Denon AVR-1912

الموضوع في 'Vahvistimet' بواسطة Axa, بتاريخ ‏4 يوليو 2011.

  1. lanchez

    lanchez Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يناير 2009
    المشاركات:
    202
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei saa ellet osta ulkoista digiboksia. Eikä muuten saa millään muullakaan vahvistimella.
     
  2. lanchez

    lanchez Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يناير 2009
    المشاركات:
    202
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  3. jehu80

    jehu80 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    513
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Olisikohan minulle sopivampi vahvistin AVR-1612 vai AVR-1912 (tai jopa AVR-1312), kun käyttöni on seuraavaa:

    1. Musiikki, etenkin Spotify PC:n kautta
    2. Pelaaminen, PS3 (hdmi) ja Xbox 360 (komponentti)
    3. Elokuvat, joko erillisellä bluray-soittimella tai PS3:lla
    4. Digi-tv, mutta boksissa ei ole hdmi, optinen äänilähtö on

    Myös iPhone löytyy, jonka saisi näköjään molempiin kiinni. Kalliimmassa on vain vielä enemmän toimintoja sen suhteen. Internet-radiosta piti kysyä myös. Löytyykö sitä kautta esim. Ylex, Voice, NRJ jne. kanavat, vai onko siellä normaalin radion ulkopuolista tarjontaa ainoastaan?

    Tietokoneelta olisi kiva saada ääni vahvistimeen ilman johtoa, mutta edellyttääkö se molemmissa tapauksissa DA-muunninta? NAD DAC1 näyttäisi olevan 300€ hintaluokassa esimerkiksi, jota en haluaisi välttämättä maksaa...

    AVR-1612 laitteen saisin yksistään hieman yli 400€ hinnalla paikallisesta liikkeestä ja tietysti 1312 on vielä halvempi.

    AVR-1612
    AVR-1312

    Kaiuttimet on 2x Amphion Helium 2, subbarin olen myynyt pois ja todennäköisesti en osta uutta. Vanha vahvistin on muutoin ok, mutta siihen ei saa mitään kiinni HDMI:n kautta.
     
    آخر تعديل: ‏18 أكتوبر 2011
  4. Savon Juippi

    Savon Juippi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يوليو 2009
    المشاركات:
    163
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mikähän on kun AVR-1912 vahvistin kyllä ymmärtää dts-HD.n ( valo syttyy näyttöön ) mutta kun laittaa pyörimään DOLBY TRUE HD filmin niin eipä näytössä pala valoa.Pyörittimenä on PS3.
    Lienekkö jokin " vipu " vika asennossa........:confused:
     
  5. myky

    myky Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏15 مارس 2003
    المشاركات:
    173
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Oletan että käytät vanhaa ja paksua PS3:sta. Laite purkaa itse tuon audio, joten sinun vahvistimessa lukee varmaankin "direct" tai vastaavaa?
    Se tarkoittaa samaa asiaa, eli kuulet parhaillaan true HD ääntä. Nyt vain PS3 hoitaa purkamisen. Uudet PS3:t voivat lähettää äänen purkaamattomana, jolloin vahvistin hoitaa työn ja silloin saisit True HD valon palamaan.

    Jos et käytä vanhaa PS3:sta niin sitten ongelma piilee sen asetuksissa. Lukaise ohjeita näiltä sivuilta.
     
  6. Savon Juippi

    Savon Juippi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يوليو 2009
    المشاركات:
    163
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Joo vanha " paksu " PS3 on kyseessä.Teksti " multi in " palaa näytössä.
     
  7. pullasuti

    pullasuti Uusi jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏7 سبتمبر 2010
    المشاركات:
    7
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Heps.

    Onkos muilla ollut mystisiä ARC-pulmia vahvistimen kanssa? Itselläni piiputtaa nyt joko vahvistin tai töllö. Ostin tuon Denonin vehkeen viime viikonlopun hifistelymessuilta, ja tähän saakka on toiminut ok. Eilen vain katosi kaikki HDMI-CEC sekä ARC -yhteispeli töllön ja vahvistimen väliltä. Vaikka kuinka kytken niihin liittyviä asetuksia pois ja päälle, ei ole eloa enää.

    Koetapa sitten selvitellä tässä, että sekosiko vahvistin vai kenties töllö (Philips 42PFL5405H).
     
    آخر تعديل: ‏28 أكتوبر 2011
  8. MetalJone

    MetalJone Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 سبتمبر 2011
    المشاركات:
    24
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Siis eikö WLANiin pääse Denonilla käsiksi ihan USB-adapterilla http://www.verkkokauppa.com/fi/product/4433/cmrfg/D-Link-DWA-131-Wireless-N-Nano-langaton-USB-adapteri vai tarvitseeko tuollaisen ison möhkäleen?
     
