Pari plussa/miinusta ps3 soittimena pelaamattomalle: - kallis pelkkänä soittimena - Sammutus ei onnistu vain kaukosäätimen nappia painamalla, riippuu missä olet, eli näyttö pakollinen tai 5sec fyysistä näppäintä. - Integrointi harmonyn kaukosäätimeen vaatii lisäpalikan - tai erillisen kaukosäätimen, jos et ohjaimesta säätimenä tykkää, toimii kyllä sekin - Saattaa olla äänekäs korvaasi - divx mkv tuki on varmasti parempi jossain kiinahärpäkkeessä + Tietsikka ja kunnon verkko = mikä vaan toistuu + Nopea, varmaan nopein, levyn valikot siis latautuvat nopeiten + Yle Areena integraatio + Valokuvien näyttö kotikoneelta / verkosta +/- Web selain, ei parhautta ja ilman näppistä hankala + DVD skaalaus ihan ok + 3D tuki ym blu-ray parannukset firmwarella päivitettävissä + Demopelit jos joskus joku nassikka joskus eksyy kotonasi ja ruikuttaa
Kiitoksia tiedoista. Onko 160/320Gb laitteissa muuta eroa kuin kiintolevyn koko? Ja pystyykö sinne kovolle laittamaan nuita elokuvia jos ei halua verkon kautta streemata?
^ 3D-elokuvien äänet on sitten vain dolby digital 5.1, koska kaista ei riitä hd-ääniin (ps3:ssa on hdmi 1.3 liitin).
PS3 ei ole kovinkaan hyvä mediatoistin, koska se ei toista .mkv-tiedostoja ja 1080/24p toisto toimii vain Blu-ray- ja AVCHD-formaateilla. PS3:n DVD skaalauksen laadusta on keskusteltu paljon, mutta kyllä se ainakin päihittää samanhintaiset Blu-ray soittimet.
Kovalevylle voi kopioida elokuvia, mutta silloin on rajoituttava ps3:n tukeviin formaatteihin. Huomattavasti joustavampi vaihtoehto toistaa ps3mediaserver - softan yli PC:ltä. Samalla saa tekstitkin mukaan.
Ja jos ei ole, niin varaa aika mitä pikimmiten korvalääkärille. Joo, olen omistanut kolme eri versiota ja kuullut muutamia kavereiden toosia. Alkaa äkkiä v**uttamaan varsinkin hiljaisemmissa leffoissa. Jostain syystä pelatessa ei häiritse yhtään, mutta leffoissa ihan törkeesti. Ehkä pelatessa sitä vaan heittäytyy enemmän mukaan ja oma pelimaku on aika äänekästä kamaa. Musiikin kuuntelua en edes halua ajatella.
Tätäkään ei varmaan tule ottaa absoluuttisena totuutena. Itsellä 40gb fatty piti mahotonta puhinaa, mutta slimmi on ollut niin hiljanen ettei sen ääntä ees kuule Qnapin nassin tuulettimen alta.
Terve! Päätin laittaa tämän kysymyksen tähän ketjuun, kun en keksinyt sopivampaa paikkaa. Olen ajatellut hankkia PS3:n yleislaitteeksi, joka toimisi musiikki- ja leffatoistimena, pelikoneena, yms. käyttöön. Minulla on vanha stereovahvistin, jossa on vain analogiset RCA-paikat sisään. Ääni tulisi PS3:lta MULTI-AV:sta vahvistimelle. Olen ulalla näiden signaalireittien kanssa ja kysynkin, onko mahdollista kierrättää digiboxin HDMI-signaali ensin PS3:een ja sieltä edelleen HDMI -> TV. Kuvasignaali pitäisi siis aina kulkea joko digiboxilta TV:hen tai PS3:lta TV:hen leffoja katsoessa. Tavoitteena olisi saada yhdella RCA-piuhaparilla PS3:lta ääni vahvistimelle aina tuosta MULTI-AV liitännästä. Miten kytkentä kannattaa tai pitää tehdä? Miten PS3 tunnistaa milloin mikäkin signaalilähde on käytössä vai pitääkö se vaihtaa valikoista käsin? Vai täytyykö minun virittää erikseen digiboxilta toinen pari RCA-johtoja stereovahvistimen toiseen sisääntuloon? Pystyykö PS3:lta säätämään kätevästi lähtevän äänisignaalin tasoa? Kiitos jo etukäteen, jos joku teistä näkee vaivaa ehdottaa jotain ratkaisua.
