Jompikumpi kyseisistä malleista pitäisi hankkia ONKYO 30007:n kaveriksi pääasiassa kotiteatteri käyttöön, reilu 30 neliön tilaan. Jos on kokemuksia kyseisistä malleista laittakaa mielipiteitä, ehdotuksia ja ideoita tulemaan. kummatkin laiteet ovat samassa hinta luokassa. PS. Tietääkö kukaan missä liikkeessä Helsingissä pääsee kuuntelee Veldynea?
Velo on varmaan kotiteatterissa parempi ja Sunfire taas musikilla. Hyvä tietenkin olisi jos saisit molemmat koittaa, jos jostain samasta lafkasta löytyisi molemmat merkit. OT: Vanha subista luovuttua olen myös noita molempia katsellut, kun käytettyjä Veloja on harvoin tarjolla.
itsellä on toi velo CHT-10Q ja tyytyväinen olen ollut, leffoissa kyllä jytisee ihan mukavasti mutta musiikki käytössä hiukan huonompi..
Laadukasta jenkki työtä noi Velon subbarit... hirveän alas toisto ei oikein ulotu, mutta kumminkin ihan tarpeeksi alas.Mutta sitäkin enemmän näissä riittää äänenpainevaroja ja tehoreserviä kovempaakin kuunteluun (itsellä 12Q malli) Leffakäytössä ihan riittävä, joskin huonekorostumat rupes kiusaamaan (myös musankuuntelussa) niin oli pakko laittaa tohon kylkeen anti mode kiinni niin taas on hymy suussa kuten silloin kun ton paketista uutena ulos repisin