Lost (jenkkitahtiin)

Тема в разделе "TV-ohjelmat ja -sarjat", создана пользователем kurdt, 23 сен 2004.

  1. mikkol79

    mikkol79 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    21 июн 2004
    Сообщения:
    1.391
    Симпатии:
    1
    Tämä jakso hiljentää jokaisen mysteereitä ja scifiä parkuvan Lost-fanin vähäksi aikaa. Vihjeenä sanottakoon että sitä new yorkin taksien mittarin raksutusta kuullaan jaksossa.
     
  2. bugweep

    bugweep Guest Guest

    Регистрация:
    7 апр 2003
    Сообщения:
    88
    Симпатии:
    0
    Olipas vaihteeksi ihan vitun hyvä jakso. Hyviäkin siis ollut ja oikeaan suuntaan menossa, mutta nyt palasi pitkästä aikaa usko tähän sarjaan ja jaksaa taas odottaa jatkoa...
     
  3. Ephram

    Ephram Guest Guest

    Регистрация:
    15 мар 2004
    Сообщения:
    357
    Симпатии:
    0
    U-S-K-O-M-A-T-O-N jakso!

    Loppukautta lähdetään kyllä tämän jälkeen odottamaan aikamoisella innolla.
     
  4. Niksteri

    Niksteri Funny how? Tukijoukot

    Регистрация:
    6 янв 2001
    Сообщения:
    678
    Симпатии:
    1
    Ihan helvetin hyvä jakso taas. Ja kyllä se Ben osaa olla veemäinen äijä.
     
  5. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 июл 2006
    Сообщения:
    2.881
    Симпатии:
    465
    Michael Emerson on kyllä loistava näyttelijä, mielettömällä tunteella tempaisi taas tässä uudessa jaksossa. Odotin jakson loppuun vielä jotain suurempaa twistiä, mutta "It let me live." sopi mainiosti, kun tuossakin Benin äänestä oli aistittavissa hahmon melkoisen sekavat tunnetilat. Noh, siinäpä nyt joutui Locken bitchiksi, kun osat jälleen kerran kääntyivät. Benjamin Linus on juuri sellainen tv-sarjahahmo josta pidän, juurikin tuon ristiriitaisuuden ja moniselitteisyyden vuoksi, sekä myös sen, että tarpeen tullen Ben on yksinkertaisesti ihan vitun kova jätkä, esim. nyt kun pamautti Caesaria haulikolla.

    Asianmukaisesti paikkailtiin noita tyhjiä kohtia Benin sekä myös Widmoren menneisyydestä, mutta vielä ei näemmä tarkemmin selvitetty tuota kakkoskauden Henry Gale -kuviota, luulisi että siinä olisi jotain oleellista kerrottavaa Benin osalta. Hienosti tässä sarjassa yhdistetty tämä vahvasti hahmovetoinen kerronta että eeppiset juonikuviot. Tosiaan parin vähän keskitasoisemman jakson jälkeen huippumeininkiä, varmaan seuraava jakso tuntuu taas hieman pettymykseltä tämän rinnalla ;)
     
    Последнее редактирование: 9 апр 2009
  6. toippari

    toippari Guest Guest

    Регистрация:
    6 мар 2005
    Сообщения:
    187
    Симпатии:
    0
    Mikäs mies tämä richard alpert oikein on kun kaikissa eri aikoina näytetyissä kohtauksissa ollut samanikäinen tai siltä se ainakin näyttää. charles widmore oli nuori saarella välähdyksistä johtuneissa aikasiirtymissä ja nyt vanha kääkkä mutta richard aina vaan samanikäinen vuodesta riippumatta:confused:
     
  7. jryi

    jryi Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    21 июл 2003
    Сообщения:
    456
    Симпатии:
    0
    Tätähän tässä on ihmetelty jo pari vuotta. Ehkä asia selkenee vielä tällä kaudella tai sitten vastausta tuohon arvoitukseen pantataan sarjan loppumetreille asti.
     
  8. CamoN

    CamoN Guest Guest

    Регистрация:
    15 окт 2005
    Сообщения:
    160
    Симпатии:
    0
    Siihen saareenhan se liittyy. Jos saari pitää John Locken elossa (ja ehkä myös saman ikäisenä?) niin miksei se pitäisi myös Richardin saman ikäisenä.
     
