Popcorn Hour C-200 uutuus tulossa!

En tråd i 'Mediatoistimet' startet av HardSoft, 16 Jun 2009.

  1. wrangler

    wrangler Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2009
    Innlegg:
    5
    Liker mottatt:
    0
    Mites nykyään muut ovat saaneet näistä viimeisimmistä lähetyksistä omansa tullattua? Vänkäsin tullimiehen kanssa tuosta yllämainitusta taric-koodista ja ei mennyt läpi. Kuulemma sisältää puhelimet yms tuo koodi. Mulle pistivät tommoseen 8521 90 00 90 vaikka kerroin tuon toisen koodin kuvauksen vastaavan laitetta paremmin. Ovat kuulemma saaneet muutamat ennakkopäätökset ja asiantuntijat heillä tätä mieltä nykyään.

    Pitäisköhän valittaa vielä...

    8521900090
    Videosignaalien tallennus- tai toistolaitteet, myös samaan ulkokuoreen yhdistetyin videovirittimin
     
  2. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    Reg.:
    21 Des 2006
    Innlegg:
    808
    Liker mottatt:
    0
    Eihän tuossa ole virittimestä tietoakaan, eikä tallennuksesta saatikka videosignaalista. :eek:

    Eli mielestäni sopii tuo koodi harvinaisen huonosti tuohon (tai muihinkaan tuontyyppisiin) laitteisiin.
     
  3. wrangler

    wrangler Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2009
    Innlegg:
    5
    Liker mottatt:
    0
    Tuota koitin takoa sinne tullimiehen tajuntaankin, mutta ilmeisesti taikasanat "Videosignaalien ... toistolaitteet" ovat ne mitkä tuon laitteen määrittää nykyään. Ei auttanut ettei laite sisällä tallennusmediaa, saati niitä virittimiä. :OI
     
  4. Aatsi

    Aatsi Guest Guest

    Reg.:
    28 Apr 2009
    Innlegg:
    2
    Liker mottatt:
    0
    Vaikuttaa kivalle lelulle, tarvii ehkäpä sijoittaa tuon vanhan xboxin tilalle. Onko olemassa jotain varteenotettavaa vaihtoehtoa popcornille?
     
  5. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Reg.:
    1 Nov 2005
    Innlegg:
    2.280
    Liker mottatt:
    0
    Tullimiehet, kuten kuluttaja-asiamieskin ovat nääs kaikkien alojen asiantuntijoita ja tietävät kaikesta kaiken.

    Muistaakseni sain runoilla kuin Ruuneperi, kun hain Behringerin mittamikkiä tullipostista. Mittavermeillä erikoiskäyttöön on ilmeisesti kovemmat prossat, kuin "tämmösen paremman kuluttajavideokameraan tehdyn mikin" kertoimet, jollainen järjestyi sitten kohtuuhintaan ;)

    Alkaa nuo määrittelyt olemaan veteen piirrettyjä viivoja, kun PCH verkkolevy = videosignaalin toistolaite, kuten myös kännykkä, navigaattori, digikamera, valokuvakehys, Jaappanilainen multimedia rannekello ja jääkaappi + T-paita + aurinkolasit :hitme:

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Sist redigert: 8 Des 2009
  6. isobobi

    isobobi Guest Guest

    Reg.:
    15 Des 2009
    Innlegg:
    1
    Liker mottatt:
    0
    Mikä olisi nyt paras paikka tilata tämä kyseinen laite? ja kuinka paljon hinnaksi tulee tulleineen päivineen? Entä minkälaista toimitusaikaa tälle luvataan?

    Mietin vielä A-110:n ja C-200 välillä, koska suurin osa eroista eivät minua juuri liikuta, mutta tuo BlueRay aseman optio tuossa on kyllä iso etu.

    Vieläkö tässä on ollut .mkv tiedostojen kanssa ongelmaa?
     
  7. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Reg.:
    30 Apr 2001
    Innlegg:
    6.492
    Liker mottatt:
    178
    Parhaista parhainta on se, että firmat kuten UPS ja DHL luulevat tietävänsä kuluttajaa paremmin mitä kuluttaja on tilannut.

    UPS toimitti viime viikolla jenkeistä tilatun pakun, joka sisälsi laajennusmodulin televisioon. Jenkkien käyttämät tariffikoodit eivät yleensä natsaa suoraan EU:n TARIC-koodeihin, joten tullauksen tekijän on etsittävä jenkkien ilmoittamaa koodia vastaava TARIC. FedEx sentään ottaa yhteyttä ja kysyy olisiko sinulla ehdotusta koodiksi, mutta UPS ei kysy mitään.

