Oppo Dv-981hd

En tråd i 'DVD-laitteet' startet av Vuti, 20 Okt 2006.

  1. NiceRoy

    NiceRoy Guest
    Guest

    Reg.:
    18 Jan 2007
    Innlegg:
    36
    Liker mottatt:
    0
    Tutun näköinen kuva joidenkin DVD-levyjen osalta, useimmiten sotku ei ole ihan noin paha mutta tuollaisiakin tulee silloin tällöin. DivX:iä en ole juuri katsellut joten niistä ei ole kokemuksia.
     
  2. Nimimerkitön

    Nimimerkitön Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    31 Jan 2007
    Innlegg:
    164
    Liker mottatt:
    0
    Oppo sitten sanoi yhteistyösopimuksen irti palveltuaan uskollisesti vajaan vuoden. Ilmeisesti virtalähde pamahti.

    Nappasin soittimen kainaloon ja vein sen takaisin ostopaikkaan henkisesti valmistautuneena vähintään viikkojen huoltokeikkaan. Ilo olikin suuri kun sain ilman sen kummempia vääntöjä heti uuden (tai oikeammin Marekin sanoin "kuukauden käytössä olleen ehjän") laitteen kainaloon. Jopa Oppon syövereihin jäänyt cd-levy ruuvailtiin saman tien ulos laitteesta, ja sain senkin heti mukaan. Aikaa kului kaikkinensa ehkä kymmenen minuuttia.

    Vaivattomin huoltokeikka kautta aikain eli Marek Soundille :thumbsup:

    Jouduin tosin vaihtamaan hopeisen soittimeni mustaan (hopeisia ei kuulemma enää ole eikä tule) mutta tässä kävi suorastaan onni onnettomuudessa, sillä mustan olisin alunperinkin halunnut, mutta sellaisia ei silloin ollut saatavilla.
     
  3. Nimimerkitön

    Nimimerkitön Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    31 Jan 2007
    Innlegg:
    164
    Liker mottatt:
    0
    Leffakäytössä kyllä. Sen sijaan lepotilassa näyttäisi olevan tavanomaista huomattavasti suurempi sähkönkulutus. En ole mittailemaan ruvennut mutta Oppon kuori lämpenee lepotilassa ihan samaan malliin kuin leffoja toistaessa mikä on mielestäni omituista. Eli mihinkään ihan pieneen tilaan ei Oppoa kannata ruveta tunkemaan vaikka matala muotoilu sen mahdollistaisikin.

    Tämä siis ihan sivuhuomiona eikä kommenttina PS3/Oppo-vertailuusi.

    Offtopic: huomasin jossain ketjussa maininnan Oppon tuloillaan olevasta Blu-ray-soittimesta. Onko tälle olemassa palstalla ketjua missä asiaan voisi perehtyä tarkemmin?
     
  4. Korbenn

    Korbenn Guest
    Guest

    Reg.:
    8 Jun 2006
    Innlegg:
    23
    Liker mottatt:
    0

    Suuret kiitokset sepustuksestasi. Auttoi minua ratkaisevalla hetkellä ostopäätöksen tekemisessä. :)
     
  5. hartzu

    hartzu Vakiokasvo

    Reg.:
    30 Des 2005
    Innlegg:
    705
    Liker mottatt:
    4
    Ajattelin ladata viimeisimmän firmwaren Oppo.se sivuilta, mutta nepä onkin sotkettu täysin käyttökelvottomiksi jollain aivokuolleella user trackkerillä, joka hidastaa latauksen mateluksi ja vielä rikkoo kaikki download linkit niin, ettei ne enää toimi millään selaimella, esim. http://oppo.se/product_show.asp?cid=&pid=5&id=31&show=download

    Onko joku onnistunut tuolta lataamaan viimeisimmän firmiksen?

    Näemmä täällä on toimiva download sivu: http://www.opposhop.com/en/help/29/oppo_dv_981hd_firmware_release
     
  6. srout

    srout Vakiokasvo

    Reg.:
    24 Apr 2007
    Innlegg:
    573
    Liker mottatt:
    13
  7. Weitec

    Weitec Valvoja
    Tukijoukot

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    2.359
    Liker mottatt:
    3
  8. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Päivitin tuon nopsasti, mutta en kerännyt paljon testailemaan sitä, kun piti LA Digital -boksikin päivittää ja reissuun lähtemään. Sen verran kuitenkin pistin merkille, että mielestäni en saanut jostain syystä enää "setup -> 9210" -toimintoa pelaamaan (tätä kauttahan muun muassa laitteen sai region-freeksi). Kyllähän tuo silti iloisesti lähti pyörittämään R1-levyä, mutta jäi vain kummastuttamaan miksei laite reagoinut tuohon numerokomboon, vaikka kuinka yritin.

    Huomioitavaa on myös se, että näköjään Oppo on pistänyt uusiksi tuon päivitysmetodin, joka aikanaan aiheutti yllättävän monelle harmaita hiuksia. Ei sitä ennen pitänyt kahta tiedostoa polttaa, vaan pelkästään uudelleennimetä se ladattu tiedosto "935":ksi (ei siis "935.biniksi" koska silloin siitä tulee "935.bin.bin").

