Dexter (SkyShowtime, 2006–2013)

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av big j, 26 Nov 2006.

  1. monkeyalert

    monkeyalert Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Jan 2005
    Innlegg:
    436
    Liker mottatt:
    1
    Hyvä kausi käynnissä, ehkä jopa 4. kautta parempi, ei tietty ensimmäisen tasolle ihan yllä. Melkein toivoisi, että
    finaalissa tapahtuisi jotain mullistavaa sarjan perusteiden suhteen, esim. Dexter puuhat paljastuisi jollekkin (Debra:lle?).
    En kuitenkaan usko tuotannon uskaltavan tälläista riskiä ottaa, joten reset taitaa taas odottaa kunhan Travis saadaan paloiteltua.
    Sivujuonista mielenkiintoinen on nähdä kuinka Cpt. Matthews:n ja sen tietokonenörtin juonipolut käsitellään. Voisiko jälkimmäisestä
    olla jopa seuraavan kauden pahikseksi?
     
  2. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Reg.:
    3 Apr 2002
    Innlegg:
    4.289
    Liker mottatt:
    0
    Ehkäpä todellisena ultimate-yllätyksenä Dexteri paljastuu itsekin mielikuvitusolennoksi, minkä tarkkaavaisimmat internet-analisaattorit olivatkin kuulemma huomanneet jo kolme kautta sitten.
    Dexterin veli fileroi ensin Batistan ja Quinnin korruption takia, mikä kuitenkin osoittautuu kymmenen jakson jälkeen uneksi.
    Tästä Dex masentuu ja yrittää itsefilerointia koska kokee olevansa paha mies, mutta ei kuolekaan koska on mielikuvitus-Morgan. Dexteri kokee käänteisregressio-progression ja fileroi leikisti Batistan ja Quinnin toiseen kertaan mitä ei tietenkään koskaan tapahtunut koska kapteeni Mathews on Dexterin oikea real-father -isä joka puuttuu asiaan viime hetkellä.
    Kauden puolivälissä Dexter-kommuunissa kohahtaa oikein kunnolla kun Debra paljastuu shemaleksi, Dexterin todelliseksi velipuoli true-brotheriksi. Tämän kuultuaan Quin herää valekuolleista ja nirhaa itsensä vesurilla oikeasti.

    Seuraavalla kaudella Dexteri muuttaa Kanadaan CSI-Toronton -splatteri analisaattoriksi ja saaga alkaa alusta. Harrison on kasvanut vuodessa aikuiseksi ja aloittaa Dexterin oppipoikana työelämävalmennus-oppisopimuksella sarjamurhaajan työharjoittelun intiaanireservaatissa.



    P.S. Tältä paskalta voisi ihan oikeasti vetää jo töpselin seinästä.
     
  3. Sabbe

    Sabbe Guest Guest

    Reg.:
    14 Jul 2003
    Innlegg:
    736
    Liker mottatt:
    0
    Mun mielestä tämä kausi on nyt loppujen lopuksi osoittautunut todella hyväksi. Alkupuolella vaikutti siltä, että sarja on huonontunut, mutta ei. Pari edellistä jaksoa ovat olleet todella hyviä. Odotan sarjan lopetusta mielenkiinnolla ja toivon, että ihan täydellistä resettiä ei tulisi. Resetointi ärsytti viime kaudella jo pirusti, toinen samanlainen niin perkele...
     
  4. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Reg.:
    11 Nov 2007
    Innlegg:
    5.595
    Liker mottatt:
    1
    Pakkohan tuon hahmon on huonoa mielikuvitusta olla, itsehän keksin tämän jo ekan kauden alkumetreillä.
     
  5. Lehtopöllö

    Lehtopöllö Guest Guest

    Reg.:
    12 Des 2011
    Innlegg:
    8
    Liker mottatt:
    0
    "Oh God" :thumbsup:
     
  6. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Okt 2003
    Innlegg:
    5.795
    Liker mottatt:
    328
    Olipa lopetus. Vetästy oikein kunnon hängi seuraavaan kauteen. Varmaan koitetaan vääntää Dexin ja Depin yhteinen ymmärrys tai jotain seuraavaan kauteen.
     
  7. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    No nyt oli juuri sellainen lopetus jota toivoikin kaudelle :thumbsup:.

