Keittiöremontti

Discussion in 'Kodin suunnittelunurkka' started by Sly, Dec 5, 2005.

  1. Nietze

    Nietze Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    1,057
    Likes Received:
    0
    Ei infrapunamittari ainakaan kovin huolestuttavia pintalämpöjä antanut. Ja lähes koko korotus on kuitenkin keittölaatikoston takana.

    Ja kai siihen voi jotkut byggmaxin yhden koon ikkunat värkätä ja välit täyttää vaikka lekaharkoilla ja uretaanilla jos halvalla haluaa päästä ;)
     
  2. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Sep 6, 2004
    Messages:
    1,893
    Likes Received:
    7
    Pihassa jököttää keittiön uusi ikkuna ja se laitetaan paikalleen huomenissa. Nostetaan sitä samalla sen verran ylöspäin, että saadaan ikkunan alle taso normaalikorkeudelle. Ikkuna maksoi selektiivilasilla, tuuletusheloilla, integroiduilla sälekaihtimilla ja irrotettavalla hyttyspuitteella 430€ tehtaan pihasta noudettuna. Muita kuluja on sitten vajaa kymppi uretaanipulloon.
     
  3. Tinttara

    Tinttara Guest Guest

    Joined:
    Dec 12, 2005
    Messages:
    354
    Likes Received:
    0
    Aika "mielenkiintoisilta" kuullostaa nämä ikkunoiden siirtelyt. Eikös siihen tarvittaisi periatteessa rakennuslupa, jos mennään kajoamaan julkisivuun ja todennäköisesti tällöin myös kantaviin rakenteisiin? Vai saako ikkunoita todellakin siirrellä oman mielensä mukaan? Olisi ihan valaisevaa nähdä kuviakin, onko nämä ratkaisut todella katseen kestäviäkin... Ja siis teettekö näitä viritelmiä ihan amatööripohjalta vai onko joku asiantuntija siunannut suunnitelmanne? Jotenkin kuullostaa vaan niin potentiaaliselta rakennusvirheen paikalta, ettei vain muutaman vuoden päästä ihmeteltäisi mystisiä kosteusvaurioita tms.?

    Juu, olen itse ihan maallikko enkä tajua tällaisista mitään. Kuullostaa vaan oudolta, että ikkunoita voisi noin vain mennä siirtelemään keittiön tasojen tieltä...
     
  4. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Sep 6, 2004
    Messages:
    1,893
    Likes Received:
    7
    Asia riippuu monesta eri jutusta, joten kommentoin vain omaani. Eli talo on vm. 1951 ja nykyisen keittiönikkunan alalaita siinä noin 78cm korkeudella. Uusi ikkuna otettiin 10cm matalampi, jolla koetetaan kompensoida sitä, ettei uutta ikkunaa tarvitse nostaa kattoon asti ja verhotkin sinne yläpuolelle vielä hyvin mahtuvat. Eli näin nostettavaa jää noin 15cm, joka ei ole paljoa. Tietysti tämä kaikki pitää ottaa huomioon sitten ulkopuolella verholaudoissa, tippapellissä, maalauksessa ym..

    Ei se ikkuna pystysuunnassa mikään kantava ole. Sivusuuntainen siirto onkin sitten jo toinen juttu, kun vieressä olevat runkotolpat joutuisi katkaisemaan. Rakennuslupaa tälläiseen pikkujuttuun ei varmasti tarvita tai ainakaan ei kannata mennä edes kyselemään.

    Tuota viittausta kosteusvaurioon en oikein ymmärrä :rolleyes: tai sanotaan nyt vaikka, että ei pidä mennä itse tekemään jos epäilee, että ei hommasta suoriudu rakennusteknisesti oikein.
     
  5. Don MC

    Don MC Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 19, 2005
    Messages:
    1,192
    Likes Received:
    39
    Ohessa pari kuvaa jotka ehkä selkeyttävät rakennetta.

    [​IMG]

    Vanha ikkuna paikallaan. Ikkuna-aukkoa suurennetaan tässä tapauksessa alaspäin, mutta pienennyshän tehdään vain käänteisesti, joten ei se mitään salatiedettä ole. Uuden karmin alapäähän on jo kiinnitetty uusi poikkipuu (vanhaa ylijäämä-kakkosnelostahan se on, mutta siis tuossa paikassa uusi). Tuulensuojalevyä leikattu auki uutta aukkoa vastaavasti. Ulkoverhous-tiiliseinää on aukossa näkyvissä (se leikattiin sittemmin timanttilaikalla).



    [​IMG]

    Uusi ikkuna paikallaan, höyrynsulku ja ristikoolauksia. Runkopuiden ikkuna-aukko oli hieman suurempi kuin ikkunakarmit, ja väli täytettiin uretaanivaahdolla.
    Vesivahinko-aspektia valottaakseni, vanhan ikkuna-asennuksen oli tehnyt joku "koti-insinööri". Ikkunapelti vietti sisäänpäin ja ulompiin villoihin oli valunut vettä. Runkopuut olivat ihmeen kaupalla säästyneet. Villat tietenkin poistettiin ja uusi ikkunapelti viettää nykyään reilusti ulospäin.

    Ei se mitään rakettitiedettä siis ole...
     
