DNA:lta pian teräväpiirtoa

En tråd i 'Digi-TV' startet av aarno2815, 8 Des 2009.

  1. luu5

    luu5 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jan 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Nyt Lahdestakin tulee HD:na tuo sama teksti kuin etelässäkin.

    Väittää olevan 1920x1080, 8Mbps

    edit. EPG ei toimi vieläkään
     
  2. Cowie

    Cowie Guest Guest

    Reg.:
    5 Nov 2002
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    saako joku Espoon Järvikylästä jotain?
     
  3. Shred

    Shred Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    12 Jul 2003
    Innlegg:
    224
    Liker mottatt:
    0
    Itselläni ei ole viimeiseen vuorokauteen näkynyt enää mitään, tiedä sitten mistä johtuu.
     
  4. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Ei tule vieläkään mitään, Espoossa siis. Tauolla lähetin on. Liekö lähetin kärähtänyt ja korjaaja kutsuttu paikalle. Kanavahaku ei löydä uusia VHF-kanavia, eikä entinen VHF-kanava 8 siis lähetä mitään. Tämä on tilanne kello 5:55 tiistai-aamuna.



    Lähentelee naurettavuutta, että samasta asiasta on nyt minimissään 4 eri topikkia. Jokaisessa topikissa ihmetellään kanavan viritystä ja sen katoamista. Toki hieman eri näkökulmasta, mutta silti samat kysymykset toistuvat.

    LUKEKAA NE KOLME+ MUUTAKIN topikkia niin saaatte vastauksia.

    Tai ehkä pitäisi perustaa uusi topikki kanavan virittämisen pulmille, koska virittämisen ongelmatiikka on tärkein ja pakollinen ensimmäinen askel, josta jokaisen pitää päästä yli, voidakseen tapella muiden pulmien kanssa.

    Sitten kun kanava näkyy ja jokainen on saanut vehkeensä näyttämään kanavan, ja kisatkin on katsottu, viritystopikki jäisi tarpeettomaksi. Mutta nyt siis jokaisessa topikissa erikseen taistellaan samojen virityspulmien kanssa.
     
  5. luu5

    luu5 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jan 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Mitkä neljä topikkia? Kaksi minä löydän mielestäni. Noita kaapeli hömpötyksiä en laske kyllä mukaan.
     
  6. Cowie

    Cowie Guest Guest

    Reg.:
    5 Nov 2002
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    Moderaattorit hereille, DNA:n HD DVB-T-verkossa ja kaapeli-HD:lle omat ketjut, kai ketjuja yhdistää voi vaiko eikö?
     
  7. luu5

    luu5 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jan 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Niin kaapelille ja T:lle saakin olla omat ketjut.
     
  8. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Tässä ovat tämän päivän "eniten T" ketjut, joita nykyisin pyörii. Lisääkin varmaan perustetaan, eli saman asian toistoa kertyy loputtomasti sinne tänne pitkin foorumia:

    YLE:n HD-lähetysten katsominen tietokoneella:
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=79025

    DNA:lta pian teräväpiirtoa:
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=79021

    Vancouver HD terrestrial:
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=79920



    Lisäksi monessa muussakin eli kaapeli/satelliitti/filosofia-ketjussa mainitaan DNA:n HD-lähetykset, siis viitataan ilmaisiin Terrestriaalilähetyksiin, kun vaikkapa ärsyttävä kaapelioperaattori vaatii älykorttia HD-kuvan näyttämiseksi ja vaihtoehtoja kysellään. Eli satelliitti/kaapelitopikissa keskustellaan T-signaalin vastaanottamisesta. Homma paisuu kuin pullataikina. Kohta löytyy tuhat topikkia, joissa mainitaan DNA ja HD. Kokeilkaa Searchilla paljonko tänään osumia löytyy.
     
  9. Cowie

    Cowie Guest Guest

    Reg.:
    5 Nov 2002
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    Odotan omaa ketjua: "No nyt näkyy DNA:n HD-lähetykset Järvikylästä!" ja heti perään: "Eikä ku eipäs näykään!"

