Smallville

Тема в разделе "TV-ohjelmat ja -sarjat", создана пользователем glottis, 20 окт 2002.

  1. glottis

    glottis Guest Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2001
    Сообщения:
    4.650
    Симпатии:
    5
    Ihan mukava sarja. Menee varmaan taas sarjan edetessä samanlaiseksi imemiseksi kuin Roswell:kin

    Se Lana Lang-hahmon näyttelijä oli kyllä uskomattoman nätti :love:
     
  2. Meizi

    Meizi Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 дек 2001
    Сообщения:
    1.308
    Симпатии:
    0
    Ihan mukavalta tosiaan vaikutti, mutta jos se jonnekkin Roswellin tasolle laskee, niin katsomiseni päättyy kyllä siihen.
     
  3. Stormrider

    Stormrider Guest Guest

    Регистрация:
    16 авг 2002
    Сообщения:
    302
    Симпатии:
    0
    Olihan tuo ihan hyvä.
    Alun meteorisade oli kyllä näyttävästi tehty.
     
  4. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 фев 2001
    Сообщения:
    4.057
    Симпатии:
    49
    paska, kun sulkkis esti näkemästä.
     
  5. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    60-luvulla Suomessa ilmestyneiden Teräsmiehen Poika-sarjisten ystävänä tuo piti tietenkin katsastaa. Olihan tuossa hieman jotain samaa, mutta tuon nykypäivään siirto ei oikein miellyttänyt. Toivottavasti "laatu" ei tuosta kauheasti heikkene...
     
  6. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    19 апр 2001
    Сообщения:
    2.841
    Симпатии:
    1
    Roswell oli aluksi ihan kiva sarja, mutta tao laski aika nopeesti, varsinkin viimeiset tuotanto kaudet oli tylsiä ja jankuttivat samaan.
    Tuskin tämä Smallville tulee olemaan samaa "huippu" tasoa, kuin kakkosen Supermies.
     
  7. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Регистрация:
    13 авг 2001
    Сообщения:
    13.058
    Симпатии:
    115
    Taas lisää jenkkien p*ska tuotantoa ja romantiikkahölmöilyä.
    Lex Luthor ja Clark Kent vanhoja kavereita? Ei kai ..
     
  8. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Noh, eikös Teriksen historia ole hallussa :) Noissa sarjiksissa oli tuota romantiikkahölmöilyäkin kyllä yllinkyllin, mutta jokin kumma niissä vain viehetti. Vaikka nimi Suomessa olikin Teräsmiehen poika, oli kyse siis Teriksen nuoruudesta (eli jenkkiläisittäin Superboysta) eikä suinkaan jälkikasvun toilailuista.

    edit: no, tarkemmin muistellen eivät Clark ja Lex alunperin kovin hyviä ystävyksiä olleet ja kun Lexiltä lähti tukka Teriksen sammuttaessa Luthorin labraa superhenkäyksellään syttyivät pahemmat skismat =)
     
  9. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    19 апр 2001
    Сообщения:
    2.841
    Симпатии:
    1
    Ajatteleppa Jarkko jos Young Macgyver tulee olemaan samaa sarjaa, eli kunon teini hölmöilyä.
     
  10. mn2346

    mn2346 Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Регистрация:
    16 янв 2002
    Сообщения:
    477
    Симпатии:
    0
    Luthor ja Kent olivat muistaakseni joissakin DC:n sarjiksissa ystäviä mutta myöhemmin sitten tiet erkanivat.

    -M

    edit: Typo
     
  11. matarvai

    matarvai Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    24 дек 2000
    Сообщения:
    1.466
    Симпатии:
    1
    Ihan ok sarja. Tulee hyvään aikaan ennen Simpsoneita niin tulee sen vuoksi varmaan katottua aika usein.
     
  12. The Crusher

    The Crusher Guest Guest

    Регистрация:
    4 авг 2002
    Сообщения:
    241
    Симпатии:
    0
    Itsehän olin hieman ennakkoluuloinen sarjan tasosta joten ensimmäinen jakso jäi katsomatta. En tiedä josko sitä vaivautuisi seuraavan jakson katsomaan kun sarjaa ei ainakaan vielä näköjään tyrmätty aivan täysin ;)
     
  13. KCrimso

    KCrimso Guest Guest

    Регистрация:
    7 май 2002
    Сообщения:
    359
    Симпатии:
    0
    Melkoista scheissea oli teini-teriksen seikkailut. Eipä kyllä hirveästi yllättänyt, alkaa ketuttamaan pikkuhiljaa tämä teinisarjojen loputon tulva. Mihinkään sci-fiin liittyvästä aiheesta on ilmeisesti mahdotonta tehdä tv-sarjaa ilman, että siihen sotketaan tätä teini-spedeilyä. Toivon vaan, että tämä syöpä ei tartu elokuviinkin.
     
