Olen aikeissa tehdä itse kaiuttimet ja tuli sellainen juttu mieleen että onko järkeä rakentaa kotelot, jotka ovat periaatteessa lattiakaiuttimet, joiden yläosassa Audiokit AW-6i ja sitte alaosassa kyljessä XLS 10 subwoofer. Tietenkin tilat erotettuna välilevyin ja sillee. Siten saisi kaksi subbaria ja kuitenkin mahtuisi hyvin. Mitäs olette mieltä? toimiiko?
Eipä tuollaisessa viritelmässä muuta vikaa taida olla kuin, että sijoittelu menee hankalaksi. Subbarihan on loppupeleissä aika tarkka sijainnistaan, ainakin tällaisessa perus huonosti akustoidussa tilassa. Minkälaiseen käyttöön olisivat tulossa? Ainakin nuo valitsemasi aw-6i:t ovat mielestäni todella hyvää vastinetta rahalle, joten en menisi riskeeraamaan vaan rakentaisin subbarin erikseen.
Tuo oikeastaan riippuu melko paljon oletetusta kauniimmasta osapuolesta. Subbarijalustat toimivat kuitenkin lähtökohtaisesti paremmin kuin isot lattiakaiuttimet. Niissä sentään voit säätää basson tasoa ja vaihetta. Erillisellä subbarilla saadaan vielä sijoituksen hakemisella haettava parannus bassotoistoon. Mutta juurikin tässä kohtaa tulee sisustukselliset puolet esiin; jos ei ole kuitenkaan mahdollisuutta subbarin sijoitusta muuttaa (ts. jos vaihtoehdot ovat sijoittaa subbari sisutuksen mukaan nurkkaan x, tai tehdä niistä bassojalustat) molemmat ovat lähtökohtaisesti yhtä hyvä tai huonoja vaihtoehtoja. Lyhyesti: Jos voit sijoittaa subbarin suhteellisen vapaasti tai laittaa ne etu-ja takaseinien tai sivuseinien keskelle, tee erilliset subbarit. Jos asennusvaihtoehtoja ei ole montaa tai /ja haluat lattiamalliset kaiuttimet (mieluusti siten että pystyt niiden paikkaa ainakin vähän hakemaan), tee subbarijalustat. Valituilla osilla pitäisi kyllä päästä hyvään hinta/laatusuhteeseen.
Mietin vaan sitä ku kävin noita choruksia kuuntelemassa ja haluan huomattavasti enemmän bassoa niin miten 10" XLS passiivisäteilijä toimii musiikilla? Tulee kuunneltua dance musaa ja kaikkea laidasta laitaan ja haluaisin että basso ois dynaaminen ja sellanen pehmeäkö ja "täyteläinen". Siksi tuota kotelovaihtoehtoa mietinkin tuolle subille ku ois parempi jos ei ois erillinen.
Korkeassa ja erittäin kapeassa kotelossa ei paritonta määrää pasiiveja parane käyttää. Pönttö kaatuu nurin passiivin vatkaamisesta
Mites sitte jos rakentaa 2 kpl sujettuja XLS10? tuleeko siitä lisää potkua? ja sijoittaa ne sitten sopivasti.
Siitä saa ~6db lisää hönkää yhteen verrattuna, mikäli vahvistinteho on tuplattavissa ja pöntöt pinoaa päällekkäin. Erilleen sijotettuna esim. vastakkaisille seinille, kumoaa se osittain tuon 6db äänenpaineen lisääntymisen. Vastineeksi saa ehkä monessa tapauksessa suoremman taajuusvasteen ja vakaamman äänikuvan. Passiivilla (ja refleksillä yleensä) saadaan se muutama db lisää pöhinää sinne viritystaajuuden ympäristöön ja erilainen taajuusvasteen muoto suljettuun verrattuna.
Itse rakentelin pari vuotta sitten vastaavanlaiset kaiuttimet ja hyvin toimii. Eli yläpäässä aw6i ja alakertaa hoitaa xls10 50l refleksi kotelossa. Toki basson säätö teetti hieman työtä mutta itse olen tyytyväinen suht yksinkertaiseen kokoonpanooni. Toimii leffoilla ja musiikilla. Aiemmin oli pääkaiuttimina pelkät aw6i:t jalustoilla, niin mieluummiin näitä uusia kuuntelee, viepä vähemmän lattiapinta-alaakin. Eikä yhtään hullumman näköisetkään