Mun mielestä on, ruudun keskikohta tulee suurinpiirtein silmien tasolle. Jätin pois tuohon alle kuuluvat kalustepyörät, niillä taso nousee vielä noin 10cm jos on tarvetta.
Cuben komponenttipiuhoja saa taas Lik-Sangista. Olivat väliaikaisesti loppu. Myös AMOn huollosta niitä saa.
Olen ajatellut ostaan ko. 50" television. Telkkariin liittäisin xbox360:sen (komponentti) ja htpc:een (dvi -> hdmi) kiinni. Kysymykseni kuuluu siis että sopeutuuko telkkari satunnaiseen nettisurfailuun yms dvi -> hdmi piuhan kautta? Ymmärtääkseni dvd leffojen katsominen dvi -> hdmi piuhan kautta toimii hyvin mutta entäs sit se työpöytä näkymä? Saako sitä selvää vai näyttääkö se esim samanlaiselta kuin vanhalla kuvaputkitöllöllä? Käyttiksenä toimii MCE 2005 ja näyttis on GF 6600 GT.
Kannattaisi varmaan selailla tämä ketju läpi. On varmaan ihmisiä, jotka jaksavat kerrasta toiseen vastata samassa ketjussa samoihin kysymyksiin... minä en ole yksi heistä.
Olisko kuitenkaan ihan mahdoton ajatus, että tähän jatkoksi koottaisiin kaikki ne Sonyt, jotka ovat lakanneet käynnistymästä kaukosäätimellä "yön yli" valmiudessaan olleena. Tarkennan siis, että vain ns. IVO-buutti, eli sähköpiuhan irroittaminen rasiasta auttaa. Täältä löytyy jälleen nimittäin yksi kone: ostin vain puolitoista viikkoa sitten!! :OI :hitme: Kyllä, muistan että täällä on ollut vastaavia tapauksia, mutta keräänkin vähän statistiikka, jotta Sony TEKISI jotakin asialle. Minusta tuntuu nyt kohtuuttomalta, että MINUN pitäisi kiikuttaa ihan uusi telkkari viikkotolkulla korjattavaksi sonyhuoltoon. Niinkö ne kauhutarinat menivät muillakin? Minun mielestäni korjaajan pitää tulla tänne meille, kotiin ja PISTE
Telkku ollut maanantaista asti kotona. Vielä ei ole ongelmia. (koputtaa puuta ja ristii sormensa ja vaikka mitä).
Auttakaa nyt te viisaammat! Eli mulla on tuo 50" sony ja käytän telkkarin omaa digiboksia sekä pöytäantennia, lisäksi minulla on LG:n RH-7500 dvd/kovalevy tallennin. Kuinka minun pitää tehdä kytkennät että pystyn tallentamaan LG:llä telkkarin digikanavilta tulevia ohjelmia. Soitin on scartilla telkkarissa kiinni, kannattaisi varmaan laittaa komponentilla? Auttakaa jos joku osaa auttaa! Kiitos!
Vihreän valon vilkkuminen etupaneelissa ja kuvan hiljalleen ilmestyminen ruutuun aina päälle kytkettäessä on varmaan myös normaalia?[/QUOTE] Kyllä se noin ainakin täällä tekee. Rutinaa en sitten ole kyllä huomannut.
No niin , pakkohan tuo oli markantalosta hakea , ei enää kestänyt odottaa:hitme: Tarjaous oli mielestäni ihan kohtalainen 50 " töllölle 1800€ + wokkipannu kaupanpäälle (hellasäröä lievittämään) Onkos joku saatut pc-kuvan tähän s-video kaapelilla ? Itse en ensi yrittämällä onnistunut ( joo tiedän paska kuva....) Näyttiksenä ATI Radeon 9600 Pitäis varmaan hankkia parempi letku väliin.... Ehdotuksia.... käytössä 1kpl scart tallentavalle digiboxille ja hdmi varattu dvd soittimelle. Muut topselit vapaana.