  14. renegade

    renegade Guest Guest

    Регистрация:
    25 апр 2002
    Сообщения:
    32
    Симпатии:
    0
    Eipä ollut kovin hyvä pilotti. Potentiaalia sarjassa toki olisi, mutta pahoin pelkään että nämä teiniromantiikkakuviot tulevat nousemaan entistäkin häitsevämpään osaan tulevaisuudessa. Mutta jos ei parempaa tekemistä sunnuntai-iltapäivänä ole niin kyllähän tuota katsoo.
     
  15. Marlowe

    Marlowe Guest Guest

    Регистрация:
    19 апр 2002
    Сообщения:
    514
    Симпатии:
    0
    Ihan hyvä sarja? Missä tynnyrissä te olette kasvaneet?

    Smallvillen ensimmäinen jakso tuli katsottua eilen videolta erään ystävän luona ja täytyypä sanoa että pahuksen vaisu pilottijakso oli kyseessä. Meteoriittisade oli komeasti toteutettu, mutta siinäpä oikeastaan kaikki. Näyttelijät olivat kaikki tätä tyypillistä mallikuvastosta revittyä teinisarjaosastoa, joihin ja joiden ongelmiin samaistuminen on täysin mahdotonta. Lisäksi sarjassa ei oikeastaan tapahtunut yhtään mitään; juonta kyllä yritettiin rakennella jännittävään suuntaan, mutta kaikki onnistuttiin rusentamaan lopun täydellisellä antikliimaksilla.

    En taida enää kuulua kohderyhmään, mutta toisaalta katsoin kyllä mielelläni teinisarjojen kruunaamatonta kuningasta Freaks and Geeksia, My So Called Lifea sekä tavallaan tähän genreen kuuluvaa Gilmore Girlsia. Muista vastaavista jenkkisarjoista ei olekaan sitten mitään eritysen positiivista sanottavaa; esimerkiksi tässäkin viestiketjussa mainittu, tyhmille teineille suunnattu Roswell on täyttä roskaa.

    Niin, tosiaan: Teräsmiehen hahmoon oltiin näemmä ujutettu aimo annos Batmanista ja Marvelin sarjiksista tuttua angstia ja kompleksisuutta, mikä on oikeastaan vaan positiivista, sillä tuohan se väriä kohtalaisen tylsään DC-hahmoon.
     
  16. IceMan

    IceMan Guest Guest

    Регистрация:
    25 окт 2002
    Сообщения:
    33
    Симпатии:
    0
    Joo... alkupään jaksot tästä sarjasta tuntuu ehkä vähän toistavan itseään, mutta pidemmälle mennessä siihen jää kyllä helposti koukkuun. Olen tähän mennessä katsonut kaikki jaksot mitä sarjaa on tehty, eli 26 jaksoa ja koukussa olen :) Mielestäni parempi kuin Roswell. Lex Luthor on mun ehdoton suosikki :)
     
  17. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    IceManin kanssa pitkälle samaa mieltä. Olen myös katsonut koko eka kauden ja jonkin matkaa toista, ja sarja tosiaan petraa kuin sika juoksuaan. Plussaa jatkuvasta juonesta, Lex Luthorista ja siitä, että etenkin eka kaudella lähes joka jaksossa esiteltiin yksi uusi ja oivaltava erikoistehoste. Eikä voi olla huono asia että kirjoitus- ja tuotantopuolella häärää Mark Verheiden, joka on tehnyt hyviä sarjakuvia.

    Miinuksia teiniromantiikasta, jonka tosin oppii sivuuttamaan sarjan edetessä keskittymällä Clarkin kykyjen kehittymiseen sekä Lexin ja Clarkin väleistä kertovaan "sivujuoneen". Jos pitää Roswelliin verrata, niin meikälle riitti kymmenkunta jaksoa Roswellia, mutta Smallvilleä tahtoo lisää. Uusista jenkkisarjoista ihan sitä terävintä kärkeä, imo koukuttavampi kuin 24 ja parempi kuin Enterprise.

    .p.
     
  18. Cosmo

    Cosmo ningjing zhi yuan Tukijoukot

    Регистрация:
    5 дек 2000
    Сообщения:
    1.704
    Симпатии:
    18
    Itselle riitti eka jakso, toista a'la Roswell tehtyä sarjaa en itse jaksa ollenkaan. Voihan toki petraantua ajan kanssa mutta..
    Tuo Jenkki teini-romantiikka-vesittäminen alkaa jo nyppimään ja pahasti, kaikki alkaa olla jo samasta muotista. Tylsää. Ei siinä paljon enään efektit auta.
     
  19. E. P.

    E. P. Guest Guest

    Регистрация:
    11 сен 2002
    Сообщения:
    2.780
    Симпатии:
    12
    Tuon toisen jakson aikana kuulostelin musiikkia tuossa Smallvillessä ja huomasin niiden paskiaisten kopioineen osan musiikeista suoraan X-filesistä.

    Sitten lopputeksteissä huomasin Mark Snown olevan Smallvillenkin musiikkien takana. :)
     
  20. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Aivan sama itseänikin ärsytti. Luulisi nyt Snown jotain uuttakin keksivän ettei itseään noin rankasti tarvisi plagioida.