Yamaha RX-V1800

Discussion in 'Vahvistimet' started by aarno2815, Nov 17, 2007.

  1. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 3, 2001
    Messages:
    4,705
    Likes Received:
    150
    Kannattaa sitten ostaa toinen laite. Onhan noita muitakin.
     
  2. hammers

    hammers Guest Guest

    Joined:
    Dec 13, 2005
    Messages:
    562
    Likes Received:
    0
    Ja lässynlässyn. Johan toi on kuukausi sitten ostettu. On se kumma jos ei saa esittää kritiikkiä ostamaansa laitetta kohtaan. :hitme:
     
  3. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 3, 2001
    Messages:
    4,705
    Likes Received:
    150
    Niinpä, onpa rakentavaa:D
     
  4. hammers

    hammers Guest Guest

    Joined:
    Dec 13, 2005
    Messages:
    562
    Likes Received:
    0
    Aivan, huippuhauskojen viestiesi ansiosta unohdin jo vaffin puutteet.
     
  5. Peanut

    Peanut Vakiokasvo

    Joined:
    Dec 23, 2005
    Messages:
    551
    Likes Received:
    0
    Kuulostaapa typerältä, onko tämä pelkästään yammun ongelma vai koskeeko se useampiakin vahvistimia? :hitme:
     
  6. tuomo.huttunen

    tuomo.huttunen Guest Guest

    Joined:
    Apr 9, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Taitaa olla Yammun ongelma, joskin aika useissa hdmi- vahvareissa on jotain sählätty.

    Muuten, koskeeko tämä 0-255 -> 16-235 croppaus vain RGB- signaalia?

    Miten on, jos PS3:sta valitsee video outputiksi YCbCr, tapahtuuko croppaus?

    Hdmi- läppärini video outputtia voi vaihtaa (RGB/YCbCr444), mutta en ole huomannut eroa signaalien välillä. PS3:lla ero sen sijaan on suuri; väritasapaino tuntuu muuttuvan (punainen ylikorostunut RGB:llä, jos säädetty YCbCr:lle) ja mustan taso on parempi RGB- signaalilla. RGB tuntuu olevan signal of choice, mutta 1800 croppaa (ainakin) silloin shadow detailin pois...
     
  7. Eugen

    Eugen Uusi jäsen

    Joined:
    Jan 14, 2008
    Messages:
    23
    Likes Received:
    0
    Mitenkäs minä en saa skaalausta päälle, kun vien signaalin Topfieldiltä HDMI:llä Yamahaan, niin se menee samalla resoluutiolla telkkarille? DVD:ltä (S-Video) skaalaus onnistuu. Vai onko niin, että HDMI signaalia ei skaalata?
     
  8. Kurttujaakko

    Kurttujaakko Guest Guest

    Joined:
    Sep 28, 2005
    Messages:
    54
    Likes Received:
    0
    Näin on, HDMI signaalia ei skaalata.
     
  9. jhautajoki

    jhautajoki Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Nov 12, 2002
    Messages:
    695
    Likes Received:
    0
    Näin on. Parhaan lopputuloksen saat, kun viet Topfieldistä signaalin komponettina Jammulle ja annat Jammun skaalata sen. Kuvan laatu paranee huomattavasti verrattuna HDMI-liitäntään.
     
  10. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    2,280
    Likes Received:
    0
    Siis saako Topparista paremman kuvan, kun tekee DA --> AD muunnokset ja skaalauksen päälle ???? Voi jopa luulla, että pelkkä DD --> Skaalaus tekisi parempaa kuvaa.......
     
  11. jhautajoki

    jhautajoki Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Nov 12, 2002
    Messages:
    695
    Likes Received:
    0
    Niinhän sitä luulisi. Laitteen pelkkä HDMI-liitin ja skaalain ei tee laitteen liitäntää kuitenkaan vielä laadukkaaksi. HDMI-liitäntä toteutetaan (ikävä kyllä) yleensä halvalla ja huonosti, kuten Toppyn tapauksessa. Nuo DA ja AD muunnokset eivät loppujen lopuksi älyttömästi kuvaan vaikuta, enemmänkin vaikuttaa skaalauksen laatu, mikä Yamahassa on hintaansa nähden huippuluokkaa. Tämän voi todeta jokainen, joka kyseisen yhdistelmän omistaa, hankkii laadukkaan SCART-komponenttikaapelin ja kierrättää kuvan Yamahan skaalaimen kautta. Jopa oma emäntä näkee näiden välillä suuren eron - sillon ei puhuta ihan pienestä erosta. Näyttölaitteena toimii 47PFL9732.
     
  12. Eugen

    Eugen Uusi jäsen

    Joined:
    Jan 14, 2008
    Messages:
    23
    Likes Received:
    0
    Tuleekos sitten takaisin nämä kuvasuhteen muuttuessa tapahtuvat näyttölaitteen muutaman sekunnin kestävät pimenemiset, jotka häiritsivät edellisen Topfieldin kanssa, kun se oli S-video piuhalla kiinni Yamahassa?
     
  13. jhautajoki

    jhautajoki Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Nov 12, 2002
    Messages:
    695
    Likes Received:
    0
    Ikävä kyllä. Tässä kannattaa myös huomioida se, että tämä ei välttämättä ole täysin Yamahan vika. Vaihdoin 3LCD koneen Philipsiin joulukuussa, ja tuo viive pieneni jonkin verran. Se ei tosin poista piirteen ärsyttävyyttä, sillä viive on edelleen liian suuri. Itse olen tosin oppinut elämään tämän kanssa.
     
