Star Wars BD/UHD master thread

الموضوع في 'Blu-ray & UHD -leffat' بواسطة Leterface, بتاريخ ‏14 أغسطس 2010.

  1. Rooky

    Rooky Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يونيو 2004
    المشاركات:
    3,723
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mitkä Gigantin robotit? :)
     
  2. >>Kaitsu

    >>Kaitsu Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 سبتمبر 2009
    المشاركات:
    65
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tästä mainoksesta varmaan on kyse.
     
  3. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏12 فبراير 2001
    المشاركات:
    4,057
    الإعجابات المتلقاة:
    49
    Kyseisen ohjelmiston omistaville hyvä tietää tämä:
    http://forum.cyberlink.com/forum/posts/list/19254.page

    Ykkösosaa katsellessa kuva tosiaan pikselöityy ilman tarvittavaa korjausta noin kolmen minuutin sykleissä. Sopivasti omistan vieläpä F-Securen Internet Securitynkin, niin saas nähdä auttaako korjaus kakkososassa kuitenkaan satunnaiseen äänen pätkimiseen, jota myös tapahtui ensimmäistä osaa katsellessa.
     
  4. Elson

    Elson Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏18 مارس 2006
    المشاركات:
    156
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Juu, tämä tosiaan tepsi kun pääsin testaamaan. Eli pcm:ää sony bdp-s370 -> marantz sr6004:lle, niin napse ym. ongelmat reilassa. Bittivirrassa on jotain häikkää tässä yhdistelmässä tämän julkaisun kanssa. Tosin, marsun purkaessa MA- raitaa ääni on kyllä hitusen dynaamisempi. No, näin mennään. Ei sitä poksumista kuuntele petokaan.
     
  5. Jasu1

    Jasu1 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 يوليو 2007
    المشاركات:
    124
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei kait sillä pitäisi olla mitään merkitystä missä se puretaan?
     
  6. Maxi

    Maxi HT-hörhö mallia 101 Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏15 ابريل 2002
    المشاركات:
    2,626
    الإعجابات المتلقاة:
    10
    Jos dekooderi toimii oikein niin ei pitäisi olla eroa koska puhutaan häviöttömästi pakatusta materiaalista, poikkeuksena jotkut hieman vanhemmat soittimet jotka osasivat purkaa DTS-MA:sta vain coren. Ei saa myöskään unohtaa, että koetussa äänenlaadussa saattaa tulla eroja jos waffi laulaa "DTS-HD Master Audio" verrattuna "LPCM 48 kHz". Itsekin olen myös joutunut asettamaan soittimen purkamaan ääniraitaa ja hieman on mielikuvassa totuttautumista.
     
  7. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,059
    الإعجابات المتلقاة:
    155
    Eikö tässä tapauksessa voisi olla eroa (olettaen että on hyvät kaiuttimet), siinä että kummassa laitteessa (soittimessa PCM ja Marantzissa DTS MA), on paremmat DA-muuntimet? Äänenvoimakkuuseroissa lienee tosin enemmän eroa jolloin kovempaa soiva ääniformaatti ylensä kuullostaa paremmalta.
     
  8. Elson

    Elson Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏18 مارس 2006
    المشاركات:
    156
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Periaatteessa pitäsi olla sama missä häviöttömän ääniraidan purkaa, mutta...
    Kyllä mielestäni Marantz muuntaa tässä tapauksessa hiukkasen paremmin bitit kuin Sony. Dynamiikasta oli nimenomaan kyse. Äänenvoimakkuuden- tai sievän dts- ma logon harhauttamaksi en enää parinkymmen vuoden harrastuneisuuden jälkeen usko lankeavani :D.
     
  9. WALTER HILL

    WALTER HILL Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    335
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Niille kohtalo tovereille infona ketkä hoksasi tämän ostaa siihen legendaariseen 30€ hintaan ebay kautta infona. että itselle tuli tänään tosiaankin paketti kyseiseltä myyjältä... Varsin soma pieni kuori oli noudettavissa postista ja kuoren sisällä oli mikäs muukaan kuin torkkusuoja silmille :D

    Ettei mene pelkästää ohi aiheen niin tuo suomiboksi vaikuttaa pikaisen testailun perusteella varsin tasokkaalta julkaisulta, vähän tuli jo muutamia kohtia silmäiltyä eri levyistä, mutta pakkohan tuo maratooni on sitten katsella alusta loppuun kun sen joku pv saa aloitettua :thumbsup:
     
  10. oh5hrm

    oh5hrm Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏26 يناير 2009
    المشاركات:
    43
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kuin myös täällä :hitme:
    Ei olut piraatti versiota leffasta..
     
