Kova laki / Law & Order (1990-)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Wolle, Mar 9, 2003.

  1. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    3,765
    Likes Received:
    260
    Juu kyllä Mike Logan on hiukan realistisempi hahmo kuin Goren, vaikkakin tuo hänen hiukan teennäinen väkivallla uhkailunsa ja vanhojen "urotekojen" kaivelu hivenen häiritseekin. Jos ko. jäärä olisi koko ajan toiminut maineensa mukaisella tavalla Staten Islandilla biljardiköitä katkoen, niin tokkopa häntä olisi siiretty takaisin Manhattanille. Tai sitten päällikkönä oleva Deakins ei pelaa täydellä pakalla...

    Koska SVU on aika lailla yhden asian liike eikä originaalisarjaa ole kuin yksi kausi näyttämättä täällä päin, niin taitaa olla niin että tämä Chris Nothin tähdittämä versio on paras mitä on enää tarjolla...
     
  2. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Kova laki: Lontoo -sarja jatkuu tänään TV1:llä klo 22.10. Ikävä kyllä seuraavien jaksojen alkamisajat ovat aina erit. Vaikeaa tehdä viikottainen tallennus. Yle nyt muutenkin siirtelee Kovaa lakia, jos tulee taitoluistelua tai muuta kivaa.
     
    Last edited: Dec 11, 2011
  3. pstk

    pstk Guest Guest

    Joined:
    Aug 22, 2005
    Messages:
    97
    Likes Received:
    0
    Alkuperäisen Kovan lain viimeinen 20. tuotantokausi alkoi viime perjantaina TV2:ssa klo 22:05. Ainakin multa tuo meni ohi, en ole nähnyt mainoksia/ennakkoa Ylen kanavilla. Ilmeisesti jaksoja ei myöskään uusita. :(
     
  4. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Eikös sieltä tullut lumilautailua tuohon aikaan?
     
  5. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,061
    Likes Received:
    26
    Eikä sarjaa Areenastakaan löydy. Kiitokset kuitenkin ilmoituksesta, eivätpä loput jaksot mene sitten sivu suun.
     
  6. Jarzki

    Jarzki Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 12, 2007
    Messages:
    809
    Likes Received:
    1
    Ei ole mennyt jaksoja ohi. Ensi perjantaina tullee 20. kauden ensimmäinen jakso yllä mainittuun aikaan.
    Tais tosiaan olla viime perjantaina lumilautaulua tai jotain tuohon aikaa. Mene ja tiedä...
     
  7. Sipowicz

    Sipowicz Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2004
    Messages:
    204
    Likes Received:
    0
    Olisi mennyt kyllä kauden aloitus ohi ilman tätä ketjua. Hyvä kun nostettiin esille. :thumbsup:
     
  8. Poistettu tili 10873

    Poistettu tili 10873 Guest Guest

    Tulipa taas herkkua mahan täydeltä.
     
  9. Sipowicz

    Sipowicz Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2004
    Messages:
    204
    Likes Received:
    0
    Oli mielenkiintoinen jakso taas. Aborttilääkäristä tehtiin sellainen hirviö, kun abortin vastustajat niitä pitävätkin. Aika moraalista pohdintaa herättävä jakso.
     
  10. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Joined:
    Jul 18, 2001
    Messages:
    2,607
    Likes Received:
    0
    ^Aihe on Amerikassa erittäin herkkä ja tunteita nostattava. Ilmeisesti tämän takia jaksoon oli laitettu normaalia enemmän moraalista pohdintaa. Mielestäni jopa teennäisyyteen asti. Moraalikysymysten esiin nostamiseksi jätettiin huomioimatta puolustuksen ilmeiset heikkoudet.

    Ensinnäkin syntymättömän lapsen hengen pelastimisen voi tehdä monella eri tavalla. Syytetty oli kuitenkin valinnut kaikista äärimmäisimmän vaihtoehdon ennen kuin oli edes yrittänyt muuta.

    Toiseksi Amerikan kokoisessa maassa ei yhden aborttilääkärin tappaminen takaa abortin peruuntumista, joten teko olisi luultavasti ollut tehoton. Tällöin todellisena tavoitteena on luultavimmin ollut lääkärin murhaaminen kuin lapsen pelastaminen.
    Molemmista näkökulmista teko olisi ollut selvä ilman moraalisia pohdiskelujakin. Nyt valamiehistön päätös tuli hiukan yllättäen ja ilman selityksiä.
     
  11. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Oct 22, 2002
    Messages:
    6,311
    Likes Received:
    19
    No ei ole eka kerta jolloin jenkkimoralismi kukoistaa sarjassa. Nimenomaan moralismi eikä moraali.
     