    No mutta. Koodailin siihen DNA:n palautesähköpostiin jotain kyselyä, että näkyykö Järvikylässä vai eikö, ja vastaus oli referoituna ja jälkeenpäin täydennettynä:

    "Tekniikkamme kertoi äsken, että pääkaupunkiseudun lähettimissä on ollut katkoja ja niitä on parhaillaankin, mutta tavoitteena on saada testikuva (tumma kuva jossa skrollaa olympialaisista kertova teksti) näkyviin viimeistään huomenna."

    Eli huomenna sitten uudestaan.
     
    Sist redigert: 2 Feb 2010
  10. makemich

    makemich Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    4 Sep 2002
    Innlegg:
    1.722
    Liker mottatt:
    271
    Tänään alkoi iltäpäivällä taas näkymään.
     
  11. luu5

    luu5 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jan 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    No mode laittaa lukkoon kaikki ketjut jotka eivät ole mielestään oikealla alueella, eli minun mielestäni tässä.
     
  12. luu5

    luu5 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jan 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    LOL, jostain syystä oli alkuun eri kuvat eri lähettimistä. Nyt taitaa tulla, jos tulee, sitä samaa kuvaa kaikista. Eikä se mihinkään skrollaa.

    DNA/YLE pitäisi laittaa vaikka Pekingin olympialaisista HD luuppi pyörimään, jotta voisi jotain oikeasti tarkistaa.
     
  13. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Se video mitä talteen aiempana päivänä otin, oli tavallaan skrollaava, siinä pomppi teksti HD sinne tänne kuvassa, kuin Pong-videopelissä ikään. Tosin äärimmäisen himmeänä. Kuten himmeästi väripalkitkin kuulsivat mustan pohjan läpi. Eli liikkuvaa kuvaa sekin selvästi oli, vaikka mummojen väärin säädetyissä laitteissa varmaan näkyikin pelkkä musta pohja ja liikkumaton valkoinen teksti.

    Selkeämmin näkyvää pomppivaa tekstiä tai muuta liikkuvaa objektia on tietysti tulossa. Mutta vasta ihan oikea aito kameralla kuvattu videomateriaali paljastaa sen, toimiiko koodaus oikein ja jaksavatko vastaanottolaittet purkaa hd-videon nykimättä. Yksi pomppiva logo tai stillimäinen videokuva on liian helppo enkoodata ja kotona purkaa, se ei kerro totuutta suuribittivirtaisen videokuvan koodauksesta ja dekoodauksesta.

    Koneeni saattaa kyykähtää 1080-videon takia, vaikka se selvisi moitteetta 720p-videosta Pekingin aikoihin. Jännittyneenä odotan, miten rankasti enkoodattua kamaa sieltä nyt onkaan tulossa.
     
  14. HuVe

    HuVe Guest Guest

    Reg.:
    22 Jul 2007
    Innlegg:
    13
    Liker mottatt:
    0
    Onko teillä, jotka olette kuvaa nähneet ulkoantenni?

    Itse en saanut itsetehdyllä UHF-alueen sisäantennilla (double quad sähköjohdosta) Sonyn 40W4000 löytämään HD kanavaa edes käsihaulla.
    Ogeliin on matkaa 2-3 km. Digitan kanavat löytyvät aina eikä antennin asennolla
    tai paikalla ole väliä.

    UHF-antenni on tietenkin väärin mitoitettu VHF-vastaanottoon, mutta matka lähettimeen on lyhyt. Luulisi kanavan löytävän vaikkei kuvaa tulisikaan. Kokeilin tiistaina klo 17 jälkeen. Tuleeko analogiselta puolelta jotain "häiriötä", josta voisi päätellä onko lähetin päällä?
     
  15. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    15 Aug 2005
    Innlegg:
    430
    Liker mottatt:
    0
    Otin vanhan antennipiuhan ja kuorin sopivan pätkän auki dipoliantenniksi. Antenni on sisällä parin metrin päässä ikkunasta (piuha ei yllä lähemmäs) ja tähän saakka on vastaanottanut riittävän hyvin, vaikka testikuvasta ei voi vetää kummempia johtopäätöksiä.
     