  6. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Joined:
    Feb 8, 2000
    Messages:
    3,611
    Likes Received:
    2
    Valkoinen laminaattitaso - kannattaako pistää?
    Tarttuuko tuollaiseen lika, pinttyykö rumaksi, näkyykö naarmut? Entäs jos roiskahtaa punajuurien lientä?

    [​IMG]

    http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/80153777

    Laminaatti on ainoa vaihtoehto, koska budjetti on rajallinen.

    Olisiko tason hyvä olla samaa sävyä lattian kanssa? Miltähän näyttää täysvalkoinen keittiö + tumma lattia?
    Tässä on aika kiva:

    [​IMG]

    http://www.hth-keittio.fi

    Tuossa vielä Ikean softalla suunniteltu vedos:

    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 18, 2010
  7. perahaan

    perahaan Guest Guest

    Joined:
    Sep 15, 2006
    Messages:
    70
    Likes Received:
    0
    Last edited: Feb 18, 2010
  8. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Joined:
    Feb 8, 2000
    Messages:
    3,611
    Likes Received:
    2
    Tässä on aika kiva malli myös:

    [​IMG]

    On se hankalaa, kun ei oikein tiedä itsekään mitä tahtoo.... :rolleyes:
     
  9. jpkt

    jpkt Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Oct 23, 2002
    Messages:
    111
    Likes Received:
    0
     
  10. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    Ainoa täysin valkoinen kivi on silestone ja tuo ei kyllä täysin kiveä vastaa. Kuumaa pannua ei siihen voi laittaa ja marjat / tmv pitää pyyhkiä heti pois. Itse en kyllä laittaisi, sen verran sottapytty kuitenkin
     
  11. perahaan

    perahaan Guest Guest

    Joined:
    Sep 15, 2006
    Messages:
    70
    Likes Received:
    0
    Joo, ei meillekkään valkoista kivitasoa ole tulossa.

    Musta kivitaso ja kaikki muutkin kiintokalusteet on tulossa raksalle ensi viikolla. Jännityksellä odotellaan :eek:
     
  12. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    Mustat alakaapit ja valkoiset yläkaapit!

    Melkein voisin itse yrittää ottaa kuvat tässä viikonloppuna kun keittiön pitäisi saada loput osat huomenna (lue lasit)
     
  13. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Joined:
    Feb 8, 2000
    Messages:
    3,611
    Likes Received:
    2
    Liesituuletin on mietinnässä. Katselin tuota Savon tuuletinta:

    [​IMG]

    ...mutta 1800 euron hinta on vähän liikaa.

    Mitäs mieltä porukka on Ikean "vastaavasta", onko kokemuksia?

    [​IMG]

    http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/40125767

    Uutta suunnitelmaa olisi TÄSSÄ

    Tommoisen "vinon" kuitenkin tahtoisin josta näkee hellallekin kumartumatta.
     
  14. tonic

    tonic Guest Guest

    Joined:
    Jul 5, 2005
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Katsoin tuota samaa paikallisessa K-Raudassa, mutta leuka loksahti auki kun näin hinnan..
     
  15. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Nov 2, 2000
    Messages:
    2,325
    Likes Received:
    2
  16. Nietze

    Nietze Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    1,057
    Likes Received:
    0
    Tasossa on hieno reikä tehtynä, tuo tarjouksessa oleva ja näin ollen puoli-ilmainen liesituuletin on saapunut ja ekstaattinen keittiön uudistaja ujuttaa sitä paikalleen... kunnes tunnelman pilaa kalusteasennettava uuni tai ala-laatikko johon tuuletin ikävästi törmää :)
     
  17. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Kovasti noi design-härpäkkeet näyttää kykenemättömiltä tekemään sitä mihin ne on suunniteltu, eli käryn, savun ja höyryn poistoon. Itse ahkerana kokkailijana arvostan tehokasta tuuletinta. Poronkäristystä kun tekee, niin paskalla tuulettimilla varustettu tila on rasvapinnoitettu lattiasta kattoon.
     
  18. UrsusArctus

    UrsusArctus Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Sep 6, 2007
    Messages:
    181
    Likes Received:
    0
    Paljonko imutehon (m3/h) pitäisi olla, että poronkäristykset käryt ei leviäsi muualle huoneeseen?

    Tuo tasosta nouseva liesituuletin on kyllä hieno ja erikoinen ratkaisu... Kelpaisi tulevaisuudessa tännekin!
     
  19. Tomsson

    Tomsson Guest Guest

    Joined:
    Jul 4, 2008
    Messages:
    108
    Likes Received:
    0
    Imutehon pitää kyllä tuolla korkeudella olla melkonen. Esiliinahan siinä lepattaa jos tuo tuosta kykenee käryt imaisemaan vaakatasossa kattilan päältä hormiin.
    Voi nouseeko tuo tuosta vielä metrin? Vai onko tuo kenties puhallusmalli? Silloin se varmaan saa käryt pois kattilan ja pannun päältä...
     
  20. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Lähinnä tuo muotoilu funktionaalisuuden kustannuksella mättää. Imumoottoritehot varmasti kunnossa, mutta se käry nousee ylöspäin ja alkaa levitä heti. Eli Seinässä olevat (ja etenkin tuo hellan tasossa oleva) mallit tuntuu todella oudoilta ratkaisuilta. Olis kyllä kiva kuulla käyttökokemuksia, jos jollain on.