  12. lp_rqvist

    lp_rqvist Aktiivinen käyttäjä Tukijoukot

    Joined:
    Sep 25, 2003
    Messages:
    89
    Likes Received:
    0
    Tämän tyyppiset jaksot ovat Kovan lain heikoimpia. Yritetään olla poliittisesti korrekti ettei vaan kukaan suuttuisi.
     
  13. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,299
    Likes Received:
    1,443
    Mitäs nämä Kova Laki Lontoo jaksot lauantai öinä. Onko ne uusintoja? Ylipäätänsä kaikki tieto tällä hetkellä töllöstä tulevista tai tulevaisuudessa alkavista Kova Laki-sarjoista olisi tervetullutta. Pikkaisen on vittumaiset kaikki sivut joilta jotain yrittää löytää. Kuinka vaikeeta olisi sellaiset perustiedot kuin,
    -mikä tuotantokausi
    -monesko jakso
    -monta tehty kaudella
    -onko uusinta
    Esim joku numerosarja rimpsu, jota KAIKKI alkaisivat käyttää.
     
  14. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Lontoo-jaksot ovat uusintoja. Uusia jaksoja alkuperäisestä sarjasta esitetään perjantaisin, jos ei tule taitoluistelua tai muuta tarpeellisempaa. Tänään tulee YLE HD:ltä ja TV2:lta viimeisen eli 20. kauden jakso numero 8 (Doped). YLE kyllä voisi kohdella tätä Kova laki -kokonaisuutta paljon paremmin.
     
    Last edited: May 11, 2012
  15. Sipowicz

    Sipowicz Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2004
    Messages:
    204
    Likes Received:
    0
    Nyt kun Kova laki vetelee viimeistä kauttaan, niin ihme kyllä edes EM-futis ei häiritse sarjan esitystä.

    Viikko sitten vanhan Kova laki fanin mieltä lämmitti Emil Skodan paluu sarjaan vuosien tauon jälkeen. Ei ole ihan ainoa kerta, kun Kylmästä ringistä tuttu näyttelijä nähdään myös Kovassa laissa. :D
     
  16. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Eilen ei jalkapallo häirinnyt. Tarpeettoman junaohjelman takia Kova laki ei tullut HD-kanavalta. Itse asiassa olisi ollut parempi, jos HD-kanavalta olisi tullut jalkapalloa. Jalkapallon katsominen SD-lähetyksenä oli tuskaa.
    Kovan lain alkuaika oli aikaisempi kuin ennen on ollut. Mukava yllätys niille, joilla sarja on digiboksin viikkotallennuksessa (valitettavasti kaikilla ei ole mahdollista käyttäää hakusanatallennusta).
     
    Last edited: Jun 24, 2012
  17. Sipowicz

    Sipowicz Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2004
    Messages:
    204
    Likes Received:
    0
    Nyt se on sitten ensi perjantaina aikakauden loppu. Kova laki alkuperäissarjan viimeinen uusi jakso kakkosella. Sarja aloitti kakkosen ohjelmistossa vuonna 1991. :weep:

    Itse en kyllä ymmärrä NBC:n logiikkaa miksi sarja lopetettiin. Ehkä sarja oli liian fiksu nykyajan amerikkalaisille.
     
  18. VastActiv

    VastActiv Guest Guest

    Joined:
    Jun 22, 2004
    Messages:
    388
    Likes Received:
    0
    Eipä tuota ymmärrä varmaan kukaan muukaan. Cutter & Rubirosa oli mielestäni loppuvaiheessa ehkä jopa koko sarjakaanonin paras kaksikko ja mielelläni olisin katsonut sarjaa pitempään. Mutta kai se oli tärkeämpää sitten "uudistua" ja investoida rahat Law & Order: LA:n kaltaisiin turhakkeisiin.
     
  19. Poistettu tili 10873

    Poistettu tili 10873 Guest Guest

    Vai on se nyt loppu, kauan sitä kestikin, kiitos vaan kovasti. Tämä perussarja on ollut ainoa joka on koko ajan miellyttänyt ja miehityskin on ollut melkein koko ajan hyvä, poikkeuksena muistuu hakematta mieleen ainoastaan se yksi naispoliisi. Lupo ja Bernard on ollut myös ihan kelpo pari.

    Viikon päästä alkaa teräväpiirtona Erikoisyksikön kahdeksas kausi. Kuvan miehitystä katsoessa ei oikein innosta ja kun muutenkin sarjojen aihe on nykyään enimmäkseen naisiin ja tyttöihin kohdistuneet raiskaukset, ei miehenä kauheasti tee mieli katsella.
     
    Last edited by a moderator: Sep 15, 2012
  20. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Olihan tuon tultava tiensä päähän. Aivan liian kuivakas sarja toistuvaan katseluun. Sitäpaitsi missä vampyyrit, zombiet tai edes retardisti individualistiset sarjamurhaajat?