Nokian tulevaisuus

En tråd i 'Päivän peili' startet av tootsi, 11 Feb 2011.

  1. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Reg.:
    23 Mar 2002
    Innlegg:
    3.907
    Liker mottatt:
    1
    Emt, mutta minusta tuo Windows 8 teema on karsea. Samoin Xboxin uusi dash, samaa sekavaa win8 teemaa ja noi laatikot on vaan törkeät. Nykyinen symbbarikin on näyttävämpi, niin ei ihme, ettei kukaan osta.
     
  2. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.607
    Liker mottatt:
    1.538
    Veli tilasi Lumia 800:n Saksasta ja oli ihan tyytyväinen. Kokemusta on useista eri matkapuhelinmalleista, joten kyseessä ei ole mikään Nokia-fani. Ja syy tuon luurin ostamiseen oli aika erikoinen ja oikeastaan kokeilu.
    Kuulemma ainakin huomattavasti nopeammin ja sulavammin toimii kuin Galaxy S. Kunhan hän enemmän ehtii testaamaan niin voin kertoa lisää kokemuksia.
     
  3. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    WP:m käyttöliittymä on grafiikkakiihdytetty, eli liittymä tuntuu yhtä sujuvalta kuin iOS. Androidia tehdään niin monenkirjavalle laitealustalle, että käyttöliittymä ei ymmärtääkseni ole grafiikkapiirillä toteutettu. WP toimii vain tietyllä Qualcommin piirisarjalla ja grafiikkapiirillä. Näin olen tilanteen tulkinnut, jos joku tietää paremmin niin korjatkoon. WP:n arkikäytössä alkaa nopeasti nyppimään rajoittuneisuus ja tietyt oudot toteutukset, mm. näyttötilan tehoton käyttö. Seuraavat 200 päivää tulevat näyttämään, miten Nokian ja WP:n kanssa käydään. Lumia-sarjan puheimet ovat lupaavia, mutta riittäkö se nykyisessä kilpailutilanteessa. Tuskin.

    Lisäys: Pahimmat pelot alkavat realisoitua.
    http://www.itviikko.fi/uutiset/2011/12/16/nokia-lumia-ei-sytyta-ostajaa/201119218/7

    Lisäys2: Englannissa Lumian markkinaosuus joulumyynnistä 0,17%
    http://www.iltalehti.fi/digi/2011122715003332_du.shtml
     
    Sist redigert: 27 Des 2011
  4. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
  5. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Sep 2001
    Innlegg:
    5.794
    Liker mottatt:
    14
  6. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Alaskirjaukset = yhtiön tiettyjen osien tasearvoa hilataan myyntikuntoon.. Ennustus: Nokia tulee myymään älypuhelindivisioonan ja Navteqin Mikkisoftalle tämän vuoden aikana. Yhtiön tase ei kestä sitä kassavirtavajetta, mikä WP-strategiasta aiheutuu.. Jäljelle Yhtiöön jää peruspuhelimet ja poor-mans-smartphone-divisioona (legacy OS-supportti ja mahdolliset next-gen-spinoffit).
     
  7. viitas

    viitas Guest Guest

    Reg.:
    24 Des 2005
    Innlegg:
    459
    Liker mottatt:
    1
    Jos minä oikein osasin lukea tulosta, niin kassahan kasvoi vajaat puoli miljardia. Taseesta oli tehty arvonalennuskirjaus Location & Commercen kohdalla 1,1 miljardia jo muita alaskirjauksia (siis poistoja) joilla ei ole vaikutusta kassavirtaan. Sillä muutetaan Navteq-hankinnan tasearvoa alaspäin. Joko sen hankintahinta on ollut arvoa korkeampi tai sitten on jokin syy manipuloida tasearvoa alaspäin.
     