  9. Weekke

    Weekke Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏9 مارس 2006
    المشاركات:
    123
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  10. MetalJone

    MetalJone Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 سبتمبر 2011
    المشاركات:
    24
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    OK. No Onkyossa ilmeisesti sitten on sellainen. Ostin tosiaan viime viikolla Onkyo 609:n ja nyt havahduin että tuo Airplay on ominaisuus, jota olisin tarvinnut, jos siis sen toiminnan ymmärsin oikein. Joutunee ottaa Denonin testiin.
     
  11. Weekke

    Weekke Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏9 مارس 2006
    المشاركات:
    123
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  12. viitanen

    viitanen Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 نوفمبر 2009
    المشاركات:
    3
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  13. Jipiii

    Jipiii Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 نوفمبر 2011
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Olisko kellään neuvoa antaa ongelmaan :)
    Ostin kyseisen laittee denon 1912 ja kerran sain internet radion toimimaan mut sen jälkeen ollut hiljasta
    Sillonkin löyty heti hurumykke kanavia mut nyt tulee vain 2 kansiota joista ei pääse pitemmälle :(
    Kiitoksia etukäteen :)
     
  14. Jipiii

    Jipiii Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 نوفمبر 2011
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ja lisätään tähän jatkoon viel et tää menee jumiin koko laite.... Tai ainakin pari kertaa jo jäänny.
    Töpseli pois ja takas ni saa toimimaa.....
    Alkaa kaipaa vanhaa yamahaa koht takas :)
     
  15. Savon Juippi

    Savon Juippi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يوليو 2009
    المشاركات:
    163
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Resetoi vahvistin.....
    Voisi olla suurempi apu kuin " töpselin " irroittelu.
     
  16. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Verkkokaupan sivulla lukee jotta "Mitat (mm): 435 x 167 x 382".
    Sellainen ongelma vain on, että tasoni korkein hylly on noin 172mm korkea. Mitäs tapahtuu, jos lyön vahvistimen tuohon hyllyyn? Hyllytasoa ei saa siirrettyä tuhoamatta sitä, on mallia tapitettu sivuseinien väliin.
     
  17. Dr. G.

    Dr. G. Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 أغسطس 2003
    المشاركات:
    1,010
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ite jättäisin vähintään noin 5-10 cm ilmarakoa kyllä. Jos katot manuskasta, niin siellä puhutaan vähän isommistakin, mutta tuo 5 mm on kyllä niin vähän, ettei oikein pääse jäähtymään.
     
  18. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,008
    الإعجابات المتلقاة:
    137
    Tiedän suositukset, siksi kysyinkin että kuinka ehdottomia ne ovat. Suuremman välin jättäminen ei todellakaan ole mahdollista, koska se hylly tosiaankin on kiinteää mallia. Taso on alle 1 kk vanha joten en ala sitä heti tuhoamaan. Taso on takaa täysin avoin ja edessä on lasiovet. Mahdollista olisi ehkä asentaa jollain virityksellä vahvistin pilkistämään ulos tason avoimen takareunan takaa, jolloin se pystyisi hengittämään täysin vapaasti edes takareunastansa.

    Joskus näin täällä jollakin käyttäjällä asennettuna jonkin "puhallinlevyn", siis laitteen joka asetettiin esim vahvistimen päälle imemään kuumaa ilmaa laitteesta ja puhaltamaan se ulos levyn takareunasta. Epäilenpä tosin että tuollainen levykin on reippaasti yli 5mm paksu. Verkkokaupan tarjous olisi ollut houkutteleva, mutta mikäli laite on sijoituksen vuoksi välittömässä ylikuumentumis/tuhoutumisvaarassa niin täytyy keksiä jotain muuta.
     
  19. Tonppa1

    Tonppa1 Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2010
    المشاركات:
    131
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Mulla on Denonin päällä ulkomitaltaan 20mm sähköputkea, joka toimii "koolauksena" digiboksille ja PS3:lle. Kaappi on takaa umpinainen lukuunottamatta piuhoille olevaa läpivientiä. Edessä on ovi, joka on auki, tai raollaan pleikkaria käytettäessä. Pleikkari puhisee välillä melkolailla leffoja katsottaessa, mutta vahvistin on pysynyt viileähkönä. Onkyon 609 toimi samassa kolossa lähes grillinä. Yamahan 2065 kävi yhtä viileänä kuin Denoni. Myös CA Azur 540 viihtyi melko hyvin tuossa kaapissa, mutta kaipasin hankalan huoneen vuoksi lisää säätöjä.

    Itse uskalsin laittaa noin pieneen koloon, kun perässä on CA Minx Min10 pikkupurkit, joilta bassot ohjattu tosi ylhäältä subille. Tällöin vahvistimen tarvii tuskin koskaan työntää yli 1W/kanava (hiha-arvio).

    edit: kirotusvire
     
  20. Weekke

    Weekke Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏9 مارس 2006
    المشاركات:
    123
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Denonissa on jäähdytysaukot myös sivuilla (Onkyossa vain päällä) , joten itse uskaltaisin laittaa avonaiseen hyllyyn, vaikka päällä ei juuri tilaa olisikaan.
     
    آخر تعديل: ‏14 نوفمبر 2011