Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

"3.0"/LCR-kaiutin tai passiivinen soundbar

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana Juuso72, 03.02.2011.

  1. Juuso72

    Juuso72 Guest Guest

    Liittynyt:
    03.02.2011
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tervehdys,
    onko kellään foorumilaisella kokemuksia ns. passiivisista soundbar-kaiuttimista, tai siis kaiuttimesta jossa on yhdessa rakenteessa L-, C- ja R-kaiutin? Esimerkiksi Wharfedalen Achromatic LCR-kaiuttimesta tai jostain vastaavasta?

    TV:n uuden sijoituspaikan suhteen on tällä hetkellä vähän ongelmia, eli aiemmin käytössä olleita Choruksen 662-kaiuttimia (etukaiuttimet ja keskikaiutin) on vähän hankala sijoittaa uudessa paikassa, eli pitäisi päästä mahdollisesti yhteen "soundbar"-tyyppiseen kaiuttimeen joko TV:n päälle tai alle vaakaan sijoitettuna. Hyvä AV-viritinvahvistin on entuudestaan, joten aktiivinen ei tuon kaiuttimen tarvitsisi olla.

    Kaiutin saisi mielellään olla suhteellisen matala (< 150 mm) eikä kauhean syväkään. Laadukasta ääntä saisi luonnollisesti kuitenkin tuottaa. Budjetti saisi kuitenkin olla selvästi alle 500 EUR.

    Apuja?

    - Juuso
     
  2. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Nuo patukat ovat aina aktiivisia siksi, että niissä käytetään hyvinkin monimutkaista digitaalista äänen käsittelyä jolla saadaan tehtyä keinotekoinen tilaefekti vain sen yhden patukan avulla. Joissain malleissa on elementtejä jopa kymmeniä, kaikki eri suuntiin tarkasti suunnattuina. Laitteissa on oma vahvistin ja prosessori joka laskee syötetystä monikanavasignaalista kullekin elementeille sopivat äänet jotta ne toistuisivat huoneessa surround äänen tavoin hyödyntäen mm. huoneen kaikuja. Niinpä tuikitavallinen av-vahvistin ei mitenkään riitä tuollaista ajamaan.
     
  3. Juuso72

    Juuso72 Guest Guest

    Liittynyt:
    03.02.2011
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ei kai se asia ihan noin ole tuon aktiivisuuden suhteen? Monimutkaisemmissa tilavaikutelmia luovissa patukoissa varmasti kyllä, mutta tässä tarkoitin siis periaatteessa 3.0 -rakenteisia "patukoita" eli samaan ulkoiseen rakenteeseen laitettuja L/C/R-osioita, joita markkinoilta myös löytyy.
     
  4. saurama

    saurama Tunnettu jäsen

    Liittynyt:
    16.05.2002
    Viestejä:
    613
    Saadut tykkäykset:
    10
    Jotta stereovaikutelma toistuisi järkevästi, pitää kuunteluetäisyyden ja vasemman ja oikean kaiuttimen etäisyyden toisiinsa olla oikeassa suhteessa. Yleensä toimiva suhde on 1:1 suuruusluokkaa. Jos stereoparin kaiuttimet ovat liian lähellä toisiaan ei stereokuvaa synny ja äänetä alkaa värittää ns. kampasuodinilmiö. Tilanne ei parane vaikka keskelle laittaisi vielä kolmannen kaiuttimen.

    Tuo on syy, miksei "ääniputki" ole kovinkaan hyvä ratkaisu äänenlaadullisesti vaikka ne yksittäiset kaiuttimet siinä olisivat kuinka hyviä tahansa. Jos normaalien kaiuttimien sijoittaminen on hankalaa tai mahdotonta niin yksi äänenlaadullisesti hyvä vaihtoehto on käyttää vain kahta (tai kolmea, jos se on mahdollista) hyvin pienikokoista kaiutinta. Äänenlaadultaan hyviä pikkukaiuttimia on tarjolla niin aktiivisena kuin passiivisena.

    Lisäys: Soundbariin olisi mahdollista rakentaa erittäin hyvälaatuiset kaiuttimet, jotka kärsisivät vain tuosta selvästi liian kapeasta stereokannasta (paitsi, jos etäisyys kuuntelijasta kaiuttimeen on noin metrin, silloin metrin putki tietysti riittäisi). Näin ei kuitenkaan tyypillisesti ole vaan putken äänenlaatu on myös taajuustasapainollisesti värittynyt, ainakin lähes kaikkien niiden, joihin olen törmännyt. Putken pointti ei olekaan tarjota hifilaatuista ääntä vaan jossain määrin tv:n omien kaiuttimien surkeaa parempaa ja yhden laatikon ratkaisulla. Yksinkertainen ja hyvä-ääninen ratkaisu on laittaa tv:n molemmin puolin hyvä-ääninen kaiutinpari, aktiivinen tai passiivinen (ja niille sitten vahvistin jonnekin).
     
    Viimeksi muokattu: 05.02.2011
  5. Fab

    Fab Guest Guest

    Liittynyt:
    08.01.2011
    Viestejä:
    9
    Saadut tykkäykset:
    0