Tosimies ei itke...?

Discussion in 'Elokuvat' started by rotsten, Sep 10, 2001.

  1. Pekka

    Pekka Guest Guest

    Joined:
    Jan 7, 2002
    Messages:
    13
    Likes Received:
    0
    No ainakin Titanic on itkettäny, ei Leonardon kuolema niin mutta se kun ne alkoivat soittaa Kohti sinua herrani laivan uppoessa... Myös Neon genesis evangelionissa itkin aina Shinjin ja muiden mukana :´(
     
  2. From Finland

    From Finland Guest Guest

    Joined:
    Nov 14, 2002
    Messages:
    479
    Likes Received:
    0
    Braveheart:loppu
    Man in the iron mask:loppu
    ja about sata muuta elokuvaa..minä olen itkevää tyyppiä:)
     
  3. Jan

    Jan Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Juu, ei niin. Silmät ne vain hikoilee...:hitme:
     
  4. SamTheMan

    SamTheMan Guest Guest

    Joined:
    Oct 10, 2002
    Messages:
    1,525
    Likes Received:
    0
    Pakko myöntää, että Titanic on ainoa leffa, joka minut (paatunut gorefriikki) on saanut itkemään...
     
  5. monkeyheaven

    monkeyheaven Guest Guest

    Joined:
    Nov 9, 2002
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Green Mile on elokuva, joka on todellakin saanut kyyneleet virtaamaan. Pari-kolme vuotta sitten kun katsoin, niin "järkytyksekseni" sain peilistä huomata leffan jälkeen että oli sitä oikein kunnolla tullut tirauteltua.
    Kaunotar & Hirviö sai myös kyyneleitä tippumaan. Ja ihan viime viikolla kun videolta katsoin, eipä sitä parkkimittarin kokoisena tajunnut itkeä piirretyille :)
     
  6. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Sleeping in Light pisti pillittämään, ja rajusti.
     
  7. glottis

    glottis Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2001
    Messages:
    4,650
    Likes Received:
    5
    No perhana! Kyllähän sitä melkein tuli tippa silmään kun meni ostamaan episode 2:sta R-Kioskilta ja kun myyjä vielä ajatteli asiakkaan parastakin ja pisti sen vieläpä muovipussiin tietäen sen tärkeäksi ostokseksi köyhälle opiskelijalle... :weep:

    Ja kun alkutekstit pamahtivat niin kyllä siinä itkin ja kun valomiekka ensimmäisen kerran hurahtaa käyntiin tuossa leffassa niin :weep: ja Yodan taistelu :weep:
     
  8. thentunen

    thentunen Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2000
    Messages:
    1,226
    Likes Received:
    0
    Yodan taistelu on aika häilyvässä rajamaastossa: Itkeäkö vai nauraa? Kas siinä vasta ongelma:p
     
  9. monkeyheaven

    monkeyheaven Guest Guest

    Joined:
    Nov 9, 2002
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Niin naurettava, että ihan itketti. Tuossa kohtaa lähinnä kyllä teki mieli kuolla, suorastaan persiistä herätetty ajatus oli pistää nyrkillä tapettavan kokoinen Yoda siihen leikkimään lasermiekallansa.


    Eilen äitini (!!) osti minulle mitään pyytämättä (ja enhän minä enää tämän ikäisenä pyydä äitiäni minulle mitään elokuvia ostamaankaan edes) Beaty and the beastin DVD:n, jees :) Ihan mukavat ekstrat oli ja elokuva olisi aikeissa vielä tänäiltana katsoa.
     
  10. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2002
    Messages:
    4,147
    Likes Received:
    7
    Kyllä minua ainakin alkoi suunattomasti hymyilyttään, kun yoda veti 70-luvun kung-fu liikkeet peliin :D

    siinä vaiheessa alkoi itkettämään, aina kun Hayden Christensen avasi suunsa :weep:

    Mutta todellisuudessa ei tule muuta itkittäjä-elokuvaa mieleen kuin joskus lapsena katseltu Dumbo :weep:
     
  11. Nice Guy Eddie

    Nice Guy Eddie no more mr. Nice Guy Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    4,660
    Likes Received:
    6
    musta tuo kohtaus oli lähinnä sellainen " ei jeesus!".
    Olikohan jodalla redbullia viitan alla, vai mistä yht'äkkinen energianlataus:rolleyes:
     
