Viimeaikaisia kommentteja: PJ-TX200:een. Vanha kesti 3334h Epson EMP-TW700:n 1076h (tappelun kautta takuuseen) Sony VPL-ES1 2216h sim2 ht plussalla 4700h luvatusta 6000h epson tw-10h tarina: noin 3v ja 6852h Sanyo PLV-Z4; 4559 tuntia johon meni 2 vuotta ja 9kk. InFocus 4805 eli SD-tason DLP. 2 vuotta ja 1600h kesti Jotkut on rekisteröineet lukuja jo ennen lampun hajoamista: Hitachi PJ-TX 300 Lampulla ~2700h miettiny josko varuiks Epson EMP-TW1000 tunteja päälle 1700 mennään edelleen. Optoma Theme Scene H30 ja reilut kolme v tänään 2433 h - Näyttäisi siltä, että lamppujen kesto on hieman parempi kuin vuosia sitten ennakoitiin.
No jos myyjä lupaa 1700h lampputakuun joulukuussa 2007 tehdyssä tykkikaupassa myytyyn tykkiin, niin se on myyjän lupaus takuusta, josta myyjä vastaa ostajaan nähden. Sillä, että esim. maahantuoja on myöntänyt 1700h lampputakuun esim. tammikuussa 2008 taikka sen jälkeen ostetuille laitteille, ei ole myyjän takuulupauksen kannalta ostajaan nähden mitään merkitystä. Pommin tästä asiasta tekee vain se, että jos myyjä ei kykene vastaamaan sitoumuksestaan (konkurssi), jolloin ei edelliselle myyntiportaalle ei voi esittää takuuvaatimusta.
Tykkinä Epson Epson EMP-TW2000. Eilen vaihdoin lampun. Tunteja oli kertynyt noin 2600, melko tarkkaan vuodessa. Kuva alkoi olla valovoimaton noin 2000 tunnin jälkeen. Nyt uuden lampun kanssa joutuu oikein huokailemaan, että noinko kirkas kuva tässä olikin, niin sitä vain silmä tottuu lampun hitaaseen hiipumiseen Seuraavan kerran täytyy kyllä vaihtaa lamppu jo aikaisemmin ihan suosiolla, ehkä siinä 2000 tunnin kohdalla.
ostettu tammikuussa 2008 jonka käyttö on ollut toistaiseksi pientä, mutta lamppuja kuluu :grr: marraskuussa 105 h mittarissa ja poks (sain uuden takuuseen vaikka 6 kk ylittynyt) viikonloppuna taas poks ja 75 h mittarissa tällä uudella lampulla toimitan huollettavaksi kun näitä lappuja menee tähän tahtiin
Lamppu käytössä 9kk ja tunteja tuli 1848h. Olin hieman pettynyt kestoon. Toivottavasti uusi lamppu kestää paremmin. Tykki ei ilmoittanut mitään varoituksia lampun loppumisesta.
tykillä ikää kolme ja puoli vuotta, sattuneesta syystä en pääse lampun tunteja tarkistamaan mutta niitä oli kutakuinkin 1500. Tuntimäärään nähden ehkä pettymys mutta ilmeisesti se lamppu kuitenkin ikääntyy myös "kalenterin mukaan" eli tuo kolme ja puoli vuotta on kai kuitenkin ihan hyvä. En tiedä mutta luulen niin Olen yrittänyt kaivella paikkoja mistä tilata uusi lamppu, Hong Kongista saisi jostain noin 200 eurolla, mutta siihen tulee sitten tullit sun muut päälle, ei jaksa... Saksasta löysin tämmöisen, kirjoitushetkellä lamppu Suomeen toimitettuna noin 295 euroa... http://www.projektoren-datenbank.com/lampen/ersatzlamp-en.php?id=3904 EDIT: menihän tuossa aikaa neljä viikkoa ja kyselyihin vastattiin toimitusaika 7-10 päivää, parikin kertaa. Lopulta en jaksanut enää pyysin rahat takaisin... No, ne tuli sieltä ihan ok, pointsit siitä... Nyt viimeksi kaveri kertoi että Sony lupasi toimituksen 10.5. mutta en ala odottaan, pitänee tilata aasian suunnalta...
