Lieneekö tämä mikään vika, mutta on kuitenkin kummastuttanut minua. Miksi jokaisen kanavan vaihdon jälkeen ruudun vasemmassa yläkulmassa näkyy hetken aikaa 576i? Telkkarin pitäisi olla full hd, eli 1080i -resoluutioon pystyvä ja 1080p:hen kykenevä HDMI:n kautta. Teräväpiirtolähetyksiä ei kaiketi ole vielä lähetetty, mutta eikö tuon arvon pitäisi olla edes 720p? Asun antenniverkkoalueella. Muuten telkkarissa ei ole mitään valittamista, kaikki toimii kuten pitääkin.
Digi-tv signaalin kuvanlaatu on 576i ja vaikka tv skaalaa sen koko 1080p alueelle niin se kuvanlaatu ei muutu paremmaksi. Blu-ray 1080p jos katsoisit niin silloin ruudulla olisi 1080p.
DNA lähettänyt jo kuukausikaupalla lähes 24/7 4 kanavalla :thumbsup: Eli missäpäin asut? katsos täältä että onko mahdollista nähdä DNAn teräväpiirtoa VHF-alueelta. http://www.dna.fi/yksityisille/TV/DNAHDTV/nakyvyys/Sivut/Default.aspx Elokuun lopppuun asti ilmaista
Hyvinpä näyttää Karkkila sijoittuvan juuri Forssan, Lohjan, Nurmijärven ja Espoon lähettimien katveeseen! Kannattaneeko edes uutta VHF-antennia ostaa kokeeksi... Toisaalta, Forssaan meiltä oli antenni suunnattu aikaisemmin ennen Karkkilan omaa lähetintä, eli voisihan tuota kokeilla!
Laatuantennilla on 16 elementtinen VHF-antenni jolla uskoisin näkyvän http://www.laatuantenni.fi/tuotteet/pdf_esitteet/101 VHF III ja yhteisantennit.pdf tuo LA 16 taitaa olla isoin VHF-alueen antenni? Karkkilahan oli vaalean vihreää aluetta että "saattaa vaatia tehokkaamman antennin" Eipä se HD näy ilman kokeilua eli hommaat lisäksi Conax CI+ kortinlukijan sekä siihen linkitetyn DNAn TV-kortin
720p ja 1080i vilahtelee DNA:n HD-lähetyksissä. 576i SD-lähetyksissä. Kaikki siis EX723 sisäisellä virittimellä.