 180.
     
  6. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Hmm.. Eli siis monolithia et ole saanu toimimaan kunnolla ku pääkajareina on bs184set. Mä kun ajattelin ostaa kyseisen subin mut jos se ei toimi niin sit täytyy mietiskellä... Millälailla et saa sitä sovitettua subia pääkajareiden kanssa mieleiseksi? Ei vaan toimi:kö? Toimiskohan homma antimoden kanssa... Pitää tota subi politiikkaa vielä mietiskellä, en ole päättänyt siitä oikein mitään vielä, 1000e pintaan se budjetti kuitenkin on menossa subin osalta joten sillä saa jo jotain
     
  7. Brennick

    Brennick Tuttu kasvo

    Liittynyt:
    21.08.2006
    Viestejä:
    319
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niin siis Monolith on alle 1000 euron luokassa aika pirun kova sana leffasubbarina, edelleen. Mutta omassa olohuoneessa en oo saanu sitä toimimaan musiikilla niin hyvin kuin aiemmilla subeilla.
    Huone on akustisesti ongelmallinen, eikä "hallitukselta" ole tullu hyväksyntää subin siirtämiseen eikä myöskään akustiikkataulujen käyttöön.. Antimoden hankinta voisi olla ratkaisu tähän ongelmaan.
    Olen kyllä myös erittäin vakavasti harkinnut Elacin SUB 2040 ESP:n hankkimista monolithin tilalle. Sen mitä äänenpaineissa menettää saa kyllä isolta osin estetiikassa takaisin.
     
  8. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Hmm.. Mitenköhän tuon kahden bs184sen kytkentä kannattais hoitaa impedanssin kannalta kun kajarit laitetaan yhteen kanavaan? Noiden nimellisarvohan on 6ohm joten jos lätkäsen 2kaiuttimen plussat ja miinukset yhteen, pistän sen yhteen vahvistimen lähtöön esim. center niin eikös kajarit ole näin ollen rinnakkaiskytketty joten ohmit tipahtaa tällöin 3:meen.

    Marantz sr6006 kykenee ajamaan 6ohmin kuormia ainakin ohjeistuksen mukaan joten taitaakohan tuo 3ohmia olla kuolemaksi. Taas Sarjakytkennässä ohmit nousee 12:sta joten se ei olisi haitaksi vahvistimelle mutta niin.. Mitäs mieltä olette asiasta miten homma kannattais hoitaa. 2kpl bs184sia olis tarkoitus kytkeä center kajareiksi
     
  9. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Ei saa tuollaista asennusta tehdä. Keskikanavaan, kuten kaikkiin muihinkin kanaviin, kytketään vain ja ainoastaan korkeintaan yksi kokoäänialuetta toistava kaiutin.
    Ainoastaan subwoofer- eli bassokaiuttimia on lupa asentaa systeemiin enemmän kuin yksi kappale äänikanavaa kohden. Syy tähän ehdottomaan sääntöön löytyy fysiikan oppikirjasta kohdasta aaltoliike, aallonpituus ja interferenssi. Keskiäänien aallonpituus on vain muutamia senttimetrejä ja diskanteilla jopa millimetrejä. Tästä johtuen tilanteessa, jossa esimerkiksi kahden diskanttisäteilijän (kahden kaiutinelementin) keskipisteiden välinen etäisyys ylittää säteilijän tuottaman äänen aallonpituuden, syntyy vaihe-eroa, joka aiheuttaa ääniaaltojen sattumanvaraisen summautumisen. Säteilijöiden tuottamat ääniaallot osittain kumoavat toisensa ja osittain vahvistavat toisiaan, riippuen niiden välisestä etäisyydestä ja kuuntelijan pään sijainnista, joten lopputulos on sekamelska ja kuuntelukokemuksen turmeltuminen. Kahdella diskantilla ja sopivalla sijoittelulla saattaa syntyä tilanteita, joissa tietyt äänitaajuudet vaimentuvat kokonaan kuuluvista, kun kaiuttimien vaiheet menevät 180 astetta ristiin tietyillä kohdilla.
    Matalien äänien aallonpituudet ovat helposti useita metrejä, 10-30hz lukemissa jopa kymmeniä metrejä, joten niillä ei ongelmia synny. Kahden subbarin tuottamat ääniaallot saavuttavat kuuntelijan korvan riittävällä tarkkuudella samanvaiheisina, jolloin tuloksena on yleensä yhteen säteilijään verrattuna kasvanut äänenpaine, tai mikäli äänenpaine pidetään vakiona, sen tuottamiseen tarvittavan kartion liikepoikkeaman pienentyminen joka mahdollistaa alhaisemman särötason.

