Uuden television osto.

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем KILLPATRICK, 4 мар 2020.

  1. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.202
    Симпатии:
    1.413
    En oikein löytänyt sopivaa, joten tein oman. Sitä voi muuttaa, jos teistä siltä tuntuu tai joku vanha on jo.

    Asiaan.
    Yli 70v. tarvitsisi uuden telkkarin ja (läppärin vielä kylkeen)
    Mitään hienouksia tuskin tarvitsee edes miettiä kunhan peruskanavat näkyvät. Entinen oli joku digiboksin tarvinut noin 35 tuumainen valoissa olohuoneessa. Mahdollisimman helppoa ja halpaa siis haetaan. Vähän jopa epäröin nettiin liittämistä, että tuleeko liian vaikeata, vaikka varmaan areena olisi mukava lisä.

    Kaikki apu otetaan kiitollisuudella vastaan, kun perus töllöt eivät itselleni ole se seuratuin juttu.
    Jos vielä joku osaa kertoa, mikä läppäri olisi seniorille hyvä ja halpa, niin sekin auttaisi paljon.
    Tuntuu etten ole paras auttaja, kun itse olen myös vähän käsi näiden tietokoneiden kanssa, mutta vanhoja ihmisiä pitää auttaa ja yritän parhaani tässä asiassa tehdä.
     
  2. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.202
    Симпатии:
    1.413
    Löytyiskö jostain jotain halpis töllöjen arvosteluja?
     
  3. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 сен 2006
    Сообщения:
    4.090
    Симпатии:
    374
    Tekniikan maailmassa oli perustöllöjen vertailu viime vuonna, mutta oletan että etsit vielä halvempia.

    Nykyään muuten 55 tuumaa alkaa olla jo "peruskoko". LG:tä kehottaisin välttämään. Samsungilla ja Philipsillä on useita malleja hintaluokassa 300-400 euroa kokoluokassa 40-55 tuumaa. Tämä on ihan ok, jos ei ole liian iso:
    https://hinta.fi/1793301/samsung-series-7-ue55ru7092u
    Löytyy myös 50-tuumaisena.
     
  4. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.202
    Симпатии:
    1.413
    Voi olla 55 liian iso naisihmisen olohuoneeseen, joka ei oikein katso kuin YLEä. Ja varmaan nikottelee tuon 400€ kanssa.
    Mutta kiitos, suunta on oikea. Varmaan Samsung, joku 40 tuumainen. Olisiko missään uloskanto hinalla?
     
  5. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Регистрация:
    24 окт 2009
    Сообщения:
    800
    Симпатии:
    115
    Halpis-televisioita on monen merkkisiä, mutta valmistajia on vähemmän. Turkkilainen Vestel esimerkiksi tekee Finlux, Procaster, Luxor, yms. merkkejä ja lisäksi valmistaa monen tunnetun merkin halvimmat mallit. Sitten on mm. kiinalainen TCL. Näistä televisioista on mm. Tekniikan Maailma julkaissut testejä, ja parhaillaankin on Procaster-merkkisen television kestotesti menossa. Yleisesti voidaan sanoa että kuvanlaatu ei näissä yleensä ole paras mahdollinen, mutta kyllä niistä uutiset katselee, ja tv-ohjelmia yleensäkin. Vanhemmat ihmiset eivät yleensä harrasta kotiteattereita tai soundbareja, joten television äänenlaadullakin on väliä. Ongelmaksi saattaa myös muodostua nk. älytelevisioiden käyttöjärjestelmien kanssa "tappelu", se saattaa olla ikäihmisille liikaa. Ehkä tunnettujen merkkien (LG, Panasonic, Philips,Samsung, Sony)
    halvimmat mallit kuitenkin ? Ja etenkin: televisio kannattaa ostaa liikkeestä, joka antaa tarpeeksi pitkän palautusoikeuden!
     
  6. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Регистрация:
    24 окт 2009
    Сообщения:
    800
    Симпатии:
    115
  7. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    11 фев 2005
    Сообщения:
    4.925
    Симпатии:
    534
    ^
    Eikä taida enää myydä edes Panasoniccia...