  11. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2011
    المشاركات:
    316
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Onko joku saanut kyhnyt jo takaisin? Omalla Lontoon kielen taidolla tuntuu suht hankalalta tuon PayPallin vakuuttelu roskasta.
     
  12. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,059
    الإعجابات المتلقاة:
    155
    Toivottavasti tuo myyjä joutuu oikeuteen. :(
     
  13. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏19 مارس 2002
    المشاركات:
    3,766
    الإعجابات المتلقاة:
    260
    Melkoisen OT:

    Mitäköhän "järkeä" tuossa oikein on? Jos kerran tarkoitus on huijata ihmisiä, niin miksi tuhlata rahaa täysin väärien hyödykkeiden lähettämiseen?

    Kaksi kertaa olen joutunut jonkin asteisiin vaikeuksiin eBay -kauppojen yhteydessä kun artikkelit eivät ole saapuneet, toisella kertaa luottokunta hyvitti rahani kun kyseessä oli ilmeisen selkeä petos ja toisella kertaa myyjä pahoitteli asiaa ja hyvitti rahat kun posti oli kuulemma hukannut lähetyksen.

    Karu totuus lienee se,että jos myyjän Paypal -tilillä ei ole rahaa mitä ulosmitata, niin eBay/Paypal (eBay omistaa Paypal:in) ei maksa omistaan ja korvauksia ei siten heru.
     
    آخر تعديل: ‏15 أكتوبر 2011
  14. miksa^

    miksa^ Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏11 يونيو 2006
    المشاركات:
    27
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    +1. Itsellä oli punainen pieni kiinalainen pussukka.

    Vielä pitänee siis jonkin aikaa odotella hyvä tarjouksia tästä koko setistä. Eiköhän se joulun jälkeisistä alennusmyynneistä ala lähteä jo melkoisen edullisesti nykyhintoihin verrattuna.
     
  15. Rooky

    Rooky Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يونيو 2004
    المشاركات:
    3,723
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Heh, kenties kerrankin oli onnea messissä, kun toimin nopeasti ja purin kaupat hetimmiten PayPalin kautta :thumbsup:
     
  16. Apinamakina

    Apinamakina Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏27 أغسطس 2010
    المشاركات:
    183
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Hahhah, kyllä se olisi ihan oikein teille jos menetitte rahanne sille ebay-huijarille. Johan sen järkikin jo sanoo, ettei se voinut olla mitään muuta kuin scammausta, jos aikoo myydä tuotteita monia kymmeniä, vaikkei koko tuotetta ollut vielä edes julkaistu.

    Omaa tyhmyyttänne. :hitme:
     
  17. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    4,110
    الإعجابات المتلقاة:
    378
    Oiskohan ideana se, että voi väittää, että on "vahingossa" lähettänyt väärän tuotteen. Joku ostaja saattaa uskoa, ja tämä antaa myyjälle lisää aikaa livistää rahoineen.
     
  18. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 ابريل 2007
    المشاركات:
    5,059
    الإعجابات المتلقاة:
    155
    Kyllähän rahat saa takaisin..ei rahan säästämisen yritys ole tyhmää IMO ellei ole ihan moraalitonta..
     
  19. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2011
    المشاركات:
    316
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllä se vain julkaistu oli... Onko sinun mielestäsi tyhmyyttä ostaa siis Ebaysta? Olen sieltä jonkun verran ostanut ja hyvää tavaraa saanut. Miksei siihen tällä kertaa olisi voinut luottaa? Mistä sitä tietää kuinka isoja määriä ja kuinka halvalla joku pieni kiinalaispoika/tyttö on jostain hommannut? Itse pistin tuotteen peruutukseen välittömästi, kun Ebaysta tuli ilmoitus, että kyseinen tuote on otettu pois myynnistä ja siitä saa tehdä valituksen. Ei se meidän vika ole, että rahojen takaisin saanti on ihan liian pitkä prosessi.

    Olet varmaan sen vuoksi vahingon iloinen, että olet hätäpäissäsi itse maksanut tuotteesta 89,90€, joka vasta tyhmyyttä onkin...
     
  20. Mikke

    Mikke Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏17 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    436
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Samantien kun eBay ilmoitti tuotteen poistosta, laitoin heidän (en siis Paypalin) kautta peruutuksen. Heti kun tuli tämä aika täyteen mikä piti odottaa ennen asian viemistä eteenpäin, laitoin uutta viestiä. Sen jälkeen ei mennyt montaakaan tuntia kun eBay ilmoitti palauttaneensa rahani.