Kun sinäkin olisit vaivautunut lukemaan tätä ketjua, -edes muutamia viikkoja taaksepäin-, olisit löytänyt ratkaisun ongelmiisi. Minäkin kuulun samaan ryhmään nothing:in kanssa.
Jos tulkitsin tuon oikein, meitä on nyt siis ainakin 3, joilla on sama ongelma? Olen tuhannen pahoillani :sleep: Huomasitko, että pyrin tekemään koostetta yhdestä asiasta? Ei liene mahdoton pyyntö? Ja juu, olen yhden kerran lukenut koko ritirimpsun sivuilta n. 1-65. Tein sen, ennenkuin tein ostopäätöksen ja täältä saatu tieto vaikutti siihen. Tarkoitus oli jopa kysyä myyjältä, että mitä hän asiasta tietää, mutta unohtuipas ihastelun seurauksena tällainen "raaka arki" -kysymys sitten. Aikaa koko juonen lukemiseen tällä palstalla vaan meni muun toimien ohessa päivätolkulla, enkä ajatellut nyt tässä aloittaa samaa ruljanssia uudestaan (neula-heinäsuovassa tällä kommenttimäärällä) kun muutenkin ottaa pannuun edessä oleva takuukorjausrumba. Onko siinä mikään järkikään, kun ajatellaan, mitä varsinaisesti asialla haen. Myyjäliike väitti pokkana, ettei ole ennen kuullut moisesta viasta. OK, tietysti voi ollakin juuri siinä kaupassa. Tämä tilasto olisi varsin näppärä työkalu, myös lukijoille väliraporttina. Voisin aloittaa uuden threadin, mutta varmaan tulee taas samanlaisia viisastelijoita esille, kuin sinä..... Tuollaisen kommentin sijasta olisit voinut vaikka neuvoa, miten asiayhteyshaku toimisi, jos sellaista on.
Omaan koneeseeni huolto kävi päivittämässä uuden softan ja tuo käynnistysongelma hävisi samantien. Nyt toimii kuin Buick!:thumbsup:
Parahin abmas1. Olet kai huomannut, että voit tehdä haun myös pelkästään tähän ketjuun? "Search this Thread" -namiska löytyy ketjun yläosasta, ja sopivia hakusanoja siihen rustaamalla vastaus mitä luultavimmin löytyy. Yksinkertaiset termit ovat valttia. Ja jotta voisit ruveta sitä tilastoa tekemään, niin kerrottakoon, että ensimmäiset raportoinnit käynnistymisongelmista alkavat sivulta 36. Siitä vaan selailemaan.
Omistajia koneille, jotka lakkasivat käynnistymästä kaukosäätimellä ilman töpselin vetämistä seinästä siis tähän mennessä (ainakin): * Garret * Nothing * Abmas1 * HesusNis Kiitos cityjeesus! :thumbsup: Asiaa!
Eikös sen päivityskortin saanut tilattua Sonylta, joten ei sun tarvitse softapäivityksen takia huoltoon kiikuttaa.
Jooh... Enpä tiiä mitä tuo lista sitten loppupeleissä auttaa? No, minulla oli myös sama ongelma joskus muinoin. Korjaantui kun tein toimenpiteet jotka vonkale tossa laittoi juuri uudelleen kaikkien nähtäväksi. Onkos joku saatut pc-kuvan tähän s-video kaapelilla ? Itse en ensi yrittämällä onnistunut ( joo tiedän paska kuva....) No joo, olenhan minä noin toiminut. Tosin laitan kuvan menemään s-videolla polttavaan dvd-soittimeen, jolloin voin tallentaa elokuvan levylle ja saan finalisoinnin jälkeen kaikissa dvd-soittimissa toimivan dvd:n teksteineen päivineen. Minulla ei ollut mitään vaikeuksia saada kuva siirtymään s-videolla. Näyttiksenä toimii Radeon x700 128mb
Mulla kävi huollon setä ihan kotona tekemässä toimenpiteen!:thumbsup: Kiitän Tammervisiota hyvästä palvelusta.:king: