Sekalaisia elokuvajuttuja

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем Goofy75, 20 май 2009.

  1. Goofy75

    Goofy75 Guest
    Guest

    Регистрация:
    8 сен 2005
    Сообщения:
    1.359
    Симпатии:
    0
    #1 Goofy75, 20 май 2009
    Последнее редактирование: 20 май 2009
  2. TSX

    TSX Käyttäjä

    Регистрация:
    27 июл 2005
    Сообщения:
    227
    Симпатии:
    1
  3. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    Läppää tuo on.
     
  4. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Pidätyskyvyttömille ja muille kesken leffaa vessassaramppaajille tarjoaa avun RunPee, joka kertoo elokuvien parhaat vessassakäyntihetket.

    linkki
     
  5. Iso-Mies

    Iso-Mies Guest
    Guest

    Регистрация:
    31 янв 2006
    Сообщения:
    693
    Симпатии:
    0
    Itseasiassa ihan hauska läppä. Betty White tunnetaan huumorintajustaan, paras kohta oli se fingeri kun tytöt halasivat.. :thumbsup:

    btw, kuka on Ryan Raynolds? (ja tämä ei ole vitsi, en ole nähnyt kaveria missään, jos olen niin ei ole jäänyt mieleen.)


    Iso
     
  6. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Olisiko kyseessä väärin kirjoitettu Ryan Reynolds?
     
  7. Streami

    Streami Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    6 янв 2004
    Сообщения:
    800
    Симпатии:
    3
  8. Resurssi

    Resurssi Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    9 июл 2004
    Сообщения:
    665
    Симпатии:
    0
  9. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies.
    Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.619
    Симпатии:
    1.540
    Macalaculakylaylay tai mikä lie on ainakin aika kissan saanut itelle, eli Mila Kunisin.
     
  10. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Регистрация:
    21 сен 2002
    Сообщения:
    1.602
    Симпатии:
    0
    #10 Jan, 22 июн 2009
    Последнее редактирование: 22 июн 2009
  11. Goofy75

    Goofy75 Guest
    Guest

    Регистрация:
    8 сен 2005
    Сообщения:
    1.359
    Симпатии:
    0
    Hah...kiitti vaan :OI edellisen M&M jutun kanssa meni hermot, kai se on pakko tätäkin kokeilla.

    Kohta jokainen voi olla leffatähti
    YooStar
    http://www.yoostar.com/
     
  12. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Morgan Freeman tekee ns. Allenit, mutta petraakin vielä vähän menemällä naimisiin lapsenlapsipuolensa kanssa.

    Ilta-Sanomat
     
  13. Resurssi

    Resurssi Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    9 июл 2004
    Сообщения:
    665
    Симпатии:
    0
    Ikäeroakaan ei ole, kuin vain 45 vuotta (72 ja 27). Pysyis Morggu vaan omaikäsissään, tai edes sinnepäin. Laski vähän Morgun arvostus, vaikkei ykkössuosikkeja oo koskaan ollutkaan. Mitä tarkoittaa tehdä Allenit? Ei tule mieleen, kuin vain Tim Allen.

    Eilen tajusin, kuinka vanha Jim Carrey jo onkaan, 47! Ja tulee vielä isoisäksi, on se vanha mies.
     
  14. Goofy75

    Goofy75 Guest
    Guest

    Регистрация:
    8 сен 2005
    Сообщения:
    1.359
    Симпатии:
    0

    Woody Allen meni naimisiin tytärpuolensa kanssa.
     
  15. Resurssi

    Resurssi Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    9 июл 2004
    Сообщения:
    665
    Симпатии:
    0
    Ai niin Woody tietenkin! Kiitos tiedosta.

    Tämä ketju kun on sekalaisia elokuvajuttuja, niin juuri luin Wikipediasta, ettei se Tim Allenkaan ole semmonen puhdas pulmunen, vaikka nykyään on viljalti koko perheen elokuvissa kivana setänä. Myynyt huumeitakin. Aiemminkin olin kyllä jotain siihen viittaavaa lukenut, olikohan juuri täältä.

    Wikipediassa lukee:
    "Vuonna 1978, Timin ollessa 25-vuotias hän jäi kiinni huumeiden (muun muassa kokaiinin) myymisestä. Vuotta myöhemmin hänet pidätettiin uudelleen hallussaan 1,4 paunaa kokaiinia. Hän istui linnassa 28 kuukautta.