  8. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Q4 operatiivinen toiminta on plussalla peruspuhelimien ja NSN:n osalta. NSN:n näkymät ovat negatiiviset. Älypuhelimet tuottivat tappiota 191 miljoonaa (7.1% liikevaihdosta). Ilman Microsoftin "alustatukea" tappio olisi ollut 200 miljoonaa suurempi. Miten paljon älypuhelimissa on käytetty "luovaa" kirjanpitoa ja jätetty arvonalennuksia tulevilla kvartaaleille, jää nähtäväksi. Alypuhelimien noin puolen miljardin tappio ei välttämättä ole kaivon pohja. Marginaali Lumia-mallistossa on totuttua ohuempi ja menekki on täysin arvailujen varassa.
     
  9. Pikarna

    Pikarna Guest Guest

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    85
    Liker mottatt:
    2
    Hyvältä näyttää Nokian tulevaisuus ainakin Salossa :)
     
  10. JPH

    JPH Guest Guest

    Reg.:
    2 Feb 2003
    Innlegg:
    2.907
    Liker mottatt:
    4
    Hienoa, että n. tuhannen jo muutenkin alipalkatun linjastotyöntekijän tuleva työttömyys huvittaa sinua.
     
  11. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    5 Apr 2007
    Innlegg:
    5.008
    Liker mottatt:
    137
    Kumma juttu. Jos ne kerran ovat siellä niin alipalkattuja, niin eihän olisi mitään järkeä siirtää tuotantoa muualle säästöjen perässä. Paljonko tuotantolinjalla työskentelystä sitten pitäisi maksaa mielestäsi? Ei ole mitenkään realistista eikä perusteltua vaatia kaikille tuotantoportaan työntekijöille 25e minimituntipalkkaa. Ei sellainen vain ole mahdollista nykyisessä kilpaillussa maailmassa. Nokian puhelimet voidaan tehdä halvemmalla muualla, possut ja viljat voidaan kasvattaa halvemmalla muualla, einekset kokata halvemmalla muualla ja raksamiehet sekä taloelementit tuoda halvemmalla muualta, mikäli suomessa aletaan nostella palkkoja aivan miten sattuu.

    Alimmat tes-palkat suomessa alkavat tuolta 8 euron tietämistä, mikä on ilmeisimmin katsottu sopimuksia tehdessä riittäväksi. Jos ei tunnu riittävän, niin sitten voi vaikka täytellä lottokuponkia lisäksi tai yrittää kouluttautua ylempiin tehtäviin. Nokialla käsittääkseni on maksettu yli tes mukaisen minipalkan, eli he ovat olleet tähän asti useita muita tuotannon työntekijöistä onnellisemmassa asemassa.
     
  12. JPH

    JPH Guest Guest

    Reg.:
    2 Feb 2003
    Innlegg:
    2.907
    Liker mottatt:
    4
    Juu, se alipalkkaus olikin koko kirjoituksen pointti... Itseäni kummastuttaa ilakointi sen vuoksi, että työpaikkoja häviää Suomesta. No, eipä tuossa ole mitään uutta - suomalaiset ovat innoissaan kuin muilla suomalaisilla menee huonosti oli kyseessä sitten tavan duunari tai urheilija.

    Ja mitä tulee palkkoihin, niin ei niin kalliissa maassa kuin Suomi voisi edes tulla toimeen Kiinan palkoilla. Esim. iPhonea kasaava Foxconn nosti työntekijöidensä palkkaa 70%:lla sen jälkeen kun tehtaalla oli tapahtunut useita itsemurhia. Palkka korotuksen jälkeen on 290 dollaria kuussa eli vähemmän kuin suomalaisen opiskelijan opintotuki.
     
  13. tootsi

    tootsi Runkku Tukijoukot

    Reg.:
    9 Nov 2005
    Innlegg:
    3.203
    Liker mottatt:
    47
    Ei noita eri maiden palkkoja voi verrata keskenään. Ja olisiko parempi ettei kiinalaisilla olisi ollenkaan töitä kuin että tienaisi edes hieman?
     