  14. burner

    burner Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 6, 2007
    Messages:
    655
    Likes Received:
    0
  15. Scaha

    Scaha Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 25, 2002
    Messages:
    955
    Likes Received:
    2
    Taidan olla tästä aikaisemminkin maininnut mutta lisätään vielä että itsellä seuraavanlaisesti. Sampan tallentavasta komponenttina yammulle joka tekee skaalauksen 720p ja hdmi:llä z5 tykille ja ei minkäänlaisia kuvattuja ongelmia. Kuvasuhteelle ei yammussa tehdä muutoksia.
     
  16. jhautajoki

    jhautajoki Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Nov 12, 2002
    Messages:
    695
    Likes Received:
    0
    Tämä on hyvä tietää. Ongelman lähtökohta on (joskin odotetusti) Topfieldissa. Hieman offtopickia, mutta onko joku testannut uusia Topparien kanssa että esiintyykö samaa ongelmaa(?).
     
  17. tuomo.huttunen

    tuomo.huttunen Guest Guest

    Joined:
    Apr 9, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Vertailin tuota pariinkin otteeseen.

    Ongelmana tämän raportoinnissa on sinänsä peruslaadukkaan lumix 6mp digipokkarin puutteet, joista johtuen eroja ei oikein saa näkyviin tänne foorumille.

    Asia on kuitenkin selvä - osa kuvasignaalista leikkautuu. Testasin sekä Ps3 BD:llä että läppärillä suoralla hdmi- kytkennällä. Selkein tilanne on RGB full- signaalilla, jolla tumman pään toistosta jää huomattava osa puuttumaan kierrätettäessä signaali 1800:n kautta.

    Myös wtw jää puuttumaan, tämä tulee ilmi asetettaessa projektori tukemaan koko grayscalea (0-100 IRE), jolloin suoralla kytkennällä molempiin päihin tulee lisää infoa. Vastaavasti kierrätettäessä signaali 0-100 tila lisää vain "valoverhon" kuvan päälle.

    Jos firmispäivitystä ei tule, on tilanne ongelmallinen. Erinomainen vahvari muuten, mutta signaalin muuttumattomuus pitäisi olla selvää yli 1000e:n laitteessa.
     
  18. Horst

    Horst Guest Guest

    Joined:
    Nov 24, 2005
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Laitoin juuri palautetta asian tiimoilta Yamahalle. Ehkäpä kun tarpeeksi moni napisee asiasta, niin firmware päivitystä voisi tullakin.

    Tuolla on samasta asiasta keskustelua: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=13053675
     
  19. Scaha

    Scaha Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 25, 2002
    Messages:
    955
    Likes Received:
    2
    Tuossa testaillessasi ps3 kanssa niin mahtaneekohan leffakäytössä olla mitään hyötyä pitää full-rgb:tä päällä? Jollen ole väärin ymmärtänyt niin leffoissa tuolloin vain venytetään 16-235 välille 0-255. Täytyykin töistä päästyäni tutustua tarkemmin tähänkin asiaan.

    Tai asetellaan kysymys näinpäin, jos näyttölaite on säädetty niin että referenssi lähtee 16:sta ylöspäin ja käytetään 16-235 lähtöä ps3:lta. Menetetäänkö tummanpään erottelussa jotain verrattaen 0-255 venytettyyn signaaliin ja tällöin näyttö asetettuna lähtemään myös nollasta? Vielä kun otetaan huomioon se että esimerkiksi omassa kokoonpanossa digiboxin kuva tuodaan vahvistimen kautta samaan inputtiin näytölle ja digiboxistahan ei ole mahdollista 0-255 kuvaa tuoda. Tällöinhän pitäisi näytöltä vaihtaa asetukset joka kerta vaihdettaessa tv- ja ps3-kuvan välillä.
     
  20. tuomo.huttunen

    tuomo.huttunen Guest Guest

    Joined:
    Apr 9, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Kuvailemasi tilanne on todenmukainen. Tällä hetkellä -kierrätettäessä 1800:n kautta- signaali on siis 16-235 tulee se sitten PC:stä tai Ps3:lta. Tällöin tulee asettaa näyttölaite tukemaan tätä (IRE 7.5). Muussa tapauksessa mustat palkit muuttuvat harmaiksi jne.

    Tätä voisi kuitenkin kuvata vain vahingon minimoimiseksi. PC signaali 0-255:sta jää jotain pois, esim. kaikista vaaleimmat "erottelualueet" jäävät puuttumaan, vaan näkyvät yhtä valkosina taustan kanssa.

    PS3 BD- signaalilla tulee myös käyttää IRE 7.5- asetusta harmaiden palkkien ja valoverhon välttämiseksi. Tällöin kuitenkin jää osa kuvasignaalista (shadow detail) näkemättä. Tämän pystyi todentamaan vaihtamalla suoraan kytkentään, jolloin IRE 0 ei haalistanut kuvaa lainkaan, ainoastaan toi shadow detailin näkyviin.

    Kierrätettäessä signaalia IRE 0 sai siis aina mustat palkit harmaiksi. Suoralla kytkennällä pysyivät mustina, IRE vaikutti vain näkyvään kuva-alaan.

    RGB Full on ainakin kierrätettäessä aika hyödytön. Väritasapainon heittämisen lisäksi musta pää menee totaalisen tukkoon, ja kuvasta jää entistäkin enemmän näkemättä. Ps3 venyttää 16-235 -> 0-255, vahvari leikkaa 16-235:een -> 0-15 ja 236-255 menetetään.

    Pitää vielä tutkailla asiaa, yrittää ottaa screenshotteja tms..