    Kahden erillisen kokoäänialuetta toistavan kaiuttimen kytkeminen keskikanavaan ei ole millään tavalla perusteltavissa eikä hyväksyttävää. Siitä on yksinomaan haittaa. Ylimääräisen kaiuttimen voit myydä tai laittaa kaapin perälle jemmaan siltä varalta että jokin äänikanava tarvitsee tulevaisuudessa korvata jonkin vaurion vuoksi.
     
  10. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Heikkiseltä tuli aika tietopommi tähän paikkaan..enpä ollu ajatellu tollasia juttuja..perkele..tämä tarkoittaa sitä et oon vähän kusessa noiden kuuden elacin kanssa...tällä hetkellä mul soi tos 4kpl 4.0na eli 2edessä ja 2kpl surroundissa.. jos nakkkaan 5n elacin centteriin niin mihin tuo 6s kajari olis järkevä laittaa jos suoraan selän taakse sitä ei saa sijoitettua..ei viittis sitä 6tta pönttöä jättää kaappiinkaan lojumaan.. ehdotuksia miten setti kannattas rakentaa..
     
  11. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Täytyy yrittää suunnitella kaiutin sijoittelua niin et jos sais rakennettua ton 6.1 setin niin homman saa toimimaan oikein. Eli yritän sijoittaa ton kuudennen pöntön tonne jonnekin selän taakse.
     
  12. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Onko tuo keskikajarin paikka sinusta ollu hyvä? oletko saanu säädettyä vehkeet hyvin, ja toimiiko tuo centteri mielestäsi hyvin tos tv:n alapuolella.

    Mulla on sellasta ongelmaa et pistin centterin tv:n yläpuolelle lack hyllylle jolloin kajari tuli liian korkealla ja ei tunnu saava säädettyä vehkeitä kunnolla toimivaksi.

    Audyssey korjaus on tehty moneen kertaan ja tuntuu et jotenkin homma ei vaan toimi. Mietiskelin et jos laskis ton centterin tohon tv:n alapuolelle laitetasoon..

    Sit oon huomannu et ku audyssey on duunattu ja vehkeet säädelty niin Surround modeja vaihtaessa marantzilta esim. Dolby cinema tai DTS cinema muotoon niin ääni keskittyy ehkä mielestäni liikaa centterille.. Kannattaako näihin surround modeihin edes koskea Audysseyn jälkeen? Musat kuuntelen Multi CH Stereona ja se nyt ainakin toimii.

    Dolby tai DTS music tuntuu toimivan jotenkin leffoilla paremmin kun enemmän centteriin keskittyvät cinema modet surroundissa
     
  13. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 166
    Saadut tykkäykset:
    72
    Kyllä centerin pitäisi toimia tv:n yläpuolella hyllyllä paremmin kuin jossain tv-tason hyllyvälissä. Yleensä kun ihmisiä näkyy kuvassa niin niiden pää on lähes aina tv-ruudulla keskivälin yläpuolella eli lähempänä sitä centeriä jos se tv:n yläpuolella. Puheen pitäisi periaatteessa kuulua enemmän oikeasta suunnasta kuin jos centeri olisi tv:n alapuolella.

    Kerro tarkemmin miten Audyssey korjaus ei toimi, mikä siinä on pielessä?

    Minkä äänimateriaalin kanssa käytät niitä surroundmodeja?
    Niitähän ei käytetä jos materiaalissa on oikeaa monikanavaääntä, dolby digital 5.1, dts 5.1, hd-äänet 5-7.1 (dolby true-hd, dts-hd, pcm).
    Keinotekoiset surroundtilat (dolby pro-logic, dts neo) on tarkoitettu stereoäänelle ja nehän on pelkkää simuloitua surroundia eikä tietenkään ole yhtä hyvää kuin aito monikanavaääni.
     