  14. JPH

    JPH Guest Guest

    Reg.:
    2 Feb 2003
    Innlegg:
    2.907
    Liker mottatt:
    4
    Jaa. Eiköhän nuo firmoissa päätöksiä tekevät juurikin vertaile tuotantokustannuksia kun tuotannon siirtämistä harkitaan. Pointti oli se, että vaikka suomalainen duunari suostuisi miten hurjaan palkanalennukseen tahansa, aina löytyy maa, jossa homman voi hoitaa vielä halvemmalla.
    Just noinhan minä sanoin - ja vaikka kaikki Suomen työpaikat siirrettäisiin Kiinaan, olisi sen vaikutus Kiinan työllisyystilanteeseen minimaalinen, siellä kun on 550 miljoonaa työläistä. Mutta kun kerran on alkuun päästy, niin miksei mentäisi aivan loppuun asti - lapset takaisin kaivoksiin niin saadan kapitalismi kunnolla pyörimään. Kakarat mahtuu pienempiin tunneleihin, joten louhintakustannuksissa säästetään ja sortuman tullen vievät vähemmän happea jolloin pelastustoimet voidaan hoitaa vähemmän kalliilla kalustolla.
     
  15. Pikarna

    Pikarna Guest Guest

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    85
    Liker mottatt:
    2
    Tarkoitin tuon vain kyynisen sarkastiseksi ilmaisuksi Nokian "moraalista" nykyään. En todellakaan ilakoi työläisten kustannuksella, nyt saavat kärsiä perheen perustamisista ja asuntolainojen ottamisista oikein kunnolla ja itsemurhia/juoppoutta on luultavasti tiedossa. Suoraan sanottuna minua vituttaa maailmanlaajuinen pörssitalous.

    Näin se nykyinen pörssitalous vain toimii, kylmän loogisesti voiton maksimoimiseksi (näillä perusteilla koko puljun alkukoti kannattaa hävittää hiljalleen, jos siellä on liian kalliit palkat). Serkun mies on irtisanottu Oulun Nokialta jo vuosia sitten ns. tuotannon tehostamisen takia. Jos on pörssiin kuuluvan yhtiön palkkalistoilla, kannattaa aina varautua irtisanomisiin ja välttää lainan ottoa.
     
  16. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    19 Jan 2005
    Innlegg:
    11.956
    Liker mottatt:
    957
    Maailmanlaajuinen pörssikvartaalitalous ei ole se pääongelma vaan pelisäännöt. Jos yritys "ulkoistaa" riskejään työntekijöilleen niin tästä pitäisi maksaa korvaus näille työntekijöille. Toinen asia on halpatuotantomaiden palkkatason nosto, jolloin siellä elintaso kohenee samalla kun tuotannon siirto sinne vähenee. Globaaliin talouteen tarvitaan inhimillinen reformi.
     
  17. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    808
    Liker mottatt:
    0
    ne pelisäännöt sanelee ihmisten ahneus joten en näe nykyiseen tilanteeseen muutosta... koskaan.
     
  18. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Sist redigert: 9 Mar 2012
  19. tomppa1

    tomppa1 Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Tablettia pukkaa Q3:lla.
    http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201203128449
    Tuleeko tabletista menneisyyden uusinta; jäämme odottamaan lisätietoja. Hyvin on muistissa Nokia Booklet, jonka sloganiksi muotoutui too-little-too-late-too-expensive. Samoin tabletin käyttöjärjestelmä on mielenkiintoista saada tietää; todennäköinen veikkaus on Windows 8, mutta muutkin optiot (Meego-evoluutio?) lienevät vielä mahdollisia. Android lienee poissuljettu vaihtoehto?
     
  20. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    28 Jul 2004
    Innlegg:
    2.412
    Liker mottatt:
    326
    Eiköhän sieltä tule Win8 läpyskä ARM-prossulla.