  12. Nice Guy Eddie

    Nice Guy Eddie no more mr. Nice Guy Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jul 24, 2001
    Messages:
    4,660
    Likes Received:
    6
    asianvierestä... Itseä huvitti tuossa Dumbossa se, että kaikki ns. paskahomman tekijät oli jostain syystä mustia. Ei varmaan menisi tänäpäivänä moinen läpi..

    takaisin asiaan ja Dumboon:
    äidin kohtalo on kyllä liikuttava *nyyh*
     
  13. WhiteQueen

    WhiteQueen Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 21, 2002
    Messages:
    1,591
    Likes Received:
    2

    Mahtavaa huomata,että täällä Plazassa löytyy tunteikkaita miehiä. Miksei miehet saisi itkeä? Tietysti ylitunteellisuus rupee jo potuttamaan..Tulipa itsekin tirautettua kyyneliä,kun katsoin sen dokkarin Freddiestä. Siinä oli ihana mies.

    Itselläkin on vaiheita sen itkemisen kanssa..Siis elokuvien kannalta..Joskus ei tunnu mikään missään..Mutta joskus taas saa olla kaivamassa koko ajan nenäliinaa,millä kuivata silmät. Viimeeksi itkeskelin teatterissa,kun kävin katsomassa Ice Agen. :weep:
     
  14. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 4, 2002
    Messages:
    4,147
    Likes Received:
    7
    Nyt on kyllä ihan pakko kysyä. Mikä elokuvassa itketti? Minä nauroin ainakin jatkuvalla syötöllä, varsinkin joka kerta kun Scrat tuli ruutuun. ellet sitten tarkoita "ilon kyyneleitä" (IK). Jos nuo lasket IK:t lasketaan mukaan, niin sitten minäkin itkin Ice Agea katsoessa.
     
  15. WhiteQueen

    WhiteQueen Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 21, 2002
    Messages:
    1,591
    Likes Received:
    2
    Tuli itkettyä...
    kun siinä oli se Mammutti,joka oli menettäny perheensä..sitten kun se pahis sapelihammastiikeri teki kuolemaa..Ja sitten itkin vielä,kun se ei kuollutkaan ja tuli vielä hyvästelemään...
    Itkupilli olen.:(
     
  16. From Finland

    From Finland Guest Guest

    Joined:
    Nov 14, 2002
    Messages:
    479
    Likes Received:
    0
    mutta minäpäs olen itkenyt jopa the rockissa..siinä kun on ne mahtavat musat..niin lopussa..kun ne tiputtavat sen pommin jne..sean connery lähtee jne..niin siinäpä tuli kyynel..
    pitääpä katsoa rambot uudelleen jos vaikka itkisin niissäkin:D
     
  17. monkeyheaven

    monkeyheaven Guest Guest

    Joined:
    Nov 9, 2002
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Wii. Minä kun itkin aina nähdessäni maikkarilta sen Isänpäivä-mainoksen. Vaikka se ei edes pitkä mainos ollut niin kyyneliä tipahteli kuitenkin ihan kiitettävään malliin sen vähän ajan aikana.
    Ja tämä oli pakko mainita.
     
  18. glottis

    glottis Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2001
    Messages:
    4,650
    Likes Received:
    5
    Pieni koko, väri, puhetyyli ja kävelikeppi on hämännyt monet Yoda on :king: siitä ei pääse mihinkään...
     
  19. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,058
    Likes Received:
    115
    Näinhän se on .. Jos alkuperäistä trilogiaa palvonut pienestä asti niin on tiennyt että Yoda on kaikkien aikojen Jedi ja on tiennyt myös että Yoda osaa käsitellä valosapelia.
    Ennen kuin Episode II tuli teattereihin, pystyi vain mielessään kuvittelemaan miltä näyttää kun pieni, vihreä guru heiluttelee miekkaa .. ja kun se näky sitten manifestoitui valkokankaalla silmien eteen niin uskaltaisin väittää että monella Star Wars-fanilla lirahti tippa housuun.
     
  20. Tonppa

    Tonppa Guest Guest

    Joined:
    Apr 13, 2000
    Messages:
    1,327
    Likes Received:
    2
    Kovin harvat vain tajusivat tuon kohtauksen päälle... Oma suuni loksahti auki totaalisesti ja mielessäni karjui vain "COOOOOOL!!!" :D

    SW-roolipelejä pelanneet tietävät täysin, miten Jedistä voi tuollaisia voimia lähteä. Muiden silmissä Yo on vain pelkkä sintti, joka ei tietenkään koonsa puolesta voi olla mikään hero.