  9. wickerman

    wickerman Vakiokasvo Blokattu

    Регистрация:
    26 сен 2006
    Сообщения:
    840
    Симпатии:
    0
    Uusimman jakson Star Wars höpötys nauratti.. Paras huumoripläjäys lostissa.. "ewokit on perseestä"
     
  10. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Регистрация:
    4 фев 2002
    Сообщения:
    3.445
    Симпатии:
    150
    Hurleyn imperiumia koskevat kässärimuutokset alkoivat kyllä kiinnostamaan. Taas näitä raivostuttavia ilmaan heitettyjä kysymyksiä, kuten tuo tuore What lies in the shadow of the statue?.

    Chillaava whateva Jack on aika outoa seurattavaa. Noh... arvaahan sen, että finaaliin mennessä on poika taas vauhdissa.
     
  11. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Регистрация:
    17 фев 2004
    Сообщения:
    2.314
    Симпатии:
    4
    Eivätkös nämä "uudet lostikset" - Locken, Benin ja Sunin ajassa olevat siis - hokeneet tätä samaa "What lies in the shadow of the statue?" mantraa, samalla kun mätkivät Frank Lapidusta turpaan tuossa hetki takaperin?

    Joku voisi myös tarkistaa edellisestä jaksosta, oliko tuo Lapidusta rannalla kovistellut miespuolinen henkilö sama jamppa, joka tässä uusimmassa jaksossa kaappasi Milesin sinne pakuun. Samaa näköä ainakin muistelen olleen, mutta en varmaksi osaa sanoa.
     
  12. Mastema

    Mastema Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    9 ноя 2006
    Сообщения:
    1.229
    Симпатии:
    21
    Vastaus molempiin kysymyksiin on kyllä. Samoja kavereitahan ne olivat.

    Luvassa lienee melko loistava loppukausi, siihen malliin kovia jaksoja ovat nimittäin olleet pari viimeisintä.
     
  13. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 июл 2006
    Сообщения:
    2.881
    Симпатии:
    465
    Kuumottavasti pohjustettu tulevia tapahtumia: Faradayn paluu (lie mitä ässiä hihassaan) ja vielä tuo, kun Sawyer otti riskin ja latasi Philia turpaan (ei varmaan kauaa kestä kun Dharman porukalle selviää totuus ja siitäkös se riemu repeääkin).

    Seuraava jakso The Variable tuleekin sitten vasta n. kahden viikon päästä, 29. päivä.
     
  14. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2005
    Сообщения:
    2.241
    Симпатии:
    361
    Ei
    vittu
    tätäkin sarjaa. Jotenkin tämä sarja kiertänyt tuohon huumoriin turvautumisen, mutta tämä uusin jakso...hohhoijaa. No jospa tämä tästä. Ja eihän tätä tosin voi olla katsomattakaan.
     
  15. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    29 ноя 2003
    Сообщения:
    2.686
    Симпатии:
    0
    Jaa, minusta tuo sopi aika hyvin Hurleyn hahmolle tuollaisten asioiden miettiminen. Dude. Chill.
     
  16. ana198

    ana198 Guest Guest

    Регистрация:
    14 дек 2006
    Сообщения:
    2.735
    Симпатии:
    0
    Mun mielestä ylivoimasesti hauskin kohta oli Milesin ilme ku isukki sano tykkäävänsä country-musiikista:D

    PS. ewokeissa ei ollu mitään vikaa, Hurley sen sijaan on vitun turha, itsekäs ja ärsyttävä läski;)
     
  17. monkeyalert

    monkeyalert Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    12 янв 2005
    Сообщения:
    436
    Симпатии:
    1
    Täytesettiä pukkaa muutaman loistavan jakson jälkeen. Mielestäni Miles ei ole oikein tuonut sarjaan mitään. Hurleylta pari leppoisaa läppää.
     
  18. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 июл 2006
    Сообщения:
    2.881
    Симпатии:
    465
    Osuiko Hurleyn jutut Lucas-fania arkaan paikkaan? :D

    Ps. onneksi 71 dB ei ole täällä ;)
     
  19. ana198

    ana198 Guest Guest

    Регистрация:
    14 дек 2006
    Сообщения:
    2.735
    Симпатии:
    0
    Voit tutkia viestihistorian, Lucas-fanista olen aika kaukana:p
     
  20. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Регистрация:
    3 май 2005
    Сообщения:
    1.342
    Симпатии:
    2
    Hurleyn läpät on kyllä Lostin parasta antia :-D

    Neljännen osapuolen mukaan tuominen on kyllä aika väsynyttä. Onneksi ne eri vuosituhannella, kuin Hurley ja kumppanit :-D