    Ei menty sitä tuttua ja turvallista resettinappulareittiä. Finaali jätti hyvän maun suuhun ja kyllähän tämä kausi kokonaisuutena oli yksi Dexterin parhaita.
     
  8. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    16 Jul 2006
    Innlegg:
    2.881
    Liker mottatt:
    465
    Hyvä veto loppuun! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

    Olis voitu vetää tosiaan pöntöstä alas helposti tyyliin vitoskausi, mutta huh. Nyt jaksaa taas seurata ja odottaa uutta kautta.
     
  9. Backbone

    Backbone Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    23 Mai 2006
    Innlegg:
    369
    Liker mottatt:
    0
    Jees, piristävä finaalijakso! Siitäkin huolimatta olihan tällä kaudella vähän tylsiä hetkiä ja tyhmiä juttuja matkan varrella. Tai sitten se vaan tuntui siltä, kun jaksot katsoi putkeen viikonlopun aikana... No eipä siinä, viihdyttävyydessään Dexter on edelleen ihan omaa luokkaansa.

    J.Carpenter vetää noita kohtauksia välillä mielettömällä tavalla, hieno näyttelijä!

    Parhaiten minuun edelleen iskevät kaudet 1 & 4, siinä vasta loistavat kokonaisuudet. Tämä kausi menee taistelemaan jumbopaikasta vitoskauden kanssa.

    Edit: Tärkeä huomio! Dexter ei ikinä käytä farkkuja. Pakko saada tuollaisia letkeitä housuja jostain...
     
    Sist redigert: 19 Des 2011
  10. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    IMHO Neljännellä tuotantokaudella oli loppupeleissä todella paljon toistoa ja saman jumittamista kauden keskivaiheilla. Finaalijakson käänne jätti kaudesta paremmat mielikuvat kuin mitä se olikaan. Voi olla että tämänkin kauden arvon näkee myöhemmin paremmin asiaa sulateltuaan. Ensimmäinen kausi on yhä ylivoimaisesti paras Dexter-kausi, muut tulevat kaukana perästä.
     
  11. grinxu

    grinxu Guest Guest

    Reg.:
    2 Mar 2007
    Innlegg:
    11
    Liker mottatt:
    0
    No, ykköskausi oli *niin* arvattava, ettei mitään määrää. "Hyvä veli", >< "paha veli" -veriside...kuin välttämättömyys, joka piti saada alta pois. Yhtä tylsä kuin kreikkalaiset jumaltarustot kouluaikoina esitettyinä. Arkkityypit aseteltiin paikalleen ja se siitä, hohhoijaa... Kakkoskausi on toistaiseksi ylittämätön - alkoi varsinainen stoori, monine käänteineen ja mukana mielenkiintoisesti seko, ripustautuva britti-bitch Lila (Jaime Murray). Nyt sitten ensimmäinen kunnon käänne, jota todella tarvittiin. Alkoi käydä tappavan tylsäksi täsmälleen saman kaavan toisto kaudesta kauteen - ydintä pitää välillä vähän myös sorkkia...
     
  12. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Quoted for truth. Eka kausi oli 5/5, muut korkeintaan 3.5


    Tuo loppu muuten oli aivan vitun typerästi rakennettu. Dexter lahtaa kaveria paikassa jossa Deb tiesi Dexterin olevan juuri siihen kellonaikaan ja Dexter tiesi sen. Keksin muitakin tapoja miten tuo olisi voinut paljastua mutta mielestäni tuo oli todella tökerösti tehty ja katsojan älyä aliarvioiva kohtaus (yksi monista typeristä ja tarpeettomista riskeistä mitä Dexter jälleen kerran otti kauden aikana)
     
    Sist redigert: 20 Des 2011
  13. Clef

    Clef Vakiokasvo

    Reg.:
    9 Jul 2005
    Innlegg:
    614
    Liker mottatt:
    0
    Tämä on minun mielestäni vaivannut sarjaa jo pitkään, eli käsikirjoittajat tarkoituksella kirjoittavat typeriä solmuja, millä saadaan aikaan teennäistä jännitystä. Pahimmillaan tulee sitten vitoskauden lopun kaltaisia, aivan idioottimaisia "kuinka tyhminä katsojia oikein pidetään" -osaston mahalaskuja. Kun katsoo sarjan jaksojen käsikirjoittajien listaa, siellä on aika paljon vaihtelua tv-veteraaneista tuoreempaan kastiin, ehkä laadunvaihtelu johtuu siitä. Mutta kun toisaalta kun tuntuu, että ongelmat ovat usein vaivanneet koko kautta, eivät pelkästään yksittäisiä jaksoja...

