Z4 on vielä sen verran uudempi kuin esim Z3 että moisen kaltaiset ongelmat ovat jääneet vielä mahdollisesti tulematta suuren yleisön huomioon.
Saat vaikka ilmatteex (lampun en puhunut muusta), jos tuut hakeen:hitme: Yritän pistää kuvia jossain vaiheessa, kun ehdin ottaa kuvat! No nyt: kumpaakos pistetään?
Onko porukka tilannut noista kummastakin paikasta lamppuja onnistuneesti kumpaa paikkaa suosittelette? Itsellä olisi lamppu kohta vaihto valmis Z4 jo alkoi näyttämään lampun vaihto valoa 2163h ollut nyt lamppu käytössä minkälaisia aikoja sitä uskaltaa käytellä ennen kuin possahtaa
Voin vinkata, kuka voi auttaa. yuweihua@163.net Itse tilasin tuolta lampun, tuli 9pv:ssä näin joulun alla kiinasta. Jos otat kuvat lampun lasikuvan teksteistä ja kuvan lampusta, niin varmasti osaa katsoa sopivan polttimon. Tulisementti tulee mukaan. Hintaa tuli huikeat 54e postikuluineen
Moi, Tulee aika hieno triidin nosto, mut kysympä kuitenkin. Oletteko vielä vaihdelleet näitä polttomoita ja kuinka kauan vaihdettu lamppu on kestänyt?
Tuli sit vaihdettua testimielessä PLV-Z1 tykkiin polttimo. Vaihdossa oli vähän ongelmia, vanha poltin oli jollain todella kovalla massalla kiinni johon ei meinannut oikein pora pystyä, piti "piikata" sementti pois, mutta ei siinä silti kovin kummoista aikaa mennyt. Uuden polttimon laitoin "kemiallisellametallilla" kiinni joka kestää ohjeen mukaan 120c ja hyvin kestänyt nyt polttimon lämmön. Itse olen tyytyväinen et sain antiikkitykkiä vielä elvytettyä halvalla. Valovoimassa en huomaa eroa alkuperäiseen polttimoon ja takana 50tuntia eco-modessa. EDIT : Polttimon tilasin yuweihua@163.net sähköpostia käyttävältä kaverilta, tiesi mikä poltin käy tykkiin ja polttimon tulossa suomeen kesti noin viikko.
Itselläni olisi aikomuksena tilata lamppu juurikin tuohon Z3:seen, sellaisen kun ajattelin ostaa. Siis tuon tykin. Mistä kannattaisi lamppu tilata?
Itse voin ainakin suositella yuweihua@163.net mailin takana olevaa kaveria. Sujuvat kaupat tehtiin + tiesi minkä polttimon tarvitsen.
Samalta kaverilta itsekin tilasin Z5:n polttimon, ja vähän aikaa sitten tuli jo perillekin. Polttimon malli oli BSM 150W AC. Se on kuulemma yhtä kirkas kuin alkuperäinen. Toisenlainen vähän halvempikin polttimo (JYS-) olisi sopinut, mutta sillä kirkkaus olisi ollut alkuperäistä huonompi. Vanha lamppu toimii vielä, niin en haluaisi sitä rikkoa ennen aikojaan. Ei kellään olisi loppuun käytettyä Z4/Z5:n lamppua tallessa? Voin maksaa jonkunlaisen korvauksen.
Olisiko kenelläkään mahdollisesti ViewSonic PJ402D projuun rikkinäistä lamppua (RLC-014)? Kerkesin kyllä jo modata tykin toimimaan ilman alkuperäistä ballastia kun ajattelin laittaa siihen moottoripyörän HID-setin, mutta nuo auto/mp -ballastit eivät mitenkään mahdu fyysisesti alkuperäisen tilaan. Joten alkuperäisen elektroniikan käyttö olisi "esteettisesti" parempi ratkaisu. EDIT: Ainiin, jos joku muu haluaa modailla em. ViewSonic-mallia niin vehjaksen saa toimimaan ilman alkuperäistä ballastia seuraavasti: Ylemmältä piirilevyltä lähtee ballastille viiden johtimen nippu, nämä piuhat poikki ja mustan ja ruskean johtimen väliin 10ohm vastus, sitten ei muuta kuin alkuperäinen lamppu ja ballasti pois ja pohtimaan muita valonlähteitä. Ja jos haluaa käyttää alkuperäisiä sytytyspulssin ohjauksia niin niihin löytyy vastaus niistä lopuista neljästä johtimesta, mutta koska en ole 100% varma sen kytkennästä, en neuvo siitä mitään.
Dodii, tilasin mainitsemaltanne hepulta polttimon. Vielä kun löytäisi jostakin loput lampusta niin digirimpula pääsisi joskus omaan kotiinsa.
Muistakaa käyttää sitä mukana tulevaa tulisementtiä, lamppuun ei saa jäädä edes sormenjälkeä. Lisäksi pitää hakea lampulle oikea kohta ennen kiinnitystä. Kohdan hakeminen toimii simppelisti niin että vetää virtapiuhat lamppuun, laittaa tykin päälle ja käynnistymisen jälkeen liikuttaa lamppua niin että saa aikaan kirkkaimman valokeilan. Alkuperäisen lampun kiinnityskohta ei välttämättä ole oikea alunperinkään. Piuhoihin ei kannata koskea ennenkuin lamppu on syttynyt, pzzz
Ei sitä sementtiä kuulemma enää tule mukana kun uudet antiterroristi lait kieltävät jauhomaisten aineiden kuljetuksen lentokoneissa. <-- diypro.us luki tuollaista.
Kerta lampunmetsästykseni taitaa viedä tovin jos toisenkin niin sovitaan, että jos joku kerkeää lunastaa polttimon ennekuin löydän kehikon niin antaa mennä vaan, saahan niitä sitten lisää joten PM:mää jos kiinnostaa. 200W BSM-AC Spoiler Käy ainakin: ViewSonic PJ402D/458D Eiki LC-X990 Sanyo PLC-XU31 Proxima DP6155 Sony VPL-PX20
no tuo alkuperäinen postaajahan jo sanoi ettei osannu käyttää sitä tulisementtiä, vaan käytti kemiallista metallia! -fg