    Soitin UPS:lle ja kun lopulta sain tullauksesta vastaavan henkilön langan päähän, kerroin että minulla olisi tavaralle oikea koodi. "Tullaus on jo tehty", hän sanoi. Kysyin että tiedätkö mikä kauppatavara on ja mitä se tekee. Hän ei vastannut, vaan kysyi että millaista koodia tarjoaisin. Annoin koodin, hän syötti sen tietokoneelle, oli hetken hiljaa ja sanoi sitten "Hmm... no tuota... eiköhän käynnistetä tästä oikaisuprosessi. Lähetän sinulle sähköpostitse kaavakkeen, jonka täytät ja lähetät minulle takaisin, niin tehdään tästä oikaisu tullille."

    Joudun kuitenkin maksamaan tullit UPS:lle, vaikka ne ovatkin pielessä. Saan rahat takaisin sitten joskus, mikäli oikaisu menee läpi. Onneksi tässä tapauksessa puhutaan vain alle sadan euron summasta.
     
  8. Hacka

    Hacka Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    7 Sep 2006
    Innlegg:
    105
    Liker mottatt:
    4
  9. Sulttaani

    Sulttaani Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2008
    Innlegg:
    45
    Liker mottatt:
    0
    Syabas meinaa tuoda markkinoille maaliskuussa uuden mediasoittimen nimeltä Popbox. Soitin perustuu samaan piirisarjaan, jota C-200 käyttää, mutta olisi paljon pienempi ja karsitumpi paketti. Pois jäisivät ainakin mahdollisuus lisätä laitteeseen oma sisäinen kovalevy ja verkon yli streamaus? (tästä liikkuu vielä vähän epävarmaa tietoa). Verkkoliitäntä laitteesta löytyy, mutta sen käyttötarkoitus taitaa olla lähinnä Pohjois-Amerikan markkinoilla olevien maksullisten videopalveluiden hyödyntäminen. Mutta nämä infot selkenee varmasti tässä parin päivän sisään.

    Hintaa laitteelle lupaillaan noin 130$. Elikkä jos ei omasta mielestään tarvitse C-200:n tuomia ominaisuuksia kuten BluRay-tuki ja verkon yli streamaus niin laite vaikuttaa todellla pätevältä kapistukselta. Sama suorituskyky, mutta pienemmässä koossa.

    Tässä vielä linkki laitteen kotisivuille ja keskusteluun, sekä myös muutamaan ennakkokatsaukseen.
    http://www.popbox.com/
    http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=34082&page=1

    http://gizmodo.com/5439293/syabas-popbox-get-ready-for-the-new-media-streamer-champ
    http://www.deviceguru.com/popbox-vs-boxeebox/

    --------------------------------------------------------------

    Ja vielä vähän C-200:seen liittyen. Tällä viikolla (mahdollisesti perjantaina?) pitäisi tulla uusi firmware laitteeseen, jonka pitäisi tuoda tuki 24fps kuvanopeudelle. Tämän puuttuminen on aiheuttanut pientä ihmetystä, koska tuki löytyy vanhoista A-100/110 malleista. Syy miksi 24fps tukea ei saatu ympättyä laitteeseen heti alkujaan on kuulemma C-200:n kokonaan uusi videosoitin. Piirin toimittaja (Sigma, joka on myös koodannut videosoittimen) oli jostain kumman syystä pistäneet Syabasin valitsemaan kahden kuvanopeuden väliltä. Joko 23,976fps tai 24fps, mutta kahta ei voinut saada. Syabas oli tietenkin valinnut yleisemmän kuvanopeuden eli 23,976fps. Mutta jälkeenpäin ovat onnistuneet ohjelmoimaan tuen myös tuolle 24fps kuvanopeudelle, jonka siis pitäisi olla mukana seuraavassa päivityksessä.

    Myös toinen itseäni ärsyttänyt bugi, joka liittyy kursivoituihin tekstityksiin (sanoja liimaantuneena yhteen) pitäisi nyt olla poissa.

    Ehkä tästä saadaan vielä ihan toimiva paketti alun kärvistelyn jälkeen.
     
    Sist redigert: 4 Jan 2010
  10. apinamies

    apinamies Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    28 Nov 2003
    Innlegg:
    217
    Liker mottatt:
    0
    Kyllästyin odottelemaan että C200 kypsyisi ja hain Asuksen EB1501 tietokoneen johon asentelen parhaillani XBMC'tä. Pikaisten testien perusteella ei kaduta pätkääkään.
     