Epson EMP-TW1000 ja tunteja mittarissa 2679, tänään sitten käynnistyksen jälkeen tuli joksikin aikaa teksti Replace the lamp ja tunnit näkyvät menussa keltaisella. Kuvassa en ole suurempia muutoksia nähnyt eikä ole tarvetta ollut säätää valoisuutta. Minkähän perusteella epsoni ilmoittelee lampun vaihdosta? Edit: Manuaali löytyi ja sen mukaan "Vaihtovaroitus tulee näkyviin, kun lamppu on ollut käytössä noin 1600 tuntia. Tällä varmistetaan, että esitettyjen kuvien kirkkaus ja laatu säilyvät. Aika, jonka kuluttua sanoma tulee näkyviin, vaihtelee käyttöolosuhteiden, kuten käytössä olevan väritilan ”Color Mode”, mukaan. Jos lampun käyttöä jatketaan vaihtoajan kuluttua, mahdollisuus lampun rikkoutumiseen lisääntyy. Kun lampunvaihtoon kehottava viesti tulee, vaihda lamppu uuteen mahdollisimman pian, vaikka entinen vielä toimii" Ois nyt ilmoitellu 1600h kohdalla, ois saanu takuuseen uuden. Ilmeisesti katson aika pimeää kuvaa kun yli tuhat tuntia myöhässä tulee ilmoitus
Toissapäivänä vihdoin antautui Sony VPL-VW10HT:n alkuperäinen lamppu vuodelta 2001. Mittarissa oli yli 5500 tuntia ja vasta ihan loppuaikana alkoi valoteho olla aika alhainen. Eilen asentelin tykkiin uuden Sonyn orggislampun, nollasin tuntilaskurin ja katselu jatkuu taas HD-kuvalla ja vuoden 2001 tykillä. (vähän ristiriitainen fiilis kun on 1366x768 92" näyttö ja 1920x1080 24" näyttö että kummalla katsoisi, toinen on isompi ja toinen tarkempi... HD-kuva on silti molemmissa ihan hyvä)
JVC HD1 lamppu tuli vaihdettua tykin ehdottaman 2000 tunnin käytön jälkeen. Eli kesti sen minkä pitikin. Tosin nyt kuva on kyllä selkeästi kirkkaampi kuin vanhalla. Vähän niinku uuden tykin ois hommannut :thumbsup:
Epsonin TW700 poksahti lamppu. Tuntejan on varmaankin 3500-4000h. Tarkennetaan jahka saadaan taas kuvaa. Lamppu varoitteli himmenemällä ennen rikkoutumista. Positiivinen yllätys oli lampun hinta "vain" n. 220-240€ kotisuomesta useammaltakin tarjoajalta :thumbsup: Päivitystä: Tunteja oli sitten 4048 ja kotosuomen lampputarjonta olikin niin heikko että piti turvautua Epsonin omaan verkkokauppaan.
Pari vuotta vanha plv-z5 ja tunnit n.2950 ja ehdottaa lampun vaihtoa, teho jo ruvennut hiipumaan.Tykillä ajettu eco moodi päällä koko ajan.
Onneks tuli luettua foorumia http://www.digitalhome.ca/forum/showthread.php?p=710266 ja taas jyllää ilman uutta lamppua
Tää on vähän vanhaan postaukseen kommentointia, mutta olet käyttänyt tykkiä 6,5h päivässä 9kk ajan ja olet pettynyt lampun kestoon? Eihän tuo tee kun jotain 0,2e tunnille kustannusta. Jotkut ostaa iltasanomat tms. melkein päivittäin ja siitä yhtälöstä tulee samalle ajalle melkein sama hinta eli se on suhteellista mikä katsotaan kalliiksi
Tuosta on nyt aikaa 7kk ja 700h eli mittarissa tunteja nyt 3381. Kuvassa en ole mitään erikoista huomannut, ei ole tarvinnut kirkkautta nostaa vaan samoilla säädöillä jotakuinkin mennään edelleen.
Epson TW100, toinen lamppu menossa ja siinä tunteja hieman yli 7000h Onhan se tietysti himmentynyt uuteen verrattuna. Ensimmäinen lamppu taisi kestää sen paritonnia. Projektorin yhteistunnit jossain hieman yli 9000. Taitaa jäädä tämän tykin osalta viimeiseksi lampuksi, kun ovat niin sikahinnoissa ja onhan tuo tekniikkakin hieman liikahtanut eteenpäin.
Pioneer KRF-9000FD (sama kuin JVC HD-100) lamppu vaihdettu. Mittarissa oli 2280 tuntia, kestoksi luvattu 2000 tuntia. Hyvin pitää tuo 2000 tunnin raja sinänsä paikkansa, koska sen jälkeen kirkkaus tippui dramaattisesti.
You made my day! Vähän jo ihmettelin, voiko lamppu muka oikeasti poksahtaa jo alle 600 tunnin jälkeen... Mutta nyt pelittää jälleen.