    T: Vesku
     
  8. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.202
    Симпатии:
    1.413
    Laitetaan tänne, kun en muuta keksi:

    Kävi mielessä, että onko kukaan laittanut neljää töllöä yhteen kiinni? Siis ajatuksena, että neljästä 65 tuumaisesta HD-TVstä tulisi 130 tuumainen 4K-televisio? Onko se edes mahdollista jakaa kuvasignaali tuolla tavalla neljään osaan? Näkyisikö televisioiden reunat? Mikä olisi paras paneeli tähän, jotta reunat olisivat huomaamattomat?
     
  9. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies.
    Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.543
    Симпатии:
    1.505
    Juuri eilen katselin paikallisessa tv-liikkeessä tuommoista viritelmää. Tuli tsekattua telkkujen takaa myös teline ja ihan näppärä valmis teline tuommoiseen on saatavilla. Ongelmana vain on televisioiden reunat. Vaikka, miten kapeareunaiset telkut hankkisi, niin kyllä se vähän näyttää siltä kuin vanhanmallisesta ikkunasta ohjelmaa katselisi.
    https://live.staticflickr.com/1386/1467447473_7978f2128e_b.jpg

    edit: en tiedä, miten signaali sitten jaetaan noille, mutta varmasti jotain laitteita tuohon on.
     
  10. 3JJ

    3JJ Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2006
    Сообщения:
    1.776
    Симпатии:
    423
    Pahoin pelkään että ovat "ammattilaisten" laitteita ja hinta sen mukainen. Jokaista neljännestä pitää pystyä säätämään jotta mustien saumakohtien leveydet tulee huomioitua eikä tule luonnotonta hyppäystä. Neljän paneelin ongelma on siinä, että ne saumat eli mustat reunat tulee keskelle pysty- ja vaakasuunnassa. Eli jos on kuvattu siten että oleellinen asia kuvasta on jomman kumman akselin puolivälissä, niin se on aina mustan reunan kodalla. Keskeltä jää informaatiota puuttumaan. Parempi olisi esim. 3x3 paneelin systeemi. :D
     
  11. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    11 фев 2005
    Сообщения:
    4.925
    Симпатии:
    534
    Tuosta, kulkevat nimellä video wall controller.

    T: Vesku
     
  12. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    4.695
    Симпатии:
    148
    Kumpi olisi parempi TV?
    Sony KD-85XH9505 vai Samsung 85"4K Qled
    https://www.verkkokauppa.com/fi/pro...85XH9505-85-Android-4K-Ultra-HD-LED-televisio
    https://www.power.fi/televisiot-ja-...amsung-85-4k-qled-tv-qe85q80tatxxc/p-1064813/
    Samppa on nykyisin ja tykkään siitä liitäntäboksista.
    Olisiko Sonyssa jotain vahvuuksia Samppaan verrattuna. Varmaankin 2-3 Sonya ollut menneinä vuosina.
    Sampasta puuttuu Dolbyvision, mikä taas on Sonyssa. Onko tuo DV sitten niin must-ominaisuus, kommentteja? Tykissä minulla ei ole DV:ta, pitäisikö olla TV:ssa?
     
    #12 aarno2815, 21 июн 2020
    Последнее редактирование: 21 июн 2020
  13. Electron

    Electron Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    9 май 2003
    Сообщения:
    1.357
    Симпатии:
    79
    Kaikki kysymäsi asiat on käsiteltyy pariin kertaan "Isompaa ruutua 70-75" ketjussa.
    Jos ei ole pakko nyt ostaa niin noiden uusien isojen mallien hinta tuppaa tippumaan Black Fridayssa rutkasti ja siitä eteenpäin aina vuoden vaihteeseen ja ylikin on vallan mainioita tarjouksia Verkkiksessä, Gigantissa ja Powerissa. Nyt on liki kallein mahdollinen aika ostaa uuden mallinen iso telkku.
     
  14. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    4.695
    Симпатии:
    148
    Juu. Huono on aika.
     