Ei ole tosiaan mahdollista, eli televisiossasi pitää olla vähintään kaksi HDMI-sisäänmenoa, jos haluat käyttää sekä PS3:a että digiboksia HDMI:llä. Joko noin tai sitten television RCA-ulostulosta (jos sellainen on) letku vahvistimeen. Jälkimmäisen ratkaisun etu on se, että PS3:ssa on kiinni vain yksi ainoa letku (eli se HDMI). Valitaan audioulostulon asetuksista. Toisaalta käyttämällä äänen moniulostuloa saat äänet sekä HDMI:n yli suoraan telkkarille että MULTI-AV:lla vahvistimelle. Vain audiota ja DVD/BD-materiaalia toistettaessa tietyin rajoituksin. Pelien aikana ei varsinaisesti onnistu, ellei pelissä itsessään ole äänentasosäätöjä.
Kiitos hyvistä vastauksista! Asiat selventyivät huomattavasti. Koska katson TV:tä aina tallentavan boxin kautta, vedän sieltä RCA:n vahvistimen toiseen inputtiin ja HDMI:n telkkarille. Pleikkarilta multi-av:lla RCA vahvistimelle toiseen inputtiin, jotta signaalitie olisi mahdollisimman lyhyt. Näin sen varmaan täytyy tehdä. TV on nykypäivää usealla HDMI-paikalla, mutta vahvistin on hyvää mutta valitettavan historiallista laatua suoraan 90-luvulta.
Gigantista lähtisi 130gb PS3 199 jota harkitsen BR soittimeksi. Kannattaako ottaa PS3 vai joku 99-149 BR soitin? Mediaominaisuudet ei kiinnosta kun tykissä on jo kiinni MacMini. Satunnainen pelailu on plussaa.
Lähinnä sitä tarkoitin että ensinnäkin kyseessä 160gb versio ja hinta on 195 eikä 199. Joten hieman tarkkuuttaa, kiitos! :hitme:
Koska täällä varmasti tieto löytyy tähänkin alta aikayksikön, niin on pakko kysyä. Kun tuollaisen Blu-ray leffan heittää koneeseen, niin onko siinä mitään short cuttia päästä katsomaan leffaa heti? Vähän hankalaa lapsille katsoa/hyppiä yli niitä kaiken maailman mainoksia mitä siinä on tusinan verran, ennen kuin itse ohjelma alkaa.
Eipä useinkaan ole. Jotkut levyt voivat main menu/top menu napilla hypätä päävalikkoon. Yleensä ei toimi. Joskus tosiaan voi >> -napilla hyppiä alkupätkiä ohi, mutta aina ei onnistu edes se . Selkeä heikennys käytettävyydessä vrt. dvd on myös levyn lataukseen liittyvä BD Java -koodin ajaminen, jota ei voi "hypätä yli". Tai tämähän helpottaa sitten, kun soittimista tulee supernopeita ja BD Java ei aiheuta juuri mitään viiveitä.
Hieman offtopiccia ehkä, mutta mielestäni on suht mielenkiintoista että monissa Foxin alkupään julkaisuissa ei ole ns. päävalikkoa laisinkaan (esim. Die Hard 4) vaan ainoastaan se smart menu vai mikä nyt onkaan. Ja täten ei ole myöskään mitään mainoksia, vaan elokuva lähtee saman tien pyörimään kun levyn asettaa koneeseen sisälle. Monilla Warnerin alkupään julkaisuilla myöskin sama juttu.
Kysymys: Onko turhaa ostaa ps3:n kanssa uutta vahvistinta joka tukee 7.1 ääniä ja trueHD:ta? Entinen vahvistin on 6.1 ja tukee DTS:ää. Eikös ps3 tue parhaimmillaan vain 5.1 ja DTS? Blu ray ja pelikäytössä siis kone.