    Viimeksi muokattu: 28.10.2012
  14. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3
    Kyllä tuo Audyssey taitaa toimia niinkuin pitääkin.. Käytän noita surround modeja telkun normikanavia katsellessa kuten mtv3, nelonen jim jne. joissa tulee tuo ääni ns. stereona.
    Jotta saa surroundin kuulumaan on pakko käyttää noilla normi kanavilla noita surround modeja kuten DTS Cinema tai Dolby Cinemaa jne.
    Mutta esim. YleHD kanavaa katsella täytyy myös käyttää surround modea koska vahvistin ei auto asetuksella tunnista ylehd:n lähettämää Dolby Digitalia ja muuta sitä autom. ns. surroundiksi. Eikös vahvistimen pitäisi tunnistaa AUTO asetuksella noi kanavien lähettämät surround äänet ja touhuta sen mukaan.. Nyt joutuu esim. telkun kanavia katellessa käyttämään pakosta noita vahvistimen omia surround modeja jotta monikanava toimii.

    Katselen myös paljon leffoja, kylläkin ulkoiselta kovalevyltä esim. MKV (matroska), AVI, MP4, DIVX ja Xvid. Tunnistaako vahvistin noiden videoformaattien sisäiset monikanavaäänet jos sellaiset löytyy? Olen näissäkin käyttänyt itse valitsemaani surround modea esim. dolby pl2 cinemaa ja DTS NEO:6 Cinemaa.

    Jos vahvistimesta kytkee näitä surround modeja päälle niin heittääkö se pois Audyssey korjauksen

    Vahvistimena siis Marantz SR6006
     
  15. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 166
    Saadut tykkäykset:
    72
    Yle Hd:lla ei ole joka ohjelmassa 5.1 ääniä.

    http://yle.fi/tekniikka/?ID=265&group=265
    "Ääni on Dolby Digital 2.0 stereo tai monikanava- eli tilaääni (5.1), kun sellainen on tarjolla."

    Miksi haluat käyttää niitä simuloituja äänitiloja tv:n stereoäänelle?
    Kannattaisi kuunnella stereoäänet stereona(tai no subin kanssa eli 2.1) kuten ne on tarkoitettukin ja laitat vain volumea enemmän niin koko huone täyttyy äänestä.

    Musiikin kanssa sama homma eli kannattaa kuunnella ne 2.1 subin kanssa (ellei levy ole 5.1 miksattu musa-cd/dvd). Se multi-ch stereo(stereoääntä kaikista kaiuttimista) soveltuu paremmin käytettäväksi johonkin juhliin jos kämppä on täynnä porukkaa ja ääntä pitää saada tasaisesti kuuluviin joka paikkaan.
     
    Viimeksi muokattu: 29.10.2012
  16. Energy83

    Energy83 Jäsen

    Liittynyt:
    18.07.2010
    Viestejä:
    90
    Saadut tykkäykset:
    3

    Miksi haluat käyttää niitä simuloituja äänitiloja tv:n stereoäänelle? Vastaan tähän että mielestäni Surroundmode kuulostaa jotenkin paremmalta kun kaikista kaiuttimista kuuluu eli ns. surround on käytössä, kuuntelupaikka täyttyy jotenkin paremmin äänistä. Tällä hetkellä ei ole aktiivisubia vielä joten Stereona toimii silloin vain 2.0 setti tai sitten Multi ch Stereo

    Eli siis onko niin että paras vaihtoehto olisi kuunnella SD kanavat normi stereona 2.0/2.1, musat tietenkin kuunnellaan 2.0/2.1 stereona tai Multi Ch Stereona,
    HD kanavilta pitäis vahvistin osaa duunata autom. Surround äänen jos sellainen löytyy, Leffat dvd/Bluray:ltä levyn sisältämällä Surroundilla,
    Usbilta/kovolta katottavat matroskat avit ja mp4set joko itse valitsemalla surroundilla tai raidan sisältämällä äänellä

    Nämä tietenkin maku asioita et miten porukka mahtaa kuunnella, pitäis kokeilla tota 2.0 stereona kuunnella vaan noita SD kanavia et miltä ne mahtaa kuulostaa, jotenkin sitä vaan kaipaa sitä surroundia, oli se sitten simuloitu tai ei