  11. Return

    Return Guest Guest

    Reg.:
    18 Sep 2009
    Innlegg:
    6
    Liker mottatt:
    0
    Minä taas myin koko vehkeen toimimattomana pois ja rakensin samalla rahalla pienen ITX kotiteatteriPC:een Intelin medialautaan coreduo suorittimilla
    ja Ubuntun ilmaisella käyttiksellä. (kasaus yllättävänkin helppoa)
    XBMC hoitaa komeasti mediacenterin virkaa.
    Kaikki videot pyörii ilman mitään yhteensopivuus tai muita "insinööritason" ongelmia. Ja mikä parasta, lapsetkin osaa käyttää ja katsoa netin yli pikkukakkosiaan. Suosittelen lämpimästi! :)
     
  12. mleino

    mleino Guest Guest

    Reg.:
    27 Nov 2009
    Innlegg:
    4
    Liker mottatt:
    0
    Eilen sain vihdoinkin laitteen kotiin. Firmiksen päivityksen jälkeen vaikuttaa ihan kelpo peliltä. Nopeasti testattuna kaikki videot pyörivät ok, nfs-jaot toimivat ja nopeus on varsin siedettävä. Ainoat huomiot nopealla testauksella:
    1) tekstitykset eivät toimineet yhdessäkään leffassa, vaikka ne leffojen kanssa ovatkin samoissa hakemistoissa, samalla nimellä kuin itse leffakin (pl. tiedostopääte luonnollisesti). Pitää vähän paneutua tähän issueen enämpi viikonlopun aikana.
    2) Pikakelauksen maksiminopeus on vain 16x. Saisi olla paljon enämpi, esim. 64x tai sitten pitäisi olla pikanapit esim. 10min hypylle. Tähänkin pitää perehtyä enämpi viikonloppuna.

    Mutta en mie nyt vielä tässä vaiheessa ainakaan ole popparia romukoppaan heittämässä todellakaan.
     
  13. Sulttaani

    Sulttaani Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2008
    Innlegg:
    45
    Liker mottatt:
    0
    Numeroilla 1-9 voi hyppiä 10% elokuvassa eteenpäin/taaksepäin. 0 napilla mennään takas alkuun. Oikealle/Vasemmalle napeilla voi hyppiä 30 sek. eteenpäin/taaksepäin. Ja Time Seek-napilla voi luonnollisesti määrittää itse tarkan kohdan mistä toistetaan.
     
    Sist redigert: 8 Jan 2010
  14. jukkas

    jukkas Guest Guest

    Reg.:
    25 Mai 2006
    Innlegg:
    138
    Liker mottatt:
    0
    Männä viikolla julkistettiin malli A-200, tilaus mahdollistä jo tällä hetkellä. Kuka ehtii ekana raportoimaan käyttökokemuksistaan täällä?
     
  15. ODWilson

    ODWilson Guest Guest

    Reg.:
    14 Apr 2004
    Innlegg:
    68
    Liker mottatt:
    0
    Kertokaas nyt C-200 hankkineet, miten toi Blu-ray toimii käytännössä. Mulla ois ylimääräinen sata-liitäntäinen blu-ray-asema, jonka tohon varmaan tökkäisin. Toimiiko tossa ostetut leffat ihan ok? Miten on aluekoodien kanssa? Lähinnä siis, jos tämä toimii mediasoittimen lisäksi region free blu-ray-asemana, niin se kyllä korvaisi nykyisen htpc:n ihan tyylikkäästi.
     
  16. Rötvääjä

    Rötvääjä Guest Guest

    Reg.:
    10 Feb 2010
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    C-200 kyllä himottais speksiensä puolesta. 349 € näyttäis olevan hinta Teknikmagasinetissa ja siihen joku pieni postikulu päälle kun ei näyttäis olevan just ny hyllyssä. Verkkokaupasta näytti olevan finito kokonaan ja eivät näytä nyt edes hintaa. Tietääkö joku paljon hinta on siellä ollu? Ihmeen vähän noita myyjiä Suomessa muutenkin.

    Toisaalta Tukholman reissu edessä viikon päästä joten sieltä vois napata mukaansa vaikka TM-butiikista ilman rahtikuluja.
     
  17. Rötvääjä

    Rötvääjä Guest Guest

    Reg.:
    10 Feb 2010
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    Käväsin Teknikmagasinetissa kurkkaamassa Zombee MP-100 vehjettä ja kysäsin samalla popparikoneiden tilanteesta. A-200 kuulemma tulossa ens tai seuraavalla viikolla ja hinta on näillä näkymin 219 €. Taidan odottaa ja kattoo sen kortin.
     
  18. Taateli007

    Taateli007 Guest Guest

    Reg.:
    29 Des 2006
    Innlegg:
    50
    Liker mottatt:
    0
    Osaako tuo lukea HFS+ alustettuja kovoja?
     
  19. Rötvääjä

    Rötvääjä Guest Guest

    Reg.:
    10 Feb 2010
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    Popcorn A-200 vai Zombee?
     
  20. Taateli007

    Taateli007 Guest Guest

    Reg.:
    29 Des 2006
    Innlegg:
    50
    Liker mottatt:
    0
    Popcorn a-200.