  16. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Antennini ovat Log-periodisia laajakaista-antenneja, samanlaisia molemmat. Noin 120 senttiä pitkiä litteitä haravia ilman tyypillistä dipolisilmukkaa. Pienikokoisia ollakseen VHF-alueellekin yltäviä. Yksi antenni on ulkona parvekkeella, toinen sisällä ikkunan edessä. Kumpikaan ei "näe" suoraan mitään lähetysantennia (YLE:n tai DNA:n), välissä on rakennuksia ja puita ja ehkä vuoriakin. Esteistä huolimatta SD-kanavat vastaanotetaan 90-100% signaalilaadulla molemmilla antenneilla.



    Vartti sitten käynnistin virittimen ja lähetys oli vähän aikaa päällä, mutta taas se katosi. Tällaista pätkittäistä lähettämistä nyt varmaan jatkuu muutama tunti ja iltapäivällä pysyvä lähete nousee pystyyn.

    Mittarissa näkyi 50% signaali RemuxService h.264 -kanavalla, mutta varsinaista kuvaa en ehtinyt nähdä tai ääntä kuunnella. Signaalimittari ei reagoi taustakohinaan tai väärään kanavaan tai analogiseen tv-lähetykseen, vaan ihan aitoa DVB-materiaalia pitää löytyä jotta mittari siihen reagoisi, eli kanavan lähetys oli hengissä hetken ajan.
     
  17. Hadde

    Hadde Guest Guest

    Reg.:
    25 Jul 2002
    Innlegg:
    41
    Liker mottatt:
    0
    Ne joilla Espoossa näkyy, löysitteko kanavan ihan TV:n automaattihaulla (TV:n omalla mpeg4 virittimellä)? Itsellä ei tunnu edelleenkään mitään löytävän (Sony W5500). Taitaa olla taloyhtiön antennissa vika kun lähimpään mastoon on jotain ~3-4km, eli luulisi kanavan löytävän. Ei taida kiertokeinoja olla...:OI
     
  18. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Automaatti löytää, sitten kun signaali on oikeasti olemassa.

    Espoossa sain tänään signaalia (jossa ei edes ollut videota eikä audiota) vain sekuntien ajan kerrallaan, sitten signaali aina katosi. En tiedä mikä tilanne tällä hetkellä on, mutta kulunut vuorokausi on ollut pääasiassa ei-oota, lukuunottamatta muutamia pikapyrähdyksiä, joiden aikana ei viritysautomatiikka ehdi mitään löytää. Tarvitaan yksi valmiiksi viritetty laitteisto, jotta tietää milloin voi käynnistää kanavahaun toisessa koneessa. Onneksi viritin koneeni kun signaali oli pysyvä, muutama päivä sitten.

    Helpompaa on odotella kunnes signaali on saatu pysyväksi. Täydellä varmuudella joku käy ilmoittamassa foorumilla, että nyt signaali on vakaa ja pitkäkestoinen, silloin voivat aloittaa kanavahakunsa ne, joilla kanava ei vielä ole virittynyt.

    Vaikeampaa on suorittaa kanavahakua sokkona aamusta iltaan ja repiä viimeisetkin hiukset päästään kun mitään ei koskaan löydy.
     
  19. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Turha toivo taloyhtiön antennilla mitään nähdä, koska kanavan 8 vahvistinta ei taloyhtiön laitteistossa ole. Oli tietysti silloin kun analogista kuvaa lähetettiin, mutta digiremontissa vahvistimet ohjelmoitiin/konfiguroitiin uusiksi. Ainakaan meidän taloyhtiössämme ei kanavalla 8 tule mitään. Ja vaikka vahvistin olisi, antenni osoittaa väärään suuntaan. Sikäli kun VHF-antennia edes enää katolla onkaan.

    Siis: oma VHF-kelpoinen antenni pitää ostaa tai väsätä itse.
     
  20. njs

    njs Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Reg.:
    5 Aug 2001
    Innlegg:
    341
    Liker mottatt:
    0
    No eipäs nyt yleistetä, kyllä täällä näkyy oikein hyvin taloyhtiön antennilla.