    Vuonna 1997 Allen pidätettiin rattijuopumuksen vuoksi. Hän on myös pidätetty kokaiinin hallussapidosta 1987."

    Eipä olisi Timistä uskonut, aika tehokkaasti on tainnut häivyttää vanhan maineensa, kun niin paljon se saa huseerata koko perheen elokuvissa.

    Toinen sekalainen elokuvajuttu, mikä tuli mieleen:
    2002 oli tietoa, että Aku Louhimies tekisi 47 Seconds -nimisen jääkiekkoelokuvan Solar Filmsille. Elokuvan piti perustua Vesa Rantasen tekemään Ammattilainen -jääkiekkokirjaan. Onkohan projekti lopullisesti kuopattu, kun ei siitä ole mitään kuulunut? Harmin paikka, odotin tuota elokuvaa aikoinaan. Hämärästi muistelen, että siinä kävi niin, että Paha maa syrjäytti tuon jääkiekkoelokuvan Louhimiehen tekojärjestyksessä. Tietääkö/muistaako joku, miksi näin kävi? Tuliko resurssit vastaan, kun piti kuvata Kanadassakin ja hankkia ulkomaalaisia näyttelijöitä. Paha maahan on mahtava elokuva, mutta mielelläni olisin tuon 47 Secondsinkin nähnyt joskus.

    EDIT: Plazasta löyty (Tarinatuvasta) 2002-vuodelta ketjukin tälle elokuvalle, jossa lainataan Mesta.net:in vanhaa uutista: "Aku Louhimiehen seuraava ohjaustyö sijoittuu jääkiekkomaailmaan. Louhimies työstää parhaillaan elokuvaa, joka kertoo nuoresta suomalaisesta NHL-pelaajasta. Elokuva perustuu Vesa Rantasen Ammattilainen –romaaniin (2001). Ainakin osittain englanninkielinen elokuva kuvataan ensi keväällä Suomessa ja Kanadassa. Louhimies on tehnyt aikaisemmin kaksi pitkää elokuvaa (Levottomat ja Kuutamolla)."

    Lisäksi samassa ketjussa on Hesarin linkki 2002 -vuodelle, jossa lukee, että Heikki Vihinen olisi ollut tekemässä käsikirjoitusta Louhimiehen kanssa.

    En oo ihan varma, muistanko väärin, mutta oltaisiinko tuohon päärooliin kaavailtu Mikko Leppilampea. Sikäli hän olisi ainakin sopinut rooliin, koska hän on pelannut HIFK:in junnuissa, muistaakseni aika vanhaksikin. Ja olihan Leppilampi Paha maassa.
     
    #15 Resurssi, 11 июл 2009
    Последнее редактирование: 11 июл 2009
  16. Professional

    Professional Stirlingite
    Tukijoukot

    Регистрация:
    9 авг 2004
    Сообщения:
    11.524
    Симпатии:
    745
    Luin tänään paikallisesta sanomalehdestä, että Olli Saarela kuvaa uuden elokuvansa The Battle for Midgardin omassa kotikunnassani Humppilassa!

    Lisäksi on suunnitteilla aihepiiriin liittyen kokonainen elokuvakylä, mikä jää Humppilaan matkailukohteeksi!

    Niin että repikää siitä... :D
     
  17. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    IMDb:n mukaan Freemanin naimisiinmeno oli virheellinen huhu.
     
  18. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :|
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 авг 2001
    Сообщения:
    13.058
    Симпатии:
    115
  19. Deleted member 35233

    Guest

    Onko sellaisia kunnon filmiä missä lopussa on uskallettu lopettaa kunnolla? Että päähenkilö kuolee eikä, esim ihme parane? Ja sitten se kuolema vielä harmittaisi katsojaa? Tyyliin
    Burn after Read
    . Tietysti pitäs olla isoilla tähdillä varustettu. Ja ei nyt tartte sanoa kuoleeko vai ei. Eihän sitä sitten jaksa kahtoa ;)
     
    #19 Deleted member 35233, 29 июл 2009
    Последнее редактирование модератором: 29 июл 2009
  20. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Löytyyhän sellaisia, mutta aihe on kovin spoilerialtis avoimesti keskusteltavaksi. Vanhoja threadeja aiheen tiimoilta kyllä löytyy, joihin keskustelu sopii tätä ketjua paremmin. Vaikkapa tuolta -> https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=6112.