    Jos joku muu voisi tuota numeronäppäinkombinaatiota päivityksen jälkeen koittaa ja kertoa toimiiko? Laiskuuttani kysynpä tähän samaan syssyyn, että olihan se niin, että näitä Oppon asetuksia ei tarvinnut säätää, vaan laite on aina oletusasetuksilla se ideaali (tietenkin upscalen voi säätää mieleiseensä resoluutioon)?
     
    #368 ElvisThePelvis, 25 Sep 2008
    Sist redigert: 25 Sep 2008
  9. HAM

    HAM Tuttu käyttäjä
    Tukijoukot

    Reg.:
    24 Jan 2001
    Innlegg:
    102
    Liker mottatt:
    0
    Päivittelin tuolla firmwarella alkuviikosta ja ainakin mulla tuo näppäinkombo toimi ja sain vaihdettua regionin nollaks. Yhdelläkään levyllä en tuota testannu, mutta oletan että toimii...
     
  10. Weitec

    Weitec Valvoja
    Tukijoukot

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    2.359
    Liker mottatt:
    3
    myös täällä toimii. tosin päivityksenkin jälkeen se näkyi olevan valmiina jo aluevapaa.
    muut asetukset sitten nollautuivat kuten normaalisti.
     
  11. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    7 Des 2006
    Innlegg:
    2.552
    Liker mottatt:
    1
    Voisiko joku kertoa lyhyesti miten tämä päivitys tapahtuikaan? Olen päivittänyt kerran aikasemminkin mutta ei enää jaksa muistaa.

    Oikeastaan tarvitsen vain tiedon millä nimellä tiedosto tallennetaan levylle ja onko väliä laittaako sen cd- vai dvd-levylle.

    ja versio on tämä:

    EU981-3-0820.BIN
     
  12. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    No eikös ne päivitysohjeet ole ihan selkeästi kirjoitettuna tämän sivun lopussa?

    Vastauksena tarkennettuun kysymykseesi: päivitysohjeet ovat hieman muuttuneet, ja nyt pitää tehdä ladatusta päivitystiedostosta kopio, ja nimetä ensimmäinen tiedosto "935":ksi (eli näkyy muodossa 935.bin) ja toinen "981":ksi (981.bin).
     
  13. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    7 Des 2006
    Innlegg:
    2.552
    Liker mottatt:
    1
    No sieltähän ne löytyivätkin:hitme:

    Kaikki piilotetaan:rolleyes:
     
  14. Jarkkoku

    Jarkkoku Guest
    Guest

    Reg.:
    30 Nov 2008
    Innlegg:
    4
    Liker mottatt:
    0
    Onko muilla esiintynyt tällaista ongelmaa:

    Divx-tiedostoja toistettaessa ääni on todella hiljaisella, jos vahvarista vääntää volumen melkein täysille niin äänet kuuluvat kovan suhinan taustalta. Ongelmaa ei esiintynyt aikaisemmin. Harvoin tulee näitä katsottua, eli onko "nykyisissä" divx-tiedostoissa erilaiset äänikodekit tms. joita Oppo ei tunnista oikein?

    Soitin on kiinni optisella kaapelilla. DVD-leffojen kanssa ei ole ollut mitään ongelmaa.
     
  15. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    7 Des 2006
    Innlegg:
    2.552
    Liker mottatt:
    1
    Ettet vain ole vahingossa hiljentänyt äänet dvd-soittimen kaukosäätimellä minimiin?
     
  16. Jarkkoku

    Jarkkoku Guest
    Guest

    Reg.:
    30 Nov 2008
    Innlegg:
    4
    Liker mottatt:
    0
    Krhm, no siitähän se olikin kiinni. Ei tullut mieleen, kun normaalit DVD:t kuuluivat hyvin. Kiitokset vihjeestä :thumbsup:
     
  17. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    7 Des 2006
    Innlegg:
    2.552
    Liker mottatt:
    1
    Hyvä, että asia selvisi. Ajattelinkin, että ei se voi muustakaan olla kiinni.
     
  18. Sleep0

    Sleep0 Guest
    Guest

    Reg.:
    12 Sep 2007
    Innlegg:
    337
    Liker mottatt:
    0
    Onko Oppo -soittimissa HDMI CEC (laitteiden ohjaus HDMI-kanavaa pitkin)?? Ja jos missä malleissa? Kiitos!
     
  19. Collusion

    Collusion Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Mar 2005
    Innlegg:
    1.790
    Liker mottatt:
    10
    Eipähän näistä sellaista ominaisuutta löydy.
     
  20. Mutakala

    Mutakala Guest
    Guest

    Reg.:
    30 Nov 2006
    Innlegg:
    110
    Liker mottatt:
    0
    Edit : olikin tilapäinen bugi
     
    #380 Mutakala, 20 Mar 2009
    Sist redigert: 27 Sep 2009