  15. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.202
    Симпатии:
    1.413
    Vähän kuin kesämökit ja veneet.
     
  16. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    15 июн 2010
    Сообщения:
    4.960
    Симпатии:
    1.316
    Jos ylipäätään on varaa edes ajatella ostavansa 85" televisio (suuremmasta nyt puhumattakaan) herran vuonna 2020, niin ei luulisi ajankohdan paljoa painavan puntarissa, vaikka perjantai olisi miten musta hyvänsä.
     
  17. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    4.695
    Симпатии:
    148
    Vanha TV on jo 7v. vanha, Toimii hyvin, mutta vaihdan sen suurempaan. Nykyinenkin oli ostettaessa 3000e laite. Olen telkkarin ostanut, silloin kun ostan niin huippulaitteen, että olisi kehityksen kärjessä ja kestäisi vuosia. Ei vanhenisi heti. Olen lukenut eri saitteja hyvissä ajoin, että tarjonta tulee selville ja että tietää mahdollisesti tulevaisuuttakin.
    DolbyVision on vielä vaiheessa, TVt eivät vielä hyödynnä sitä tässä vaiheessa juurikaan, mutta ehkä parin vuoden päästä.
    8K samoin on vaiheessa, alkaa yleistyä vähitellen, kunhan standardi tulee voimaan.
    Jännä juttu DV:ssa on standardi, mutta ei standardin täyttäviä laitteita, 8Kssa on jo laitteita, mutta ei standardia!

    Nykyisen TVn ostin silloin, kun 4K alkoi yleistyä vähitellen, mutta kehitys kesti yllättävän kauan. Tuon 8Kn yleistyminen kestää samoin. Kun ostan uuden TVn, niin ostan reilusti suuremman, kuin vanha on. Monet täällä ovat vaihtaneet TVtä parin-kolmen vuoden välein. Minulla taas on tykki TVn lisäksi, ei tarvitse mitään vaihtaa kovin usein. Tulee katsottua leffoja TVstäkin, kun on iso ja hyväkuvainen telkkari. Telkkaria kohden ollaan menossa, kun kuvaruudut suurenevat ja hinnat eivät samassa suhteessa.
    TVtä käytän lähinnä monitorina. Kun tykin lamppusta tuli tunnit täyteen, niin huomasin, että TVlläkin pärjää aika hyvin, pari viikkoa olin telkun varassa kaikkiaan.
    Tutkittuani huomasin, että Panasonic 4K soittimenikin on DV yhteensopiva, tiedon haku ei ollut helppoa, speksit olivat yleensä vajavaisia ainakin suomalaisilla sivuilla, on vähän vanhempi malli(DMP-UB900), tosin vielä myynnissä.
    Sampan telkkareissa ei ole DV valmiutta, huono juttu, LGssä on ja Sonyssa.

    Valmistajilla on koko ajan kova tohina kehitystyössä, että saataisiin taas myytyä uusi telkkari, tykki itai vahvistin ihmisille. Kilpailu on mennyt ihan älyttömäksi. Juuri luin striimilaitteesta jolla voi soittaa ja ripata, sekä tallentaa CDt sekä tallentaa striimiä netistä-hinta vain 4500e! Tätä tarjontaa on aivan älyttömästi nykyään, aivan liikaa.
     
    #17 aarno2815, 22 июн 2020
    Последнее редактирование: 23 июн 2020
  18. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 сен 2006
    Сообщения:
    4.090
    Симпатии:
    374
    Varmaan Black fridayn aikaan toisen tai kummatkin noista saa 3 tonnilla.
     
  19. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    10 янв 2004
    Сообщения:
    3.404
    Симпатии:
    130
  20. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Регистрация:
    24 окт 2009
    Сообщения:
    800
    Симпатии:
    115
    Parina viime vuonna Black Fridayn jälkeen tuli kommentteja: "Eipä ollut hääppöisiä tarjouksia", "Epäkuranttia tavaraa alehintaan" jne...
    eli mielestäni BF on ylimainostettu nykyään. Mutta aina on ihmisiä joilla löytyy uskoa parempaan huomiseen...