    En tiedä, onko amerikkalainen Showtime-kanavan perusasiakas sitten niin yksinkertainen, että tuollainen uppoaa.

    Pidin muuten itselleni tehdyn lupauksen, enkä katsonut tätä nykyistä/viimeistä kautta enää :thumbsup:
     
  14. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Reg.:
    4 Feb 2002
    Innlegg:
    3.445
    Liker mottatt:
    150
    Et semmonen. Kauden loppupuoli lässähti kyllä aika pahasti, mutta oli tässä kaudessa niitä hyviäkin hetkiä, joten kausivertailussa päästäneen jonnekin sinne keskivaiheille. Käsikirjoittajien ties missä aivokaasuissa pläjäyttämä velirakkautta sillä silmällä -kuvio oli kyllä ehdottomasti sitä tämän kauden kamalinta paskaa ja saapa tosiaan nähdä, että mitäköhän nerokasta ne tuostakin vielä kehittelevät. Kauden huippukohtana pitäisin ehkäpä sitä oikeasti yllättämään päässyttä Rudyn ilmaantumista, mutta tokihan sitten sekin meininki kyettiin jollain tapaa antikliimaksoimaan. Käsikirjoittamisen taso tuntuu heittelehtivän holtittomasti. MCH:n tekeminen pysyy sentään kaudesta toiseen hyvällä mallilla.
     
  15. nissu

    nissu Guest Guest

    Reg.:
    2 Apr 2006
    Innlegg:
    47
    Liker mottatt:
    0
    Kyllähän Dexter tästäkin selviää:

    Kutoskauden päättäneestä cliffhangerista jatketaan siten, että Deb pyörtyy järkytyksestä, Dexter pistää ehkä vielä piikin jotta ei heti herääkään, siivoaa jäljet ja herätessään Deb luulee kuvitelleensa kaiken. Eikö Deb saanut jonkun ahdistuskohtauksen ennenkin siellä hylätyssä kirkossa?

    Ehkä pieni epäilys Debille kuitenkin jää takaraivoon, jota sitten psykologin kanssa setvitään ensi kausi.
     
  16. monkeyalert

    monkeyalert Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Jan 2005
    Innlegg:
    436
    Liker mottatt:
    1
    Heh, toive toteutui.. Ihme kyllä reset:iä ei painettu.


    Valitettavan todennäköinen skenaario..

    Se ykköskaudelta peräisin oleva käsihän jäi paketissaan myös Dexterin asuntoon. Kukahan sen mahtaa löytää. Jännä nähdä sen
    tietokonenörtin kohtalo myös jatkossa.

    Kokonaisuudessaan viihdyttävä kausi oli, olkootpa threadissa trollaajat mitä mieltä tahansa.
     
  17. jleinonen

    jleinonen Vakiokasvo

    Reg.:
    9 Aug 2001
    Innlegg:
    623
    Liker mottatt:
    1
    6. Kauden alku oli ihan OK, mutta sitten puolivälin jälkeen lässähti useammaksi jaksoksi. Eikä finaalin tökerösti tehty "yllätys" kautta päässyt pelastamaan. Alkaakohan tähän jo kyllästyä, kannattaisi varmaan tämäkin sarja päätellä ensi kauteen.
     
  18. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Reg.:
    3 Apr 2002
    Innlegg:
    4.289
    Liker mottatt:
    0
    Kauden loppuyllätys oli hyvin linjassa sarjan nykymenon kanssa: tampio heiluu puukon kanssa. Vielä apinampi lopetuksesta olisi saatu kun sarja-Morgan olisi pistänyt rituaalinsa pystyyn Miami Metron aulaan virka-aikana.
     
  19. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    No sarjan aiemmat merkit huomioiden ei Metron porukka edes olisi huomannut Dexterin puuhia...
     
  20. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Reg.:
    11 Nov 2007
    Innlegg:
    5.595
    Liker mottatt:
    1
    Eikä dvdplazan faniporukka sarjan tökeryyttä vaikka Dexter itse sen suomeksi ilmoittaisi. :D